Петанк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Петанк в Каннах
Петанк в Ніцці, Франція
Червоні виграють 1 бал
Червоні виграють 2 бали

Петанк (фр. pétanque) — один з різновидів боулзу, метою якого є, стоячи всередині кола (обома ногами торкаючись землі), кинути порожнисті металеві кулі якомога ближче до маленької дерев'яної кулі (cochonnet, piglet, bouchon, le petit — кошонет, поросятко, паця, джек, бушон, корок, малесенький). Цю гру, як правило, грають на твердому ґрунті або гравії, але можна також грати на траві, піску тощо. Гра подібна до бочче і боулзу.

Гра в сучасній формі виникла в 1907 році в Ла Сіота, в Провансі, на півдні Франції. Англійською та французькою мовами назва петанк походить від la petanca [peˈtaŋkɔ] в провансальському діалекті окситанської мови, що означає "ноги разом" або, точніше, "ноги на якорі".

У Франції в петанк грають близько 17 мільйонів осіб (в основному під час літніх канікул). Є близько 375 тис. гравців, ліцензованих Федерацією Французького Петанку і близько 3 тис. — в Англії. В Квебеку — близько 20 тис. Крім того, петанк-клуби є в США та в Південно-Східній Азії (у зв'язку з французькою присутністю в цьому регіоні протягом останніх століть): Лаос, Північний Таїланд, В'єтнам, Камбоджа[1]. Існують петанк-клуби і в Україні, зокрема в Ужгороді, Мукачеві, Львові, Києві, Харкові. Робота у "Всеукраїнської федерації петанку" [1], визнання виду спорту ПЕТАНК в Україні, затверджено всеукраїнські правила змагань з петанку, затверджено класифікацію спортсменів, уроки фізичного виховання з петанку у школі на протязі всього навчального року. Провели Чемпіонати України серед дітей. Збудовано найбільший стадіон, де є 20 професійних майданчиків. Клуби ВФП - Київ, Харків, Львів, Ужгород, Хмельницький, Дніпропетровськ, Херсон, Житомир, Тернопіль. Петанк в Україні почали грати з початку нульових в Києві та Ужгороді. В 2007 році в Ужгороді створена Федерація петанку України. На даний момент до федерації входить 9 клубів та 14 обласних підрозділів.

Участь збірних України у Чемпіонатах світу та Європи:

 • 2007 — ЧЄ жінки, Анкара (Туреччина);
 • 2009 — ЧЄ чоловіки, Ніцца (Франція);
 • 2010 — ЧЄ жінки, Любляна (Словенія); 
 • 2011 — ЧЄ чоловіки, Гетеборг (Швеція) — V місце в Кубку націй; 
 • 2012 — ЧС чоловіки, Марсель (Франція); 
 • 2012 — ЧЄ серед ветеранів (+55) чоловіки Копенгаген (Данія); 
 • 2013 — ЧЄ чоловіки, Рим (Італія);
 • 2013 — ЧС жінки, Монтобан (Франція) 
 • 2014 — ЧЄ жінки, Мерсін (Туреччина) — III місце в Кубку націй. 
 • 2016 — ЧЄ жінки, Братислава (Словаччина

Галерея

Див. також

Лінки

Примітки

 1. стаття перекладена та адаптована з англійської Вікіпедії (Pétanque)