Відмінності між версіями «Полтавіка. Полтавська енциклопедія»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(стиль)
 
(Не показано 4 проміжні версії 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
 
{{оновити|дата=4 листопада 2019}}
 
{{оновити|дата=4 листопада 2019}}
  +
{{Твір}}
'''Полтавіка полтавська енциклопедія''' — науково-видавничий проект 12-томного [[Енциклопедія|енциклопедичного видання]], що репрезентує культурне, духовне, історичне багатство та соціально-економічний потенціал Полтавщини.<br />
+
'''Полтавіка&nbsp;— полтавська енциклопедія'''&nbsp;— науково-видавничий проєкт 12-томного [[Енциклопедія|енциклопедичного видання]], що репрезентує культурне, духовне, історичне багатство та соціально-економічний потенціал [[Полтавщина|Полтавщини]].
   
== Науково-видавничий проект «ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія» ==
+
== Науково-видавничий проєкт «ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія» ==
   
 
=== Творчий задум ===
 
=== Творчий задум ===
Автор ідеї, керівник проекту та головний редактор «Полтавіки» — [[Білоусько Олександр Андрійович|Олександр Андрійович Білоусько]], керівник Центру дослідження історії Полтавщини Полтавської ОДА, [[заслужений вчитель України]]. <br />
+
Автор ідеї, керівник проєкту та головний редактор «Полтавіки»&nbsp;— [[Білоусько Олександр Андрійович|Олександр Андрійович Білоусько]], керівник Центру дослідження історії Полтавщини Полтавської ОДА, [[заслужений вчитель України]]. <br/>
   
За сприяння [[Полтавська обласна державна адміністрація|Полтавської обласної державної адміністрації]] та [[Полтавська обласна рада|Полтавської обласної ради]] до [[2015]] року заплановано видати 12 томів «Полтавіки»:
+
За сприяння [[Полтавська обласна державна адміністрація|Полтавської обласної державної адміністрації]] та [[Полтавська обласна рада|Полтавської обласної ради]] до [[2015]] року заплановано видати 12 томів «Полтавіки»:
  +
* '''Том 1. Природа.'''
<br />
 
'''Том 1. Природа.'''
+
* '''Том 2. Населення.'''
  +
* '''Том 3. Суспільство.'''
<br />
 
'''Том 2. Населення.'''
+
* '''Том 4. Історія. '''
  +
* '''Том 5. Господарство.'''
<br />
 
'''Том 3. Суспільство.'''
+
* '''Том 6. Освіта і наука.'''
 
* '''Том.7. Мова і література.'''
<br />
 
'''Том 4. Історія. '''
+
* '''Том 8. Народна культура.'''
 
* '''Том 9. Образотворче і декоративне мистецтво. [https://web.archive.org/web/20170419004319/http://5.189.164.219:1002/books/view/2 Книга 1.] [https://web.archive.org/web/20170419003939/http://5.189.164.219:1002/books/view/3 Книга 2].'''
<br />
 
'''Том 5. Господарство.'''
+
* '''Том 10. Охорона здоров'я.'''
 
* '''Том 11. Військова справа.'''
<br />
 
'''Том 6. Освіта і наука.'''
+
* '''[http://history-poltava.org.ua/?cat=5 Том 12. Релігія і церква.]'''
<br />
 
'''Том.7. Мова і література.'''
 
<br />
 
'''Том 8. Народна культура.'''
 
<br />
 
'''Том 9. Образотворче і декоративне мистецтво.[https://web.archive.org/web/20170419004319/http://5.189.164.219:1002/books/view/2 Книга 1.] [https://web.archive.org/web/20170419003939/http://5.189.164.219:1002/books/view/3 Книга 2].'''
 
<br />
 
'''Том 10. Охорона здоров’я.'''
 
<br />
 
'''Том 11. Військова справа.'''
 
<br />
 
'''[http://history-poltava.org.ua/?cat=5 Том 12. Релігія і церква.]'''
 
   
 
'''Науково-редакційна рада.'''
 
'''Науково-редакційна рада.'''
   
