Відмінності між версіями «Парадокс Расселла»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Рядок 75: Рядок 75:
   
 
[[Ернст Цермело]] стверджував, що відкрив цей парадокс незалежно від Расселла та повідомив про нього 1903 року [[Давид Гільберт|Гільберту]] й іншим. Це підтвердив і Гільберт, написавши до Фреге 7 листопада 1903 року, що він знав про цей парадокс. Гільберт писав: «я думаю Цермело знайшов його років 3—4 тому… Я зустрів й інші, переконливіші суперечності ще 4—5 років тому». Окрім цього, 1978 року серед паперів [[Едмунд Гуссерль|Едмунда Гуссерля]] було віднайдено формулювання цього парадоксу, яке Цермело повідомив Гуссерлю 16 квітня 1902 року. У цьому формулюванні доказується, що множина ''М'', що містить усі свої підмножини за елементи, призводить до супересності. Для доведення розглядається множина ''М'', що складається з множин, які не містять самі себе.
 
[[Ернст Цермело]] стверджував, що відкрив цей парадокс незалежно від Расселла та повідомив про нього 1903 року [[Давид Гільберт|Гільберту]] й іншим. Це підтвердив і Гільберт, написавши до Фреге 7 листопада 1903 року, що він знав про цей парадокс. Гільберт писав: «я думаю Цермело знайшов його років 3—4 тому… Я зустрів й інші, переконливіші суперечності ще 4—5 років тому». Окрім цього, 1978 року серед паперів [[Едмунд Гуссерль|Едмунда Гуссерля]] було віднайдено формулювання цього парадоксу, яке Цермело повідомив Гуссерлю 16 квітня 1902 року. У цьому формулюванні доказується, що множина ''М'', що містить усі свої підмножини за елементи, призводить до супересності. Для доведення розглядається множина ''М'', що складається з множин, які не містять самі себе.
  +
  +
== Варіанти розв'язання ==
  +
{{Розділ-доробити}}
  +
У парадоксі Расселла немає помилки: він дійсна доводить суперечність наївної теорії множин. Щоби позбавитись суперечності, потрібно виправити теорію множин так, щоб вона не допускала расселлової множини. Це можна зробити декількома способами. Найприроднішим шляхом є заборона тим чи іншими способом множин, які можуть містити себе за елемент. Таким чином буде заборонено і [[Універсальна множина|множину всіх множин]] (як мінімум, сукупність усіх множин не буде сама вважатись множиною). Однак необхідно розуміти, що з одного боку, лише самої заборони множині мати себе за елемент не достатньо, аби позбавитись суперечності (як показала перша спроба Фреге виправити свою систему). З іншого боку, сам собою дозвіл множинам мати мати себе за елемент, не зумовлює суперечностей. Наприклад, нічого не заважає створення каталогу, який буде містити всі каталоги, водночас описуючи і себе. Низка мов програмування дають змогу [[Контейнер (програмування)|контейнерам]] містити себе за елемент. Існують логічні системи, позбавлені парадоксів типу расселлових, які дають змогу множинам містити самих себе (наприклад, {{Не перекладено|New Foundations||en|}} [[Віллард Ван Орман Квайн|Віларда Ван Ормана Квайна]]).
  +
  +
Нижче наведені декілька з можливих підходів до побудови системи аксіом, позбавленої расселлових парадоксів.
  +
  +
=== Теорія типів Расселла ===
  +
  +
=== Теорія множин Цермело — Френкеля ===
  +
{{Main|Теорія множин Цермело — Френкеля}}
  +
  +
=== Класи ===
  +
  +
== Вплив на математику ==
  +
{{Розділ-доробити}}
  +
  +
=== Аксіоматизація математики ===
  +
  +
=== Інтуїціонізм ===
  +
  +
=== Діагональний аргумент (самозастосовуваність) ===
   
 
== Пов'язані парадокси ==
 
== Пов'язані парадокси ==

Версія за 15:48, 1 жовтня 2016

Файл:Russell in 1938.jpg
Бертран Расселл у 1938 році

Парадо́кс Ра́сселла (антиномія Расселла, також парадокс Расселла — Цермело) — відкритий 1901 року Бертраном Расселлом теоретико-множинний парадокс (антиномія), що демонструє суперечливість логічної системи Фреге, яка була ранньою спробою формалізації наївної теорії множин Георга Кантора. Був відкритий раніше, однак не опублікований Ернстом Цермело.

