Пам'ятник Героям, які поклали голову за незалежність та свободу України (Харків)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Героям, які поклали голову за незалежність та свободу України»
WicznyWoghonj.jpg

Тип пам'ятник
Країна

Україна Україна

Розташування Харків, Університетська вулиця
Автор проекту Л.В. Гурова
Матеріал граніт, бронза
Засновано 1957
Встановлено 1957 рік, 2014 рік
Стан перейменований

Пам'ятник Героям, які поклали голову за незалежність та свободу України — (до 2014 — Пам'ятник борцям Жовтневої революції) пам'ятник на Університетській вулиці. Урочисто відкритий 6 листопада 1957 року. Автор пам'ятника — архітектор Л. В. Гурова.

Пам'ятник борцям Жовтневої революції

Пам'ятник борцям Жовтневої революції (Харків)

Пам'ятник відкрито на місці зруйнованого під час Другої Світової війни будівлі Будинку Червоної Армії.

За задумом автора, композиція монументу мала такий вигляд: на невеликому підвищенні встановлена ​​траурна урна з червоного полірованого граніту, на якій приспущено бронзове полотнище революційного прапора. Золотими літерами на урні написано українською мовою: «У день 40-річчя Великого Жовтня тим, хто віддав життя за владу Рад».

У дні святкування 40-річчя Комуністичної партії України, 12 квітня 1958 р., біля підніжжя пам'ятника запалено Вічний вогонь.

Пам'ятник Героям, які поклали голову за незалежність та свободу України

9 травня 2015 року на пам'ятнику Борцям Жовтневої революції у Харкові, активісти «Громадської варти» замінили табличку — замість напису на честь борців Жовтневої революції, повісили напис «Героям, що поклали голову за незалежність та свободу України».

Декомунізація пам'ятника Борцям Жовтневої революції 9 травня 2015

Як пояснила активістка Тетяна Пасинок, півсотні активістів зібралися біля монумента та замінили табличку. «Уперше нову табличку встановили в середу, але наступного дня її вже зняли. Напередодні вдень представники міської влади приїхали, щоб повернути монументу колишню табличку, але активісти не дали цього зробити», — зазначила Пасинок. За її словами, тепер монумент цілодобово охоронятимуть активісти «Східного корпусу». «Ми поміняли табличку, щоб не допустити провокацій на 9 травня», — додала Пасинок. Раніше, у ніч на 1 травня, невідомі зняли табличку з монумента в сквері на вулиці Університетьській і розфарбували пам'ятник у жовто-блакитний колір. Комунальна служба повернула пам'ятнику колишній вигляд, але 3 травня невідомі знову його перефарбували.[1]

Згідно з законом про декомунізацію пам'ятник підлягав демонтажу, але діяльність активістів та подальше перейменування врятували долю монументу.

Примітки

Джерела

  • Андреева Г. К., Голиков В. П., Гринев Е. А. и др. Харьков. Книга для туристов. — Харьков: Прапор, 1984. — 259 с.