Пам'ятник Леніну (Первомайськ Миколаївської області)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:44, 28 вересня 2017, створена Микола Василечко (обговорення | внесок) (+ 7 категорій; ±Категорія:Зникли 2014Категорія:3 листопада за допомогою HotCat)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пам'ятник Леніну
Lenin-monument in Perv.jpg

Тип пам'ятник і статуя
Країна

 Україна

Розташування Первомайськ
Скульптор Матвій Манізер
Матеріал бронза
Засновано 3 листопада 1957
Встановлено 3 листопада 1957 року
Стан демонтований
Ідентифікатори й посилання

Па́м'ятник Володи́миру Ле́ніну — колишній пам'ятник у місті Первомайськ Миколаївської області російському революціонерові та радянському політичному діячеві Володимиру Леніну (організатор Жовтневого збройного перевороту восени 1917 р., ініціатор громадянської війни в Росії, засновник і керівник партії більшовиків, один з головних творців СРСР, теоретик і поширювач ідей комунізму).

Історія[ред. | ред. код]

25 січня 1924 року на траурному пленумі Миколаївської міської ради було прийняте рішення про встановлення в місті пам'ятника Володимиру Леніну. Спеціально створена комісія віддала перевагу проектові скульптора Василя Козлова. Постамент для пам'ятника виконав миколаївський митець Олександр Ріттих (основою для нього слугував п'єдестал знищеного більшовиками пам'ятника адміралу Самуїлу Грейгу). Відкриття пам'ятника відбулося 22 січня 1927 року.

У роки німецько-радянської війни пам'ятник було зруйновано німцями, залишився лише постамент. На ньому було встановлено новий пам'ятник роботи скульптора Матвія Манізера.

У 1957 році керівництво Миколаєва передали цей пам'ятник разом з постаментом у дар місту Первомайськ. Його було встановлено в центрі міста, на площі Леніна (нині — площа Тараса Шевченка). Відкриття відбулось 3 листопада 1957 року.

24 лютого 2014 року пам'ятника було демонтовано[1].

Параметри[ред. | ред. код]

Висота пам'ятника разом з постаментом становила 6 метрів 70 сантиметрів, з них висота бронзової скульптури — 2 метри 40 сантиметрів.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • «Відкриття пам'ятника В. І. Леніну» / газета «Прибузький комунар» від 07.11.1957 р. № 132 (5215), стор. 1-2.
  • Кучерявий Р. В. «Історія пам'ятника В. І. Леніну» / газета «Прибузький комунар» від 08.04.1969 р. № 59 (7318), стор. 2.