Неформальною мовою парадокс можна описати так. Умовимось називати множину «звичайною», якщо вона не є своїм власним елементом. Наприклад, множина всіх людей є «звичайною», оскільки сама множина — не людина. Прикладом «незвичайної множини» є множина всіх множин, оскільки вона сама є множиною, а отже не є своїм власним елементом.

Можна розглядати множину всіх «звичайних» множин, така множина називається расселловою множиною. Парадокс виникає за спроби визначити, чи є ця множина «звичайною» чи ні, тобто чи містить вона сама себе як елемент. Є два варіанти.

  • З одного боку, якщо вона «звичайна», то повинна містити сама себе як елемент, оскільки вона за визначенням складається зі всіх «звичайних» множин. Але тоді вона не може бути «звичайною», оскільки «звичайні» множини — це ті, які самі себе не містять.
  • Залишається припустити, що ця множина є «незвичайною». Тоді вона не може містити себе як елемент, оскільки вона за визначенням належна складатись лише зі «звичайних» множин. Але якщо вона не містить себе як елемент, то це «незвичайна» множина.

Попри все виходить суперечність. Такі парадоксальні судження, які доказують, що два протилежних висловлення випливають одне з одного, називають антиноміями.

Формулювання

Парадокс Расселла формалізується в наївній теорії множин. Як наслідок, наївна теорія множина є суперечливою. Тим паче, суперечливим є фрагмент наївної теорії множин, який можна визначити як теорію першого порядку з бінарним відношенням приналежності і схемою виділення: для кожної логічної формули із одною вільною змінною в наївній теорії множин є аксіома

.

Ця аксіома стверджує, що для кожної умови існує множина що складається з тих які задовольняють умову .

Цього є цілком достатньо, щоби сформулювати парадокс Расселла таким чином. Нехай є формулою (Тобто означає, що множина не містить себе як елемент, або, нашою термінологією, є «звичайною» множиною.) Тоді, за аксіомою виділення, знаходиться множина (расселлова множина) така, що

.

Оскільки це справджується для будь-якого то справджується і для Тобто

Із цього випливає, що в наївній теорії множин виводиться суперечність.

Парадокс би не виник, якщо припустити, що расселлової множини не існує. Однак саме таке припущення є парадоксальним: у канторовій теорії множин вважається, що будь-яка властивість визначає множину елементів, що задовольняють цю властивість. Оскільки властивість множини бути «звичайною» виглядає коректно визначеною, то має існувати множина всіх «звичайних» множин. Зараз така теорія називається наївною теорією множин.

Варіанти

Є декілька варіантів парадоксу Расселла. На відміну від самого парадоксу, вони, здебільшого, не виражаються формальною мовою.

Парадокс брехуна

Докладніше: Парадокс брехуна

Парадокс Расселла пов'язаний із відомим ще з античних часів парадоксом брехуна. Парадокс можна сформулювати так: хтось стверджує: 

 — Це висловлювання хибне.

Чи є це висловлювання істинним, чи є хибним?

Якщо спробувати визначити, чи є висловлювання істинним чи хибним, ми неминуче дійдемо до суперечності. Це твердження не може бути ні таким, ні іншим.

Расселл про цей парадокс писав:

« Це древня загадка, і ніхто не ставився до неї серйозніше, ніж до жарту, допоки не виявилось, що вона стосується таких важливих і практичних питань, як існування найбільшого кардинального та порядкового числа.
Оригінальний текст (англ.)
It is an ancient puzzle, and nobody treated that sort of thing as anything but a joke until it was found that it had to do with such important and practical problems as whether there is a greatest cardinal or ordinal number.
»

Сам Расселл так пояснював парадокс брехуна. Щоб говорити що-небудь про висловлювання, належно спочатку визначити саме поняття «висловлювання», при цьому не використовуючи невизначені досі поняття. Таким чином, можна визначити висловлювання першого типу, які нічого не говорять про висловлювання. Потім можна визначити висловлювання другого типу, які говорять про висловлювання першого типу, і так далі. Висловлювання ж «це висловлювання хибне» не підпадає ні під одне з цих визначень, і таким чином не має сенсу.

Парадокс цирульника

Расселл згадує такий варіант парадоксу, сформульований у формі загадки, яку йому хтось підказав:

Нехай у якомусь селі живе цирульник, який голить тих і лишень тих, хто не голиться сам. Чи голить цирульник себе?

