Відмінності між версіями «Плоїдність»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][перевірена версія]
м (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на кирилічні літери)
 
(Не показані 10 проміжних версій 9 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Пло́їдність''' — характеристика [[клітина (біологія)|клітини]] або [[Багатоклітинні організми|багатоклітинного організму]] відносно складу [[хромосома|хромосом]], що містяться в [[Клітинне ядро|ядрі клітини]] (для [[еукаріоти|еукаріотів]]). Звичайно термін використовується тільки для клітин [[еукаріоти|еукаріотів]], тому що [[бактерії]] та [[археї]] завжди гаплоїдні згідно з визначенням.
 
'''Пло́їдність''' — характеристика [[клітина (біологія)|клітини]] або [[Багатоклітинні організми|багатоклітинного організму]] відносно складу [[хромосома|хромосом]], що містяться в [[Клітинне ядро|ядрі клітини]] (для [[еукаріоти|еукаріотів]]). Звичайно термін використовується тільки для клітин [[еукаріоти|еукаріотів]], тому що [[бактерії]] та [[археї]] завжди гаплоїдні згідно з визначенням.
   
Розрізняють гаплоїдні клітини — з одинарним набором непарних [[Хромосома|хромосом]] (n), диплоїдні — з парними хромосомами (2n). Організми, клітини яких містять більше двох наборів хромосом, називаються поліплоїдами: три набори — триплоїд (3n), чотири — тетраплоїд (4n) і т. д. Найбільш часто зустрічаються організми з числом хромосомних наборів, кратним двом, — тетраплоїди, гексаплоіди (6 n) і т. д. Поліплоїди з непарним числом наборів хромосом (триплоїди, пентаплоіди (5n) і т. д.) зазвичай не дають потомства (стерильні), тому що утворені ними статеві клітини містять неповний набір хромосом — не разовий гаплоїдном. Розрізняють також [[Анеуплоїдія|анеуплоїдні]] клітини, коли подвоєння або втрата парності — нулісомія — охоплює не весь [[геном]], а лише обмежене число хромосом). Поліплоїдію (збільшення числа хромосом в ядрі клітки, кратне гаплоїдному набору) не слід плутати із збільшенням кількості ядер в клітині.
+
Розрізняють гаплоїдні клітини — з одинарним набором непарних [[Хромосома|хромосом]] (n), диплоїдні — з парними хромосомами (2n). Організми, клітини яких містять більше двох наборів хромосом, називаються поліплоїдами: три набори — триплоїд (3n), чотири — тетраплоїд (4n) і т. д. Найбільш часто зустрічаються організми з числом хромосомних наборів, кратним двом, — тетраплоїди, гексаплоіди (6 n) і т. д. Поліплоїди з непарним числом наборів хромосом (триплоїди, пентаплоіди (5n) і т. д.) зазвичай не дають потомства (стерильні), тому що утворені ними статеві клітини містять неповний набір хромосом — не разовий гаплоїдном. Розрізняють також [[Анеуплоїдія|анеуплоїдні]] клітини, коли подвоєння або втрата парності — нулісомія — охоплює не весь [[геном]], а лише обмежене число хромосом). Поліплоїдію (збільшення числа хромосом в ядрі клітини, кратне гаплоїдному набору) не слід плутати із збільшенням кількості ядер в клітині.
   
 
== Диплоїдність ==
 
== Диплоїдність ==
Рядок 12: Рядок 12:
 
