Відмінності між версіями «Патрикій Наримунтович»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(→‎Сім'я і діти: помилка, він син Патрикія Давидовича)
 
Рядок 44: Рядок 44:
 
У [[1386]] році [[Дмитрій Донський]] зібрався в похід на Новгород через розбій місцевих [[Ушкуйники|ушкуйників]] на торгових шляхах, який відбувався не без впливу Патрикія та інших литовських князів. Тоді новгородські жителі, ймовірно, на вимогу Дмитра, [[1388]] року забрали у Патрикія [[Стара Ладога|Ладогу]] і [[Стара Русса|Руссу]] та передали їх іншому литовському князю — [[Лугвеній Ольгердович|Лугвенію Ольгердовичу]].
 
У [[1386]] році [[Дмитрій Донський]] зібрався в похід на Новгород через розбій місцевих [[Ушкуйники|ушкуйників]] на торгових шляхах, який відбувався не без впливу Патрикія та інших литовських князів. Тоді новгородські жителі, ймовірно, на вимогу Дмитра, [[1388]] року забрали у Патрикія [[Стара Ладога|Ладогу]] і [[Стара Русса|Руссу]] та передали їх іншому литовському князю — [[Лугвеній Ольгердович|Лугвенію Ольгердовичу]].
   
На початку XV&nbsp;ст. почав князювати у [[Стародуб|Стародубі]]. У [[1408]] року Патрикій разом з низкою литовських князів на чолі із [[Свидригайло Ольгердович|Свидригайлом]] виїхав на службу до великого князя московського, [[Василь I Дмитрович|Василія I]]. Та вже наступного року Свидригайло зі своїми прихильниками вертається у Литву, пограбувавши по дорозі місто [[Серпухов]]. У [[1409]]&nbsp;р. їх бере в полон [[Вітовт]], який був розлючений зрадою родичів, і на місці стратив двох князів&nbsp;— ймовірно Патрикія та його сина [[Олександр Патрикійович|Олександра]]<ref>Вихованець В. Загадковий акт Казимира Ягелончика (в Троках, від 7-го індикта) / Василь Вихованець // Острозький краєзнавчий зібрник. (Вип. 5). 2012.&nbsp;— С. 18.</ref>. На думку деяких науковців дана звістка відноситься не до Патрикія Наримунтовича, а до стародубського князя [[Патрикія Давидовича|Патрикій Давидович]], Рюриковича за походженням<ref>Tęgowski J., Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań&nbsp;— Wrocław 1999​, s. 29.</ref>.
+
На початку XV&nbsp;ст. почав князювати у [[Стародуб|Стародубі]]. У [[1408]] року Патрикій разом з низкою литовських князів на чолі із [[Свидригайло Ольгердович|Свидригайлом]] виїхав на службу до великого князя московського, [[Василь I Дмитрович|Василія I]]. Та вже наступного року Свидригайло зі своїми прихильниками вертається у Литву, пограбувавши по дорозі місто [[Серпухов]]. У [[1409]]&nbsp;р. їх бере в полон [[Вітовт]], який був розлючений зрадою родичів, і на місці стратив двох князів&nbsp;— ймовірно Патрикія та його сина [[Олександр Патрикійович|Олександра]]<ref>Вихованець В. Загадковий акт Казимира Ягелончика (в Троках, від 7-го індикта) / Василь Вихованець // Острозький краєзнавчий зібрник. (Вип. 5). 2012.&nbsp;— С. 18.</ref>. На думку деяких науковців, дана звістка відноситься не до Патрикія Наримунтовича, а до стародубського князя [[Патрикій Давидович|Патрикія Давидовича]], Рюриковича за походженням<ref>Tęgowski J., Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań&nbsp;— Wrocław 1999​, s. 29.</ref>.
   
 
== Сім'я і діти ==
 
== Сім'я і діти ==

Поточна версія на 10:11, 31 липня 2020

Патрикей Наримунтович


Князь Новгородський
1383 — 1386
Попередник: Дмитро Донський
Наступник: Лугвеній Ольгердович
1397 — бл. 1399
Попередник: Костянтин Іванович Білозерський
Наступник: Лугвеній Ольгердович
 
Народження: бл. 1340
Смерть: 1408
Династія: Гедиміновичі
Батько: Наримунт
Мати: (Marija)d[1]
Діти: Федір, Юрій, Олександр

Патрикій (Давид) Наримунтович (?—1397[2]/1408) — князь новгородський (1383—1386, 1398—1399) і стародубський(?) (1399—1408). Син князя полоцького і пінського Наримунта Гедиміновича. Родоначальник низки княжих родів.

Біографія[ред. | ред. код]

Вперше згадується в литовсько-польському мирному договору 1352 року[3]. У 1358 році поставив підпис на литовсько-мазовецькій угоді.

У 13831386 і з 1398 року Патрикій був князем в Новгороді, куди прибув на запрошення боярської ради і був прийнятий з великими почестями. Від новгородців у спадок отримав міста Орєхов та Корелу, а також село Лужське.

У 1384 році Патрикій розширив новгородські володіння вздовж Ревельської дороги на захід, за що отримав в управління все південне узбережжя Фінської затоки до річки Нарви. Для захисту новгородських земель він побудував фортецю Ям (сучасний Кінгісепп) в пониззі Луги.

У 1386 році Дмитрій Донський зібрався в похід на Новгород через розбій місцевих ушкуйників на торгових шляхах, який відбувався не без впливу Патрикія та інших литовських князів. Тоді новгородські жителі, ймовірно, на вимогу Дмитра, 1388 року забрали у Патрикія Ладогу і Руссу та передали їх іншому литовському князю — Лугвенію Ольгердовичу.

На початку XV ст. почав князювати у Стародубі. У 1408 року Патрикій разом з низкою литовських князів на чолі із Свидригайлом виїхав на службу до великого князя московського, Василія I. Та вже наступного року Свидригайло зі своїми прихильниками вертається у Литву, пограбувавши по дорозі місто Серпухов. У 1409 р. їх бере в полон Вітовт, який був розлючений зрадою родичів, і на місці стратив двох князів — ймовірно Патрикія та його сина Олександра[4]. На думку деяких науковців, дана звістка відноситься не до Патрикія Наримунтовича, а до стародубського князя Патрикія Давидовича, Рюриковича за походженням[5].

Сім'я і діти[ред. | ред. код]

Сини:

  • Федір Патрикійович — князь Стародубський, загинув у битві на річці Ворсклі, родоначальник Хованських.
  • Юрій Патрикійович — московський боярин, предок кнзів Булгакових, Хованських, Щенятіних та Голіциних

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Pas L. v. Genealogics — 2003. — ed. size: 683713
  2. Tęgowski J., Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań — Wrocław 1999​, s. 28.
  3. Докладніше: Війна за Галицько-Волинську спадщину
  4. Вихованець В. Загадковий акт Казимира Ягелончика (в Троках, від 7-го індикта) / Василь Вихованець // Острозький краєзнавчий зібрник. (Вип. 5). 2012. — С. 18.
  5. Tęgowski J., Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań — Wrocław 1999​, s. 29.

Література[ред. | ред. код]