Із будь-якої відповіді випливає суперечність. Бертран Расселл зазначає, що цей парадокс не еквівалентний його парадоксу й легко вирішується. Насправді, як і парадокс Расселла показує, що не існує расселлової множини, парадокс цирульника показує, що такого цирульника просто не існує. Різниця полягає в тому, що в неіснуванні такого цирульника нічого дивного немає: не для всякої властивості знаходиться цирульник, який голить людей, що володіють цією властивістю. Однак те, що не існує множини елементів, заданих певною цілком визначеною властивістю, суперечить наївній уяві про множини й потребує пояснення.

Варіант з каталогами

Найближчим за формулюванням до парадоксу Расселла є такий варіант викладу:

Бібліографічні каталоги — це книги, що описують інші книги. Деякі каталоги можуть описувати інші каталоги. Деякі каталоги можуть навіть описувати самі себе. Чи можна укласти каталог усіх каталогів, що не описують самі себе?

Парадокс виникає за спроби визначити, чи повинен цей каталог описувати сам себе. Незважаючи на ніби-то очевидну схожість формулювань (це фактично парадокс Расселла, в якому замість множин використовуються каталоги), цей парадокс, як і парадокс цирульника, розв'язується легко: такий каталог укласти неможливо.

Парадокс Ґреллінґа — Нельсона

Цей парадокс 1908 року сформулювали німецькі математики Курт Ґреллінґ[de] і Леонард Нельсон. Він фактично є перекладом первісного варіанту парадоксу Расселла, поданого ним у термінах логіки предикатів , математичною мовою.

Називатимемо прикметник рефлексивним, якщо цей прикметник володіє властивістю, яку визначає. Наприклад, прикметники «український», «багатоскладовий» — володіють властивостями, які вони визначають (прикметник «український» є українським, а прикметник «багатоскладовий» є багатоскладовим), тому вони є рефлексивними, а прикметники «німецький», «односкладовий» — є нерефлексивними. Чи є прикметник «нерефлексивний» рефлексивним, чи ні?

Із будь-якою відповіді випливає суперечність. На відміну від парадоксу цирульника, розв'язання цього парадоксу не є таким простим. Не можна просто сказати, що такого прикметника «нерефлексивний» не існує, оскільки ми його тільки-що визначили. Парадокс виникає через те, що визначення терміна «нерефлексивний» некоректне саме собою. Визначення цього терміна залежить від значення прикметника, до якого воно застосовується. А оскільки слово «нерефлексивний» саме є прикметником у визначенні, то виникає хибне коло.

Історія

Імовірно, що Расселл відкрив свій парадокс у травні або червні 1901 року. Згідно з Расселлом, він намагався віднайти помилку в доказах Кантора того парадоксального факту (відомого як парадокс Кантора), що не існує максимального кардинального числа (або ж множини всіх множин). Як наслідок, Расселл одержав набагато простіший парадокс. Він повідомив про свій парадокс іншим логікам, зокрема Вайтхеду та Пеано. У своєму листі до Фреге 16 червня 1902 року він писав, що виявив суперечність у «Беґриффсшрифті[de]» — книзі Фреге, опублікованій 1879 року. Він виклав свій парадокс термінами логіки, а відтак термінами теорії множин, використовуючи визначення Фреге для функції:

У мене були труднощі не лише в одному місці. Ви стверджуєте (ст. 17), що функція сама може поставати як невідоме. Раніше і я так вважав. Однак зараз цей погляд мені видається сумнівним через таку суперечність. Нехай w предикат: «бути предикатом, який не застосовується до себе самого». Чи може w застосовуватись до себе самого? З будь-якої відповіді випливає протилежне. Відповідно, ми повинні зробити висновок, що w — не предикат. Аналогічно не існує класу (як цілого) тих класів, які, взяті за ціле, не належать собі. Тому я роблю висновок, що інколи певна множина не формує цілісного утвору.
Оригінальний текст (нім.)
Nur in einem Punkte ist mir eine Schwierigkeit begegnet. Sie behaupten (S. 17) es könne auch die Funktion das unbestimmte Element bilden. Dies habe ich früher geglaubt, jedoch jetzt scheint mir diese Ansicht zweifelhaft, wegen des folgenden Widerspruchs: Sei w das Prädicat, ein Prädicat zu sein welches von sich selbst nicht prädicirt werden kann. Kann man w von sich selbst prädiciren? Aus jeder Antwort folgt das Gegentheil. Deshalb muss man schließen dass w kein Prädicat ist. Ebenso giebt es keine Klasse (als Ganzes) derjenigen Klassen die als Ganze sich selber nicht angehören. Daraus schliesse ich dass unter gewissen Umständen eine definierbare Menge kein Ganzes bildet[1].