== Порушення плоїдності у людини ==
 
== Порушення плоїдності у людини ==
   
У [[людина|людини]], як і у переважної більшості багатоклітинних [[тварина|тварин]], велика частина кліток диплоїдні. Гаплоїдни тільки зрілі статеві клітки, або [[гамети]]. Порушення плоїдності (як [[анеуплоїдія]], так і більш рідкісна поліплоїдія) приводять до серйозних [[хвороба|хвороб]]. Приклади анеуплоїдії у людини: [[синдром Дауна]] — [[анеуплоїдія|трисомія]] (наявність трьох гомологічних хромосом, замість пари у нормі) по 21-ій хромосомі (21-а хромосома представлена трьома копіями), [[синдром Кляйнфельтера]] — надмірна X хромосома (XXY), [[синдром Тернера]] — нулісомія по одній з [[Статеві хромосомы|статевих хромосом]] (X0). Описані також трисомія по X хромосомі і випадки трисомії по деяких іншим [[аутосома]]м (крім 21-ої). Приклади поліплоїдії рідкісні, проте відомі як абортивні триплоїдні [[Ембріон|зародки]], так і триплоїдні новонароджені (термін їх життя при цьому не перевищує кількох днів) і диплоїдно-триплоїдні [[мозаїк]]и.
+
У [[людина|людини]], як і у переважної більшості багатоклітинних [[тварина|тварин]], велика частина клітин диплоїдні. Гаплоїдни тільки зрілі статеві клітини, або [[гамети]]. Порушення плоїдності (як [[анеуплоїдія]], так і більш рідкісна поліплоїдія) приводять до серйозних [[хвороба|хвороб]]. Приклади анеуплоїдії у людини: [[синдром Дауна]] — [[анеуплоїдія|трисомія]] (наявність трьох гомологічних хромосом, замість пари у нормі) по 21-ій хромосомі (21-а хромосома представлена трьома копіями), [[синдром Кляйнфельтера]] — надмірна X хромосома (XXY), [[синдром Тернера]] — нулісомія по одній з [[Статеві хромосомы|статевих хромосом]] (X0). Описані також трисомія по X хромосомі і випадки трисомії по деяких іншим [[аутосома]]м (крім 21-ої). Приклади поліплоїдії рідкісні, проте відомі як абортивні триплоїдні [[Ембріон|зародки]], так і триплоїдні новонароджені (термін їх життя при цьому не перевищує кількох днів) і диплоїдно-триплоїдні [[мозаїк]]и.
 
==Поліплоїдія у рослинному світі==
  +
У рослинному світі екологічний успіх у багатьох випадках обумовлений [[Гібридизація (біологія)|гібридизацією]] і появою поліплоїдних форм. В цілому близько 70% рослин поліплоїдні, при цьому переважає алополіплоїдія. У ряду видів описані внутрішньовидові і навіть внутрішньосортові поліплоїдні серії.
   
  +
Розрізняють автополіплоїдію і алополіплоїдію.
==Поліплоїдія==
 
  +
*Автополіплоїдія - спадкова зміна, кратне збільшення числа наборів хромосом в клітинах організму одного і того ж біологічного виду. На основі штучної автополіплоїдії синтезовані нові форми і сорти жита, гречки, цукрового буряка та інших рослин.
 
  +
*Алополіплоїдія - кратне збільшення кількості хромосом у гібридних організмів. Виникає при міжвидовій і міжродовій гібридизації
== Посилання ==
 
   
 
==Посилання==
  +
*[https://vue.gov.ua/Алополіплоїдія Алополіплоїдія] // [[ВУЕ]]
 
* Фогель Ф., Мотульски А. ''Генетика человека.'' В 3-х т. Пер. с англ. М. Мир, 1989.
 
* Фогель Ф., Мотульски А. ''Генетика человека.'' В 3-х т. Пер. с англ. М. Мир, 1989.
 
* [http://sbio.info/page.php?id=11990 Биологический словарь: Полиплоидия]
 
* [http://sbio.info/page.php?id=11990 Биологический словарь: Полиплоидия]
Рядок 23: Рядок 27:
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==
 
* [[Гемізигота]]
 
* [[Гемізигота]]
  +
{{Хромосоми}}
 
 
{{Genetics-stub}}
 
{{Genetics-stub}}
   
 
[[Категорія:Генетика]]
 
[[Категорія:Генетика]]
 
[[cs:Ploidie]]
 
[[da:Ploidi]]
 
[[de:Ploidiegrad]]
 
[[en:Ploidy]]
 
[[es:Ploidía]]
 
[[et:Haploidsus]]
 
[[fa:پلوئیدی]]
 
[[fi:Ploidia]]
 
[[fr:Ploïdie]]
 
[[gl:Ploidía]]
 
[[he:פלואידיות]]
 
[[hr:Haploid]]
 
[[hu:Ploidia]]
 
[[id:Haploid]]
 
[[io:Ploido]]
 
[[it:Ploidia]]
 
[[ja:倍数性]]
 
[[kk:Гаплоид]]
 
[[ko:배수성]]
 
[[mk:Плоидност]]
 
[[ml:ക്രോമസോം സംഖ്യ]]
 
[[nl:Ploïdie]]
 
[[nn:Ploiditet]]
 
[[no:Ploiditet]]
 
[[pl:Ploidia]]
 
[[pt:Ploidia]]
 
[[ru:Плоидность]]
 
[[simple:Ploidy]]
 
[[sk:Ploidia]]
 
[[sr:Хаплоидан]]
 
[[sv:Ploiditet]]
 
[[ta:மடியநிலை]]
 
[[th:พล็อยดี]]
 
[[tr:Ploitlik]]
 
[[ur:تکریر]]
 
[[zh:染色體倍性]]
 

Поточна версія на 16:13, 24 травня 2019

Пло́їдність — характеристика клітини або багатоклітинного організму відносно складу хромосом, що містяться в ядрі клітини (для еукаріотів). Звичайно термін використовується тільки для клітин еукаріотів, тому що бактерії та археї завжди гаплоїдні згідно з визначенням.

