Відмінності між версіями «Петру I»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[очікує на перевірку][очікує на перевірку]
(Не показані 2 проміжні версії цього користувача)
Рядок 37: Рядок 37:
   
 
Помер [[1391]] р., був похований в Церкві Святого Юрія ({{lang-ro|Мірауті}}, Сучава).
 
Помер [[1391]] р., був похований в Церкві Святого Юрія ({{lang-ro|Мірауті}}, Сучава).
  +
  +
== Срібні гроші ==
  +
[[Файл:Petru Musat Coins.png|250px|міні|Грош Петру]]
  +
На [[аверс]]і срібного [[грош]]а часів Петру карбували [[герб Молдавії|Молдавський герб]] — турячу голову із зіркою, трояндою і півмісяцем (які могли мінятися місцями); на реверсі — спрощений герб [[Анжуйський дім|Анжуйського дому]] Угорщини, сюзеренів Молдавії: розтятий щит, у правій частині якого дві-три [[балка (геральдика)|балки]], а у лівій — дві або більше [[геральдична лілія|лілій]]. Легенда на аверсі проголошувала: SIMPETRIWOIWOD («срібло Петра, воєводи»); легенда реверсі — SIMOLD[AV]IENSIS («Молдавського»).
   
 
== Титул ==
 
== Титул ==

Версія за 03:11, 5 грудня 2019

Петру І
Petru
Петру І
Воєвода Молдавський
1375 — 1391
Попередник: Юрій Коріятович
Наступник: Роман I (брат)
 
Народження: невідомо
Смерть: 1391(1391)
Віросповідання: православ'я
Династія: Мушати
Батько: Богдан I Мушат
Мати: Маргарита Мушат

Медіафайли у Вікісховищі?

Пе́тру І (рум. Petru I; ? — 1391) — воєвода Молдавський (13751391)[1]. Представник волоського роду Мушатів. Первісток невідомого сина воєводи Богдана (Костя або Петру) і Мушати[1]. Задля захисту від Угорщини став васалом Польщі (1387)[1]. Приєднав до Молдавії Шипинську землю (із фортецями Хмелів, Хотин і Цецин)[1]. Провів адміністративні реформ, запровадивши посади ворника та старости[1]. Дав початок Молдавській митрополії[1]. Заснував Нямецький і Бистрицький монастирі, домініканську церкву в Сіреті[1]. Укріпив столицю Сучаву та фортеці на кордоні з Польщею, зокрема Цецин та Хотин. Першим став використовувати на печатках герб Молдавії з турячою головою. Налагодив торгівельний Волоський (Молдавський) шлях і роботу митниць[1]. Мав достатні фінанси, карбував першу молдавську монету (гроші та півгроші), надавав позики сусіднім правителям[1]. Неповернена позика, надана Ягайлу, із сестрою якого був одружений Петру, призвела до тривалого конфлікту Молдови з Польщею за Покуття[1]. Похований у Нямецькому монастирі, або в Радівцях[1]. У новітніх дослідженнях — Петру ІІ.

Імена

  • Петру (рум. Petru) — румунське ім'я[2].
  • Петро (лат. Petrus, ст.укр. Петръ) — у тогочасних документах латиною і староукраїнською.
  • Петру Мушат, або Петро Мушатович (рум. Petru Muszat) — Петру, син Мушати (Маргарити).
  • Петру I, або Петру I Мушат — у традиційній історіографії[2].
  • Петру IІ — за новітньою гіпотезою Констянтина Резачевича (2000), згідно з якою батько Петру так само носив ім'я Петру (Петру І Богданович).

Біографія

Грамота короля польського Владислава на заставу Галича

За молдовськими літописами, був на молдовському троні 16 років. Документально занотований перший раз в 1384 р., коли він обдарував католицьку біскупську церкву, збудовану його мамою Маргаритою в Сереті. 26 вересня 1387 р. у Львові склав присягу на вірність Владиславу Яґайлу. Молдова опинилася під владою Польщі.

1388 року Петру I позичив Яґайлови 3000 талярів, за що той надав Петру І та його братові Роману І Галич та землі, які пізніше назвали Покуттям. Ця грамота була написана Петру I в Луцьку.

В Сучаві 1390 року Владислав II Ягайло, за сприяння Петру I, заключив з волоським господарем — Мірчею (Мірком) Старим союз. Після Петру I за традицією молдовський трон успадкував брат Роман I.

Помер 1391 р., був похований в Церкві Святого Юрія (рум. Мірауті, Сучава).

Срібні гроші

Грош Петру

На аверсі срібного гроша часів Петру карбували Молдавський герб — турячу голову із зіркою, трояндою і півмісяцем (які могли мінятися місцями); на реверсі — спрощений герб Анжуйського дому Угорщини, сюзеренів Молдавії: розтятий щит, у правій частині якого дві-три балки, а у лівій — дві або більше лілій. Легенда на аверсі проголошувала: SIMPETRIWOIWOD («срібло Петра, воєводи»); легенда реверсі — SIMOLD[AV]IENSIS («Молдавського»).

Титул

  • З печатки: лат. Petrus voivoda Moldaviensis (Петро, воєвода Молдавський).

Сім'я

Докладніше: Мушати

Галерея

Примітки

  1. а б в г д е ж и к л м Огуй 2011:188.
  2. а б Васильєв, Чучко 2010:27.

Бібліографія

Довідники

  • Австрійсько-угорська монархія.- Відень, 1899. ст. 71-73

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Петру I