Фреге одержав лист саме в той час, коли завершив роботу над другим томом «Основних законів арифметики» (нім. Grundgesetze der Arithmetik). У Фреге не залишалось часу виправити свою теорію множин. Він лише зробив додаток до другого тому з викладенням і своїм аналізом парадоксу, який починався із знаменитої зауваги:

Навряд чи зі вченим може статись що-небудь гірше, ніж, коли в нього заберуть підґрунтя саме в той момент, коли він завершить свою працю. Саме в такій ситуації опинився я, одержавши лист від Бертрана Расселла, коли моя робота вже була завершена[2].
Оригінальний текст (нім.)
Einem wissenschaftlichen Schriftsteller kann kaum etwas Unerwünschteres begegnen, als daß ihm nach Vollendung einer Arbeit eine der Grundlagen seines Baues erschüttert wird. In diese Lage wurde ich durch einen Brief des Herrn Bertrand Russell versetzt, als der Druck dieses Bandes sich seinem Ende näherte[3].

Далі Фреге запропонував інший спосіб виправлення своєї теорії, аби уникнути парадоксу Расселла. Замість аксіоми:

,

яка стверджувала, що можна побудувати множину елементів, що задовольняє властивість він запропонував використовувати таку аксіому:

,

водночас виключивши можливість для множини бути елементом себе самої. Однак невелика модифікація парадоксу Расселла доказує, що й ця аксіома призводить до суперечності.

Расселл опублікував свій парадокс у власній книзі «Принципи математики[en]» 1903 року.

Ернст Цермело стверджував, що відкрив цей парадокс незалежно від Расселла та повідомив про нього 1903 року Гільберту й іншим. Це підтвердив і Гільберт, написавши до Фреге 7 листопада 1903 року, що він знав про цей парадокс. Гільберт писав: «я думаю Цермело знайшов його років 3—4 тому… Я зустрів й інші, переконливіші суперечності ще 4—5 років тому». Окрім цього, 1978 року серед паперів Едмунда Гуссерля було віднайдено формулювання цього парадоксу, яке Цермело повідомив Гуссерлю 16 квітня 1902 року. У цьому формулюванні доказується, що множина М, що містить усі свої підмножини за елементи, призводить до супересності. Для доведення розглядається множина М, що складається з множин, які не містять самі себе.

Варіанти розв'язання

У парадоксі Расселла немає помилки: він дійсна доводить суперечність наївної теорії множин. Щоби позбавитись суперечності, потрібно виправити теорію множин так, щоб вона не допускала расселлової множини. Це можна зробити декількома способами. Найприроднішим шляхом є заборона тим чи іншими способом множин, які можуть містити себе за елемент. Таким чином буде заборонено і множину всіх множин (як мінімум, сукупність усіх множин не буде сама вважатись множиною). Однак необхідно розуміти, що з одного боку, лише самої заборони множині мати себе за елемент не достатньо, аби позбавитись суперечності (як показала перша спроба Фреге виправити свою систему). З іншого боку, сам собою дозвіл множинам мати мати себе за елемент, не зумовлює суперечностей. Наприклад, нічого не заважає створення каталогу, який буде містити всі каталоги, водночас описуючи і себе. Низка мов програмування дають змогу контейнерам містити себе за елемент. Існують логічні системи, позбавлені парадоксів типу расселлових, які дають змогу множинам містити самих себе (наприклад, New Foundations[en] Віларда Ван Ормана Квайна).

Нижче наведені декілька з можливих підходів до побудови системи аксіом, позбавленої расселлових парадоксів.

Теорія типів Расселла

Теорія множин Цермело — Френкеля

Класи

Вплив на математику

Аксіоматизація математики

Інтуїціонізм

Діагональний аргумент (самозастосовуваність)

Пов'язані парадокси

Авторефлексія використовується в багатьох парадоксах, окрім розглянутих раніше:

Примітки

  1. Briefwechsel mit Bertrand Russell. Bibliotheca Augustana. Процитовано 2016-06-28. 
  2. Е. Синицын, О.Синицына. Тайна творчества гениев.
  3. Gottlob Frege: Grundlagen der Arithmetik, II, 1903, Anhang S. 253-261.

Література