Пластиновисувний замок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Принцип дії важільно-перемикного замка

Пластиновисувний, сувальдний (варваризм із російської) замок (англ. lever tumbler lock, рос. сувальдный замок) - замок, таємна частина якого являє собою набір вирізних пластин з фігурними вирізами, які при відкритті замку висуваються виступами на борідці ключа.

Назва[ред. | ред. код]

Слово "сувальдний" та "сувальда" не зафіксовано в жодних російсько-українських словниках[1], так само не зафіксовано в жодних українських словниках[2], натомість більшість інтернет-ресурсів, на яких зафіксовано використання слова "сувальда" та "сувальдний" українською, мають неякісний переклад з ознаками машинного (в багатьох сайтах "сувальдний" написано як "сугальдний"[3], а саме так Google-перекладач перекладає це слово з російської на українську[4]).

Отже, немає українського слова, що позначала б принцип роботи замка. Слова "пластиновисувний" також нема в словниках, але його створено задля кращого пояснення роботи замка та наявності українського терміна.

Пристрій[ред. | ред. код]

У найбільш поширеній конструкції пластиновисувного замку проріз у вирізній пластині має таку форму, що в початковому положенні вона може вільно рухатися вгору-вниз, але коли борідка ключа входить в зачеплення з зубцем на хвостовику засува, вирізна пластина повинна зайняти певне положення, інакше виступ на хвостовику засува впирається в край прорізу вирізної пластини, не даючи заскочці просуватися далі. Нерідко в ключі для шухлядного замку використовуються відразу дві борідки (такий ключ часто називають «метеликом») - такий захід дозволяє збільшити таємність замка не збільшуючи кількість вирізних пластин, або використовувати «замкнуте кодове вікно», при використанні якого вирізні пластини можуть рухатися при повороті ключа як вгору, так і вниз.

Рівень надійності[ред. | ред. код]

Пристрій пластиновисувного замка Чабба, середина XIX століття

Одним з недоліків пластиновисувного замку є великий розмір замкової щілини, в яку нескладно проходять відмикачки різних видів, а також знаряддя для силового злому замків. Однак в сучасних замках існує велика кількість рішень, які ускладнюють роботу зломника: такі, як змінна таємність ключа (понад 5 000 000 сполучень), помилкові пази у вирізних пластинах, відсічна вирізна пластина, жорсткі пружини на вирізних пластинах, розвернення свердловини для ключа[5], зміщення свердловини для ключа[6], системи розпізнавання відмикачок, захист від висвердлювання із застосуванням броньової сталі, захист від силового злому в вигляді підпружиненого штифта. Навіть в одному з перших пластиновисувних механізмів роботи англійського майстра Джеремії Чабба, створеному в 1818 році, була вбудована захисна вирізна пластина, що блокує замок при спробі відкрити його за допомогою відмикачки. Якщо блокування спрацьовувало, господареві потрібно було повернути ключ від замка у зворотну сторону, і тільки потім відчиняти замок, що не тільки ускладнювало роботу зломника, але і дозволяло господареві розпізнати спробу злому.

Циліндровий замок має змінну бляшку, яку можна замінити при втраті ключа. На відміну від нього для зміни ключа в пластиновисувному замкові проводиться його «перепрограмування», яке полягає в перестановці місцями або заміні вирізних пластин. Складніші замки можуть мати спеціальний механізм перепрограмування, який при задіюванні зчитує профіль уставленого в замок ключа, який надалі й буде використовуватися для відкриття замку.

Історія[ред. | ред. код]

Винайдено і запатентовано Робертом Берроном у 1778 році в Англії. [7] [8]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пошук. Російсько-українські словники (uk). 2009-10-27. Процитовано 2021-03-23. 
  2. СУВАЛЬДА – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Процитовано 2021-03-23. 
  3. Товарний словник, з, замки. jak.bono.odessa.ua. Процитовано 2021-03-23. 
  4. Google Перекладач. translate.google.com. Процитовано 2021-03-23. 
  5. Разворот скважины для ключа, видео
  6. Смещение скважины для ключа
  7. The history of locks. London Locksmiths Ltd. Процитовано 8 November 2011. 
  8. Bellis, Mary (8 November 2011). The History of Locks. About.com Inventors. About.com. Процитовано 8 November 2011. 

Література[ред. | ред. код]

  • Хитрой работы искусного бога Гефеста собаки // Наука и жизнь : журнал. — М., 1986. — Вип. 7 (23 вересня). — С. 138 — 140.