Відмінності між версіями «Повість двох міст»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
 
(Немає відмінностей)

Поточна версія на 21:26, 10 жовтня 2019

Повість двох міст
англ. A Tale of Two Cities
A Tale of Two Cities title page.png
Жанр історичний роман і Соціально-психологічний роман
Автор Чарлз Діккенс
Мова англійська
Опубліковано 1859
Видавництво Chapman & Hall
Видання Q59235746?
Ілюстратор Hablot Knight Browned
Попередній твір Крихітка Дорріт
Наступний твір Великі сподівання
в «Гутенберзі» 98

CMNS: Цей твір на Вікісховищі

Повість двох міст (англ. A Tale of Two Cities) — видана в 1859 році історична драма Чарлза Дікенса про часи Великої французької революції.

Сюжет[ред. | ред. код]

Лондон, 1775 рік. Банківський службовець літнього віку Джарвіс Лоррі повідомляє 17-річній Люсі Манетт про те, що її батько зовсім не помер (як вона вважала), а з моменту її народження утримувався в Бастилії за наклепами злобного маркіза Евремонда. Тепер він звільнився і живе в Парижі у свого колишнього слуги, Дефаржа. Лоррі і Люсі відправляються до Франції, щоб відвезти нещасного на батьківщину.

1780 рік. У лондонському Олд-Бейлі судять французького емігранта Чарльза Дарнея. Спритному адвокату Сіднею Картону вдається переконати суд в його невинності. Звільнившись, Дарней зустрічається в Парижі зі своїм дядьком — маркізом Евремондом, дратуючи його своєю симпатією до «принижених та ображених». Вночі Евремонда заколює городянин, сина якого той задавив своєю каретою.

Між Люсі і Дарнеєм виникають почуття, й молода людина просить її руки у доктора Манетта. Він зізнається в тому, що Дарней не його справжнє ім'я, що насправді він Евремонд — найближчий родич тієї людини, яка прирікла доктора на 20-річне ув'язнення. Доктор дає свою згоду на шлюб, але занурюється в божевілля.

«Море прибуває» — ілюстрація столітньої давності

1789 рік. Подружжя Дефарж в числі перших вриваються в ненависну Бастилію. Доброчесний Дарней, що живе в Лондоні з Люсі, отримує з Парижа лист, в якому його літній слуга, який потрапив під трибунал, заклинає про допомогу. Ледве Дарней ступає на французьку землю, як його затримують як побіжного аристократа й кидають до в'язниці Ла-Форс[en]. Сімейство Дарнея-Манетта в повному складі прямує на його порятунок.

Один рік й три місяці проходять в очікуванні суду над Дарнеєм. Під час процесу свідчення проти нього дає мадам Дефарж. В якості підтвердження злочинності всіх Евремондов, вона призводить замітки всім відомого і шанованого доктора Манетта, складені ним в Бастилії. Незважаючи на його втручання в захист зятя, під враженням від перерахованих злочинів Евремондов, революційний трибунал примовляє Дарнея до страти на гільйотині.

Адвокату картону, який без відповіді закоханий в Люсі, вдається підслухати розмову мадам Дефарж, в якому вона розкриває справжню причину своєї ненависті до Евремондів. Багато років тому покійний Евремонд згвалтував її сестру, лікуючим лікарем якої був доктор Манетт. Її сім'я була приречена на винищення, а сама вона вижила лише дивом.

Картон попереджає Люсі і її сім'ю про необхідність терміново покинути Францію, так наступною жертвою мадам Дефарж стане сім'я «останнього з Евремондов», тобто сама Люсі і її дочка. За допомогою шантажу він отримує доступ в камеру Дарнея, де вони міняються з останнім одягом. Так як зовні вони дуже схожі, Дарнею вдається безперешкодно вибратися з в'язниці і з Парижа, а Картон на інший день замість нього підіймається на гільйотину.

З останніх слів Картону ясно, що він вважає свій вчинок актом самопожертви з любові до Люсі і заради її щастя. В кінці книги показана загибель мадам Дефарж від руки вірної економки Люсі Манетт. Подружжя Дарна благополучно повертаються в Лондон.

Додаткова література[ред. | ред. код]

  • Alleyn, Susanne. The Annotated A Tale of Two Cities. Albany, NY: Spyderwort Press (2014) ISBN 978-1535397438
  • Glancy, Ruth. Charles Dickens' A Tale of Two Cities: A Sourcebook. London: Routledge (2006) ISBN 978-0-415-28760-9
  • Sanders, Andrew. The Companion to A Tale of Two Cities. London: Unwin Hyman (1989) ISBN 978-0-04-800050-7 Out of print.

Посилання[ред. | ред. код]