Відмінності між версіями «Пантера борнейська»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Рядок 36: Рядок 36:
   
 
== Ареал ==
 
== Ареал ==
Пантера димчаста борнейська живе на Борнео, Суматрі, на островах Бату, на Малайському архіпелазі. На острові [[Ява (острів)|Ява]] знайшли кістяки цього звіра, але живих тварин там не має.
+
Пантера димчаста борнейська живе на Борнео, Суматрі, на островах Бату. На острові [[Ява (острів)|Ява]] знайшли кістяки цього звіра, але живих тварин там не має.
   
 
== Місце проживання ==
 
== Місце проживання ==

Версія за 11:07, 22 травня 2018

Пантера димчаста борнейська
Час існування: ранній плейстоцен — посьогодні
Борнейський димчастий леопард у Малайзії
Борнейський димчастий леопард у Малайзії
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Хребетні
Клас: Ссавці
Ряд: Хижі
Родина: Котові
Підродина: Великі кішки
Рід: Neofelis
Вид: N. diardi
Біноміальна назва
Neofelis diardi
(G. Cuvier, 1823)
Range
Range
Синоніми
Felis diardii
Felis macrocelis
Felis marmota
Neofelis nebulosa diardi
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Neofelis diardi
EOL logo.svg EOL: 7241720
ITIS logo.svg ITIS: 933419
IUCN logo.svg МСОП: 136603
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 427616
Fossilworks: 374753

Пантера борнейська (лат. Neofelis diardi) — дика кішка середніх розмірів.

Знайдена на Борнео, Суматрі і можливо на островах Бату. Хоча вчені знали його існування починаючи з 19-го сторіччя, ім’я дали тільки 14 березня, 2007. Багато років вчені думали, що звичайна димчаста пантера, яка знайшла нову землю для життя. Лікар з WWF Стівен О’Браян в 2006 році сказав: "Генетично це звичайна пантера, що живе на не звичній для нього землі, але його потрібно вважати окремим підвидом".

Етимологія

Вид названий на честь П'єра-Медара Діара (Pierre-Medard Diard, 1794—1863), французького дослідника.[2]

Анатомія

Пантера димчаста борнейська має таку ж структуру, як і звичайна пантера. Довжина тіла від 70 до 105 см, довжина хвоста від 60 до 85 см, вага від 12 кг до 25 кг. Це найбільша кішка на тих землях. Більшість її здобичі живе на деревах, через це вона навчилася відмінно лазити по деревах. З короткими, гнучкими, ногами, великими лапами, і гострими кігтями, ця велика кішка дуже стійка. Схожі на собачі зуби сягають двох дюймів завдовжки, що, пропорційно до довжини черепа, довше, ніж в будь-якої іншої наявної тварини родини котових. Хвіст дуже довгий. Лапи короткі, великі, з гострими пазурами.

Ареал

Пантера димчаста борнейська живе на Борнео, Суматрі, на островах Бату. На острові Ява знайшли кістяки цього звіра, але живих тварин там не має.

Місце проживання

Живе переважно в тропічних і субтропічних лісах, на висоті до 2,000 м.

Поведінка

Поведінка мало вивчена через його потаємне життя. Досліджено, що вони дуже поодинокі й відмінно лазять по деревах.

Історія

Перше ім’я було Neofelis diardi, на честь французького натураліста і дослідника П'єра-Медара Діара (англ. Pierre-Medard Diard, 1794-1863). Генетичний аналіз Neofelis nebulosa і Neofelis diardi свідчать, що два різновиди відхилилися 1.4 мільйонів роки тому, після того, як тварини використали для розселення зараз затоплений, сухопутний міст, щоб досягти Борнео і Суматри з континентальної Азії.

Популяція

Оскільки Борнейська пантера дуже таємна, точних цифр її популяції не існує. Проте, недавні (2006) вивчення оцінюють, що до 11,000 великих котів живуть на Борнео, до 7,000 на Суматрі і до 3,200 в Сабахі. У країнах його рідних земель, полювання на нього заборонено. Стан населення борнейської пантери оцінюється як загрозливий. Ліс, природне середовище проживання цієї кішки в місцях її проживання вирубується дуже значними темпами. Так, в суматранській провінції Ріау за останні 25 років зникло 65% лісу.[3]

Примітки

  1. Hearn, A., Sanderson, J., Ross, J., Wilting, A. & Sunarto, S. (2008). Neofelis diardi. 2008 Червоний список Міжнародного союзу охорони природи. МСОП 2008. Переглянуто 18 January 2009. Database entry includes a brief justification of why this species is of Vulnerable
  2. * Bo Beolens, Michael Watkins, Michael Grayson. The eponym dictionary of mammals. — JHU Press, 2009. — С. 110. — ISBN 0801893046. (англ.)
  3. David Whyte Macdonald, Andrew J. Loveridge Biology and conservation of wild felids - Oxford University Press, 2010, p.18