Полоз свинцевий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Полоз свинцевий
ColuberNummifer.jpg
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Serpentes
Родина: Полозові (Colubridae)
Рід: Hemorrhois
Вид: Полоз свинцевий
Біноміальна назва
Hemorrhois nummifer
Reuss, 1834
Синоніми
Coluber tyria
Coluber nummifer
Periops neglectus
Zamenis nummifer
Elaphe nummifera
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Hemorrhois nummifer
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Hemorrhois nummifer
IUCN logo.svg МСОП: 157270

Полоз свинцевий (Hemorrhois nummifer) — неотруйна змія роду Hemorrhois з родини Полозові (Colubridae). Інша назва «азійський бігунець».

Опис[ред. | ред. код]

загальна довжина досягає 120—160 см. Голова чітко відмежована від значно більш тонкої шиї. Кінчик морди тупо закруглений. Луска тулуба з явно вираженими, нерізкими реберцями, на кожному з яких по 2 апікальні пори. З боків черева помітне ребро, утворене черевними щитками. Навколо середини тулуба є 23—25 ​​луски. Черевних щитків — 190—225, підхвостових щитків — 82—107 пар. Один верхньогубний щиток поєднується з оком.

Верхня сторона тулуба має бурувато-сіре або сірувато-коричневе забарвлення. Малюнок дуже різний. Поздовжній рядок бурих, бурувато-коричневих або майже чорних, поперечних або косих смужок проходить уздовж спини, в деяких місцях вони зливаються в одну суцільну зигзагоподібну смугу. Кількість темних плям уздовж спини налічує 50—58. Дрібніші плями того ж кольору проходять 1—2 рядками з кожного боку тіла. Уздовж хвоста є 3 темні смуги виглядають як подовження тулубних плям. На верхній стороні голови невеликі у світлій окантовці, плями, утворюють правильний малюнок. Від краю ока до кута рота тягнеться темна коса смужка, більш коротка проходить під оком. Нижня сторона тулуба сірувато-біла або рожева з темними цятками. У молодих особин черево жовтувато-рожеве. Зустрічаються особини без малюнка свинцевого кольору.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє кам'янисті схили, скелі, порослі чагарником, зарості вздовж берегів річок. Зустрічається на висоті до 1300 м над рівнем моря. Ховається у порожнечах і тріщинах в ґрунті, під камінням, у скелях і лесових урвищах, норах гризунів, берегових ластівок й черепах. У разі небезпеки голосно шипить і намагається сховатися. Будучи спійманим, полоз кусається, слина може викликати легке отруєння у людини. Після зимівлі з'являється наприкінці березня - на початку квітня. Харчується ящірками, пташенятами, дрібними ссавцями.

Це яйцекладна змія. Самиця у червні-липні відкладає 5-12 яєць розміром 17-24,5х30-44,5 мм. У середині- наприкінці вересня з'являються молоді полози довжиною 19-22 см.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає на островах Кіпр, Родос, Ксантос, в Анатолії, на Близькому Сході, включаючи Синайський півострів, в північно-східному Єгипті, північному Іраку, північно-східному Ірані, у Вірменії, у Середній Азії (Туркменістан, Узбекистан, Таджикистан) до Киргизії й східного Казахстану.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Clark, Richard 2000. Herpetological notes on the islands of Lipsi and Agathonisi, Dodecanse, Greece. Herpetological Bulletin (74): 6-7.
  • Словник-довідник із зоології. – К., 2002.
  • Schlüter, U. 2010. Der Herpetofauna von Symi [Griechenland]. Elaphe 18 (4): 62-67