Білоус Г. П.<br />
+
Білоус Г. П.<br/>
Білоусько О. А. (заступник голови)<br />
+
Білоусько О. А. (заступник голови)<br/>
Галіулліна Т. В. (секретар)<br />
+
Галіулліна Т. В. (секретар)<br/>
Клепко С. Ф.<br />
+
Клепко С. Ф.<br/>
[[Кульчинський Микола Георгійович|Кульчинський М. Г.]]<br />
+
[[Кульчинський Микола Георгійович|Кульчинський М. Г.]]<br/>
Мокляк В. О.<br />
+
Мокляк В. О.<br/>
[[Нестуля Олексій Олексійович|Нестуля О. О.]]<br />
+
[[Нестуля Олексій Олексійович|Нестуля О. О.]]<br/>
[[Пащенко Володимир Олександрович|Пащенко В. О.]]<br />
+
[[Пащенко Володимир Олександрович|Пащенко В. О.]]<br/>
[[Пошивайло Олесь Миколайович|Пошивайло О. М.]]<br />
+
[[Пошивайло Олесь Миколайович|Пошивайло О. М.]]<br/>
Пустовгар О. М. (заступник голови)<br />
+
Пустовгар О. М. (заступник голови)<br/>
Пустовіт Т. П. (заступник голови)<br />
+
Пустовіт Т. П. (заступник голови)<br/>
Самойленко Ю. О.<br />
+
Самойленко Ю. О.<br/>
Соловей С. А. (голова)<br />
+
Соловей С. А. (голова)<br/>
[[Степаненко Микола Іванович|Степаненко М. І.]]<br />
+
[[Степаненко Микола Іванович|Степаненко М. І.]]<br/>
Супруненко О. Б.<br />
+
Супруненко О. Б.<br/>
Фесик К. Б.<br />
+
Фесик К. Б.<br/>
Ханко В. М.<br />
+
Ханко В. М.<br/>
   
=== Реалізація проекту ===
+
=== Реалізація проєкту ===
1 грудня 2009 року був презентований '''12-й том''' «Полтавіки» — «Релігія і церква», що вийшов у видавництві «Полтавський літератор».
+
1 грудня 2009 року був презентований '''12-й том''' «Полтавіки»&nbsp;— «Релігія і церква», що вийшов у видавництві «Полтавський літератор».
   
У томі вміщено інформацію про всі культові місця та споруди, що існували чи існують зараз на Полтавщині, усіх конфесій та про їхніх керівників. Розказано про усі храми, культові місця, монастирі, духовні навчальні заклади, святині (чудотворні ікони), викладена їх історія, а також інформація про релігійний живопис, святих і мучеників, а головне про діячів церкви: священнослужителів, ієрархів, богословів, педагогів, жертводавців, дослідників, вчених, релігієзнавців.
+
У томі вміщено інформацію про всі культові місця та споруди, що існували чи існують зараз на Полтавщині, усіх конфесій та про їхніх керівників. Розказано про усі храми, культові місця, монастирі, духовні навчальні заклади, святині (чудотворні ікони), викладена їх історія, а також інформація про релігійний живопис, святих і мучеників, а головне&nbsp;— про діячів церкви: священнослужителів, ієрархів, богословів, педагогів, жертводавців, дослідників, вчених, релігієзнавців.
   
 
12-й том має близько 800 сторінок, 3 тис. 726 статей, 1100 ілюстрацій, 40 кольорових ілюстрацій на окремих аркушах, дві схеми, дві карти та чотири таблиці.
 
12-й том має близько 800 сторінок, 3 тис. 726 статей, 1100 ілюстрацій, 40 кольорових ілюстрацій на окремих аркушах, дві схеми, дві карти та чотири таблиці.
   
Над першою книгою з серії «Полтавіка. Полтавська енциклопедія» працювало близько сотні авторів. Серед них - знані науковці, краєзнавці та наші земляки, які зараз живуть за кордоном. Церква та релігія є основою духовності нашого народу, який споконвіку вірив у Бога і дотримувався церковних канонів, тож початок серії мав бути позначений Божим благословенням. Хоча, поряд із православною церквою, в енциклопедії представлені всі без винятку віри та конфесії, які існують, чи існували на теренах Полтавщини: починаючи від первісних вірувань наших пращурів і закінчуючи сучасними течіями релігії.
+
Над першою книгою з серії «Полтавіка. Полтавська енциклопедія» працювало близько сотні авторів. Серед них&nbsp;— знані науковці, краєзнавці та полтавці, які переїххали жити за кордон. Поряд із православною церквою, в енциклопедії представлені всі без винятку віри та конфесії, які існують, чи існували на теренах Полтавщини: починаючи від первісних вірувань і закінчуючи сучасними течіями релігії.
   
