Перемишльське князівство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перемишльське князівство
1084 – 1141 Галицьке князівство Alex K Halych 2.svg

Герб of Перемишльське князівство

Герб

Столиця Перемишль
Мови Руська
Форма правління монархія
Історія
 - Засновано 1084
 - Ліквідовано 1141
Сучасний Перемишль.

Перемишльське князівство — давньоруське князівство XIXIII століть зі столицею в Перемишлі. Виокремилось під владою синів князя Ростислава Володимировича в 1084 році в результаті виділення з Волинського князівства. Також Перемиське князівство.

Історія[ред. | ред. код]

Перемишль у складі Київської Русі.

Після втечі Ростиславичів від Ярополка Ізяславича Волинське князівство отримав Рюрик Ростиславич, який помер бездітним 1092 року, і його змінив Володар Ростиславич (Василько Ростиславич сів у Теребовлі).

Рішенням Любецького з'їзду князів 1097 року Перемиське князівство було закріплене за Володарем як спадкове володіння. Однак того ж року волинський князь Давид Ігоревич, а потім і сам Святополк Ізяславич спробували оволодіти Теребовлянським князівством. 1098 року Ростиславичі розбили киян і чернігівчан у битві на Рожнім полі, а 1099 — союзних Святополку Київському угорців у битві над Вягром.

1122 р. Володар потрапив у полон до поляків і звільнився лише за величезний викуп. Після смерті Володаря в 1124 в Перемишлі і Звенигороді княжили його сини. В 11251126 роках молодший з них, Володимир Володаревич, спробував за допомогою угорців влаштувати переділ князівства, але за Ростислава Володаревича заступилися теребовлянські Васильковичі й Мстислав Володимирович.

1141 року після смерті Івана Галицького Володимир Володаревич Перемиський об'єднав всі уділи в єдине Галицьке князівство та переніс центр своїх володінь з Перемишля в Галич. В 1144 після придушення заколоту свого племінника, Івана Берладника, приєднав до своїх особистих володінь і Звенигород.

З 1199 року це князівство перебувало у складі об'єднаного Галицько-Волинського князівства. В період боротьби за владу після смерті Романа Галицького Перемишль був уділом князя Святослава Ігоревича (12101211), володінням Лешка Краківського (1214), уділом угорського королевича Андраша (12261227), володінням Данила Романовича Волинського (12351238).

Князі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]