Парфяни: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
м (додано Категорія:Парфія за допомогою HotCat)
мНемає опису редагування
 
Рядок 5: Рядок 5:


== Етногенез ==
== Етногенез ==
В античну епоху, в степах [[Центральна Азія|Центральної Азії]] мешкали кочові племена [[массагети|массагетів]] (саки в древньоіранских джерелах), [[скіфи|скіфського]] походження. Приблизно в III столітті до н. е. декілька з цих племен об'єдналися в племінний союз під загальною назвою — дахи. У середовищі цих племен на чільну роль вийшло плем'я парни, з якого відбулися майбутні вожді і засновники Парфії, Аршак та Тиридат. Об'єднавши під своєю владою племена на чолі з Аршаком, племена дахів вторглися в область, звану Апартік в древньоперських джерелах. Усталена думка про те, що завойовники злилися з місцевим населенням, що має назву парфяни, не відповідає дійсності. У джерелах допарфянської епохи був відсутній термін — парфяни. Назву парфяни було дано їм, ймовірно, греками, за назвою області Парфія, завойованою племенами парнів. Самі себе «парфяни» називали '''Pahlavan'''.
В античну епоху, в степах [[Центральна Азія|Центральної Азії]] мешкали кочові племена [[массагети|массагетів]] (саки в давньоіранских джерелах), [[скіфи|скіфського]] походження. Приблизно в III столітті до н. е. декілька з цих племен об'єдналися в племінний союз під загальною назвою — дахи. У середовищі цих племен на чільну роль вийшло плем'я парни, з якого висунулися майбутні вожді і засновники Парфії, Аршак та Тиридат. Об'єднавши під своєю владою племена на чолі з Аршаком, племена дахів вторглися в область, звану Апартік в давньоперських джерелах. Усталена думка про те, що завойовники злилися з місцевим населенням, що має назву парфяни, не відповідає дійсності. У джерелах допарфянської епохи був відсутній термін — парфяни. Назву парфяни було дано їм, ймовірно, греками, за назвою області Парфія, завойованою племенами парнів. Самі себе «парфяни» називали '''Pahlavan'''.


== Мова ==
== Мова ==
Мова племені парнів, які вигнали [[Селевкіди|греко-македонських завойовників]], що захопили владу в [[Хорасан|Ірані]] і заснували [[Парфянське царство]], відносилась до східної групи [[іранські мови|іранських мов]], як і мови кочових іранських племен [[Саки (племена)|саків]] та [[массагети|массагетів]]. Після перемоги вони перейшли на мову своїх численних підданих, які говорили на західно-іранських мовах, на основі яких утворилася парфянська мова, що відноситься до північно-західної групи іранських мов.
Мова племені парнів, які вигнали [[Селевкіди|греко-македонських завойовників]] і заснували [[Парфянське царство]], відносилась до східної групи [[іранські мови|іранських мов]], як і мови кочових іранських племен [[Саки (племена)|саків]] та [[массагети|массагетів]]. Після перемоги вони перейшли на мову своїх численних підданих, які говорили на західно-іранських мовах, на основі яких утворилася парфянська мова, що відноситься до північно-західної групи іранських мов.


== Історія ==
== Історія ==
Парфяни були войовничим народом, спритними наїзниками і відмінними стрільцями з лука. В 256 до н. е. утворили під проводом Аршакідів [[Парфія|самостійну державу]], з часом перетворену на велику імперію, що включала території між [[Євфрат]]ом та [[Інд]]ом , [[Каспійське море|Каспійським]] та [[Аравійське море|Аравійським]] морями. [[Парфянське царство]] проіснувало до 226 року н. е., коли його змінила нова перська [[імперія Сасанідів]].
Парфяни були войовничим народом, спритними вершниками і відмінними стрільцями з лука. В 256 до н. е. створили під проводом Аршакідів [[Парфія|самостійну державу]], з часом перетворену на велику імперію, що включала території між [[Євфрат]]ом та [[Інд]]ом , [[Каспійське море|Каспійським]] та [[Аравійське море|Аравійським]] морями. [[Парфянське царство]] проіснувало до 226 року н. е., коли його змінила нова перська [[імперія Сасанідів]].


Після падіння Аршакідів парфяни зберегли свій привілейований статус у державі Сасанідів. Про це свідчить часте згадування імені парфян в наскельних написах сасанідської епохи. Вони зберегли за собою чільне місце у війську, а також у багатьох провінціях імперії Сасанідів.
Після падіння Аршакідів парфяни зберегли свій привілейований статус у державі Сасанідів. Про це свідчить часте згадування імені парфян в наскельних написах сасанідської епохи. Вони зберегли за собою чільне місце у війську, а також у багатьох провінціях імперії Сасанідів.

Поточна версія на 05:08, 2 липня 2021

Парфяни

Парфя́ни — загальноприйнята назва населення Парфянського царства. Самоназва Pahlavan — парфянин, або Pahlavanig — з парфян.

Етногенез[ред. | ред. код]

В античну епоху, в степах Центральної Азії мешкали кочові племена массагетів (саки в давньоіранских джерелах), скіфського походження. Приблизно в III столітті до н. е. декілька з цих племен об'єдналися в племінний союз під загальною назвою — дахи. У середовищі цих племен на чільну роль вийшло плем'я парни, з якого висунулися майбутні вожді і засновники Парфії, Аршак та Тиридат. Об'єднавши під своєю владою племена на чолі з Аршаком, племена дахів вторглися в область, звану Апартік в давньоперських джерелах. Усталена думка про те, що завойовники злилися з місцевим населенням, що має назву парфяни, не відповідає дійсності. У джерелах допарфянської епохи був відсутній термін — парфяни. Назву парфяни було дано їм, ймовірно, греками, за назвою області Парфія, завойованою племенами парнів. Самі себе «парфяни» називали Pahlavan.

Мова[ред. | ред. код]

Мова племені парнів, які вигнали греко-македонських завойовників і заснували Парфянське царство, відносилась до східної групи іранських мов, як і мови кочових іранських племен саків та массагетів. Після перемоги вони перейшли на мову своїх численних підданих, які говорили на західно-іранських мовах, на основі яких утворилася парфянська мова, що відноситься до північно-західної групи іранських мов.

Історія[ред. | ред. код]

Парфяни були войовничим народом, спритними вершниками і відмінними стрільцями з лука. В 256 до н. е. створили під проводом Аршакідів самостійну державу, з часом перетворену на велику імперію, що включала території між Євфратом та Індом , Каспійським та Аравійським морями. Парфянське царство проіснувало до 226 року н. е., коли його змінила нова перська імперія Сасанідів.

Після падіння Аршакідів парфяни зберегли свій привілейований статус у державі Сасанідів. Про це свідчить часте згадування імені парфян в наскельних написах сасанідської епохи. Вони зберегли за собою чільне місце у війську, а також у багатьох провінціях імперії Сасанідів.