Олександр Білоусько, презентуючи перший том видання, зазначив, що «…це подія надзвичайного культурного значення. Адже спільнота, яка може видрукувати енциклопедію, тим самим засвідчує високий рівень інтелектуального розвитку». За його словами, над виданням працював величезний колектив однодумців, який по крихтах збирав матеріал, присвячений церкві та релігії. Особливо важко давалася робота над так званою «радянською епохою», адже, як влучно зазначив Олександр Білоусько, «ті, хто руйнували, не залишали за собою слідів». Та попри це, в енциклопедії величезний обсяг матеріалу присвячений саме «репресіям проти церкви». Як відзначив Олександр Білоусько, після Голодомору і фізичного знищення населення України, радянська влада вдалася і до «духовного мору». Але і цей задум не спрацював, свідченням чому є відродження церкви, і як наслідок духовності нашого народу.
+
Олександр Білоусько, презентуючи перший том видання, зазначив, що «…це подія надзвичайного культурного значення. Адже спільнота, яка може видрукувати енциклопедію, тим самим засвідчує високий рівень інтелектуального розвитку». За його словами, над виданням працював величезний колектив однодумців, який по крихтах збирав матеріал, присвячений церкві та релігії. Особливо важко давалася робота над так званою «радянською епохою», адже, як влучно зазначив Олександр Білоусько, «ті, хто руйнували, не залишали за собою слідів». Та попри це, в енциклопедії величезний обсяг матеріалу присвячений саме «репресіям проти церкви». Як відзначив Олександр Білоусько, після Голодомору і фізичного знищення населення України, радянська влада вдалася і до «духовного мору». Але і цей задум не спрацював.
   
Єпископ Полтавський і Кременчуцький Української православної церкви Київського патріархату Федір, отець Михайло з Української православної та отець Юрій з Української греко-католицької церкви висловили глибоку вдячність колективу, який створив це фундаментальне видання.
+
Єпископ Полтавський і Кременчуцький Української православної церкви Київського патріархату Федір, отець Михайло з Української православної та отець Юрій з Української греко-католицької церкви висловили глибоку вдячність колективу, який створив це фундаментальне видання.
   
Владика Федір підкреслив:{{початок цитати}}Коли людина торкається сторінок цієї книги, вона надихається на щось високе, на якусь місію навіть свою власну. Вона бачить, яким величним був цей Полтавський край. <…> Влада безбожної імперії хотіла захопити весь світ, трощила нещадно храми, ламала хребет української нації, але розсипалася, зникла, мов туман, а Церква як була, так і є, і сьогодні відроджується. І дуже символічно, що видання Полтавської енциклопедії почалося з тому, присвяченого Церкві символу нашого духовного відродження»{{кінець цитати}}.
+
Владика Федір підкреслив:{{початок цитати}}Коли людина торкається сторінок цієї книги, вона надихається на щось високе, на якусь місію&nbsp;— навіть свою власну. Вона бачить, яким величним був цей Полтавський край. <…> Влада безбожної імперії хотіла захопити весь світ, трощила нещадно храми, ламала хребет української нації, але розсипалася, зникла, мов туман, а Церква як була, так і є, і сьогодні відроджується. І дуже символічно, що видання Полтавської енциклопедії почалося з тому, присвяченого Церкві&nbsp;— символу нашого духовного відродження"{{кінець цитати}}.
   
 
Планом 2013 року передбачалося видання 7-го тому видання: «Мова і література», а також першої книги 9-го тому «Образотворче і декоративно-прикладне мистецтво».
 
Планом 2013 року передбачалося видання 7-го тому видання: «Мова і література», а також першої книги 9-го тому «Образотворче і декоративно-прикладне мистецтво».
   
