Плаксій Борис Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плаксій Борис Іванович
Народився 21 серпня 1937(1937-08-21)
Сміла, Київська область, Українська РСР, СРСР
Помер 19 грудня 2012(2012-12-19) (75 років)
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність художник

Борис Іванович Плаксій (народився 21 серпня 1937(19370821) року в місті Сміла Черкаської області — помер 19 грудня 2012) — український живописець, монументаліст, скульптор, портретист, ілюстратор, графік, філософ.

Біографія[ред. | ред. код]

У другій половині 1960-х був одним з найпопулярніших і найперспективніших молодих художників-монументалістів. Про нього писали газети і журнали, його оформленням підземного переходу біля двору «України», ресторанів «Наталка», «Пролісок», «Вітряк» захоплювалися, через його роботи сперечалися. Борис готувався до вступу в Союз художників СРСР.

Репресії

Борис підписав один із колективних листів протесту проти ресталінізації в Україні. Пізніше, йому, як і іншим, пропонували відмовитися від свого «автографа». З художників від підпису не відмовилися тільки двоє: Алла Горська і Борис Плаксій. Через деякий час йому довелося платити за свою непоступливість: перестали виставляти його роботи.

У 1970 році був знищений розпис Б.Плаксія у київському кафе «Хрещатик». Він розміщувався вздовж сходів, зображував київські вулиці, якими проходили його персонажі — опальні на той час Василь Симоненко, Іван Дзюба, І.Драч. Твір збили зі стін, а ім'я художника на довгі роки зникло з офіційного мистецького життя.[1]

Замість того, щоб прийняти в Союз художників СРСР, його звільнили з роботи в Київському монументально-декоративному комбінаті Худфонду СРСР. Почалися роки поневірянь.

Мужньо зносячи пригоди, Борис наполегливо працював. Наприклад, він міг створити прекрасний портрет за один-два сеанси. Плаксій — неперевершений портретист.

Тільки в 1978 році знову прийнятий на роботу в Київський монументально-декоративний комбінат.

В союз художників його так і не прийняли. Перед розглядом заяви в приймальній комісії у нього відбулася розмова з відповідальним чиновником про підпис під листом протесту шістдесятих років. І знову Борис Плаксій не захотів відмовитися від нього. У цій відповіді — весь Борис Плаксій.

Творчість[ред. | ред. код]

Створив більше тисячі робіт — різних жанрів і в різному матеріалі.

Створив багато портретів багатьох талановитих, зі своєю цивільною позицією, але гнаних системою, письменників, поетів, художників, інтелігенції.

Частина з них була використана в подальшому при створенні експозиції: «Борці за незалежність України» в Музеї-майстерні Івана Кавалерідзе, за яку отримав звання лауреата Шевченківської премії.

Відзнаки[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]