Відмінності між версіями «Папоротеподібні»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м (Відкинуто редагування 212.178.27.194 (обговорення) до зробленого Kyslinka27)
Мітка: Відкіт
Рядок 52: Рядок 52:
   
 
В Україні у природних умовах зустрічається 57 видів із 27 родів і 16 родин.<ref name="Ботаніка">Сливка Л. Ф., Спрягайло О.&nbsp;А.&nbsp;Ботаніка з основами екології рослин&nbsp;— Черкаси: ПП «Дар-гранд», 2012.&nbsp;— 88 с.</ref>
 
В Україні у природних умовах зустрічається 57 видів із 27 родів і 16 родин.<ref name="Ботаніка">Сливка Л. Ф., Спрягайло О.&nbsp;А.&nbsp;Ботаніка з основами екології рослин&nbsp;— Черкаси: ПП «Дар-гранд», 2012.&nbsp;— 88 с.</ref>
Так, [[щитник чоловічий]] росте в листяних і мішаних лісах, на узліссях вільшняків. Поширена майже по всій Україні. Є й рідкісні папороті. Мініатюрна [[Анограмма тонколиста]] (Anogramma laptophylla) у межах України росте тільки в [[Крим]]у, де збереглося кілька сотень особин.
+
Так, [[щитник чоловічий]] росте в листяних і мішаних лісах, на узліссях вільшняків. Поширена майже по всій Україні. Є й рідкісні папороті. Мініатюрна [[Анограма тонколиста]] (Anogramma laptophylla) у межах України росте тільки в [[Крим]]у, де збереглося кілька сотень особин.
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==

Версія за 10:13, 22 травня 2019

Папоротеподібні
Багаторядник щетинконосний
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Moniliformopses
Папоротеподібні (Filicophyta)
Класи
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pteridophyta
EOL logo.svg EOL: 6352439
ITIS logo.svg ITIS: 500003
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3263

Папоротеподі́бні (поліподіофіти) або просто папороті (Filicopsida або Pteridophyta) — група судинних рослин, належить до групи Moniliformopses. Здебільшого це багаторічні (рідше однорічні) трави, інколи дерева із самостійним гаплоїдним та диплоїдним поколіннями з переважанням у циклі розвитку спорофіту[1].

Папороті з'явилися на Землі близько 300 млн років тому, протягом кам'яновугільного періоду (карбону) палеозойської ери. Вони були справжніми гігантами і формували рослинний покрив нашої планети. Папороті утворювали цілі ліси. Зараз деревовидних папоротей на Землі залишилося мало. Сучасні папороті набагато менші за розмірами від тих, котрі існували у попередні геологічні періоди.

Беруть участь у формуванні травянистого покриву. З XIX століття папороті популярні як кімнатні рослини. Представники папоротеподі́бних: орляк, щитник чоловічий, страусове перо звичайне, сальвінія плаваюча, диксонія, марсилія, багатоніжка, маратія, платицеріум, азола, адіантум венерин волос.

Опис

Cпорофіт представлений рослиною із стеблом, листками (вайями) та додатковими коренями. Папоротеподібні не мають справжнього листя; вайї перисторозсічені, рідше прості або пальчасті, завдовжки від 2-4 мм до 30 м. Коренева система первинно гоморизна.

Гаметофіт має вигляд пластинки, стрічки або стоподібної форми і буває одно- чи багаторічним.[1]

Розмноження

Розмножуються спорами, які містяться в спорангіях. Спорангії розміщуються на листках купками в сорусах або зростаються між собою в так звані синангії, або містяться в спорокарпіях[1].

Статеве покоління - гаметофіт, що виростає із спори. У різноспорових папоротей роздільностатеві гаметофіти дуже редуковані. Запліднення відбувається у воді, під час дощу або роси. [1]

Папороть у міфології

У слов'янській міфології квітка папороті наділялася магічними властивостями, хоча папороті не квітнуть, а розмножуються спорами. За віруваннями, той, хто знайде квітку папороті — матиме вічне щастя та надзвичайні сили. У латвійській міфології, в Янову ніч закохані шукають цю міфічну квітку папороті, вірячи, що вона принесе їм вічне щастя та багатство.

Поширення

На Землі існує близько 300 родів та понад 20000 видів папоротей. Поширені по всій земній кулі. Найбільша видова різноманітність спостерігається у вологих тропічних лісах.[1] У лісі папороті зустрічаються в нижньому і верхньому ярусах, а також на гілках великих дерев або в розколинах скель.

В Україні

Папороть в ущелині Хапхал, Крим.

В Україні у природних умовах зустрічається 57 видів із 27 родів і 16 родин.[1] Так, щитник чоловічий росте в листяних і мішаних лісах, на узліссях вільшняків. Поширена майже по всій Україні. Є й рідкісні папороті. Мініатюрна Анограма тонколиста (Anogramma laptophylla) у межах України росте тільки в Криму, де збереглося кілька сотень особин.

Примітки

  1. а б в г д е Сливка Л. Ф., Спрягайло О. А. Ботаніка з основами екології рослин — Черкаси: ПП «Дар-гранд», 2012. — 88 с.

Джерела