Розрізняють гаплоїдні клітини — з одинарним набором непарних хромосом (n), диплоїдні — з парними хромосомами (2n). Організми, клітини яких містять більше двох наборів хромосом, називаються поліплоїдами: три набори — триплоїд (3n), чотири — тетраплоїд (4n) і т. д. Найбільш часто зустрічаються організми з числом хромосомних наборів, кратним двом, — тетраплоїди, гексаплоіди (6 n) і т. д. Поліплоїди з непарним числом наборів хромосом (триплоїди, пентаплоіди (5n) і т. д.) зазвичай не дають потомства (стерильні), тому що утворені ними статеві клітини містять неповний набір хромосом — не разовий гаплоїдном. Розрізняють також анеуплоїдні клітини, коли подвоєння або втрата парності — нулісомія — охоплює не весь геном, а лише обмежене число хромосом). Поліплоїдію (збільшення числа хромосом в ядрі клітини, кратне гаплоїдному набору) не слід плутати із збільшенням кількості ядер в клітині.

Диплоїдність[ред. | ред. код]

Диплоїдність — наявність у ядрі клітини повного набору гомологічних пар хромосом. Диплоїдний набір хромосом (син.: подвійний набір хромосом, зиготний набір хромосом, повний набір хромосом, соматичний набір хромосом) — сукупність хромосом, притаманна соматичним клітинам, в якій всі характерні для даного біологічного виду хромосоми представлені попарно; у людини диплоїдний набір хромосом містить 44 аутосоми і 2 статеві хромосоми.

Чергування гаплоїдної і диплоїдної фаз у життєвому циклі[ред. | ред. код]

У нормі у більшості організмів, для яких відомий статевий процес, в життєвому циклі відбувається правильне чергування гаплоїдної і диплоїдної фаз. Гаплоїдні клітини утворюються в результаті мейотичного поділу диплоїдних клітин, після чого у деяких організмів (рослини, гриби) вони можуть розмножуватися за допомогою мітотичних поділів з утворенням гаплоїдного багатоклітинного тіла. Диплоїдні клітини утворюються з гаплоїдних в результаті статевого процесу (злиття статевих кліток, або гамет) з утворенням зиготи, після чого можуть розмножуватися за допомогою мітотичних поділів (у рослин, водоростей і тварин) з утворенням диплоїдного багатоклітинного тіла.

Порушення плоїдності у людини[ред. | ред. код]

У людини, як і у переважної більшості багатоклітинних тварин, велика частина клітин диплоїдні. Гаплоїдни тільки зрілі статеві клітини, або гамети. Порушення плоїдності (як анеуплоїдія, так і більш рідкісна поліплоїдія) приводять до серйозних хвороб. Приклади анеуплоїдії у людини: синдром Дауна — трисомія (наявність трьох гомологічних хромосом, замість пари у нормі) по 21-ій хромосомі (21-а хромосома представлена трьома копіями), синдром Кляйнфельтера — надмірна X хромосома (XXY), синдром Тернера — нулісомія по одній з статевих хромосом (X0). Описані також трисомія по X хромосомі і випадки трисомії по деяких іншим аутосомам (крім 21-ої). Приклади поліплоїдії рідкісні, проте відомі як абортивні триплоїдні зародки, так і триплоїдні новонароджені (термін їх життя при цьому не перевищує кількох днів) і диплоїдно-триплоїдні мозаїки.

Поліплоїдія у рослинному світі[ред. | ред. код]

У рослинному світі екологічний успіх у багатьох випадках обумовлений гібридизацією і появою поліплоїдних форм. В цілому близько 70% рослин поліплоїдні, при цьому переважає алополіплоїдія. У ряду видів описані внутрішньовидові і навіть внутрішньосортові поліплоїдні серії.

Розрізняють автополіплоїдію і алополіплоїдію.

  • Автополіплоїдія - спадкова зміна, кратне збільшення числа наборів хромосом в клітинах організму одного і того ж біологічного виду. На основі штучної автополіплоїдії синтезовані нові форми і сорти жита, гречки, цукрового буряка та інших рослин.
  • Алополіплоїдія - кратне збільшення кількості хромосом у гібридних організмів. Виникає при міжвидовій і міжродовій гібридизації

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]