2015 року побачив світ черговий том «Полтавіки. Полтавської Енциклопедії» — том 9: «Образотворче і декоративне мистецтво» у 2-х книгах. Упорядники: О. А. Білоусько, Ю. О. Самойленко, В. М. Ханко. Видавець: ТОВ «АСМІ» <ref>[http://history-poltava.org.ua/?page_id=167 Проект ПОЛТАВІКА]</ref>.
+
2015 року побачив світ черговий том «Полтавіки. Полтавської Енциклопедії»&nbsp;— том 9: «Образотворче і декоративне мистецтво» у 2-х книгах. Упорядники: О.&nbsp;А.&nbsp;Білоусько, Ю.&nbsp;О.&nbsp;Самойленко, В.&nbsp;М.&nbsp;Ханко. Видавець: ТОВ «АСМІ»<ref>[http://history-poltava.org.ua/?page_id=167 Проєкт ПОЛТАВІКА]</ref>.
   
Підготовлено до видання том 7: «Мова і література»; том 8: «Архітектура» (2010–2015 рр.).
+
Підготовлено до видання том 7: «Мова і література»; том 8: «Архітектура» (2010—2015&nbsp;рр.).
   
Готується до видання том 6: «Освіта і наука» (2016 р.).
+
Готується до видання том 6: «Освіта і наука» (2016&nbsp;р.).
   
Робота над енциклопедією продовжується <ref>Микола Степаненко. Енциклопедія «Полтавіка» про крайові літературні премії. Анонсуємо матеріали про засновані на Полтавщині літературні премії, які ввійдуть до майбутнього 7-го тому енциклопедії «Полтавіка».— Рідний край, 2011, №2 (25).— С. 236—246.</ref> <ref>Микола Степаненко. Енциклопедія «Полтавіка» про вчених-мовознавців.— Рідний край. 2013. № 1 (28).— С. 148—157.</ref>.
+
Робота над енциклопедією продовжується<ref>Микола Степаненко. Енциклопедія «Полтавіка» про крайові літературні премії. Анонсуємо матеріали про засновані на Полтавщині літературні премії, які ввійдуть до майбутнього 7-го тому енциклопедії «Полтавіка».— Рідний край, 2011, №&nbsp;2 (25).— С. 236—246.</ref><ref>Микола Степаненко. Енциклопедія «Полтавіка» про вчених-мовознавців.— Рідний край. 2013. №&nbsp;1 (28).— С. 148—157.</ref>.
   
 
== Відзнаки ==
 
== Відзнаки ==
У грудні 2009 року книга «Полтавіка - Полтавська енциклопедія» за підсумками обласного конкурсу «Найкраща книга Полтавщини», присвяченого 200-річчю від дня народження Миколи Гоголя, у номінації «Гран-прі» отримала «золото» <ref>{{Cite web |url=http://poltava.ua-katalog.info/news/2009-12-11-47807.html |title=Книга «Полтавіка» отримала «золото» в конкурсі «Найкраща книга» |accessdate=10-09-2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20150610204612/http://poltava.ua-katalog.info/news/2009-12-11-47807.html |archivedate=10-06-2015 |deadurl=yes }}</ref>.
+
У грудні 2009 року книга «Полтавіка&nbsp;— Полтавська енциклопедія» за підсумками обласного конкурсу «Найкраща книга Полтавщини», присвяченого 200-річчю від дня народження Миколи Гоголя, у номінації «Гран-прі» отримала «золото»<ref>{{Cite web |url=http://poltava.ua-katalog.info/news/2009-12-11-47807.html |title=Книга «Полтавіка» отримала «золото» в конкурсі «Найкраща книга» |accessdate=10-09-2012 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20150610204612/http://poltava.ua-katalog.info/news/2009-12-11-47807.html |archivedate=10-06-2015 |deadurl=yes }}</ref>.
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==
Рядок 89: Рядок 78:
 
== Посилання ==
 
== Посилання ==
 
* [http://history-poltava.org.ua/ НРП-Центр по дослідженню історії Полтавщини]
 
* [http://history-poltava.org.ua/ НРП-Центр по дослідженню історії Полтавщини]
* [http://history-poltava.org.ua/?page_id=167 Науково-видавничий проект «ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія»]
+
* [http://history-poltava.org.ua/?page_id=167 Науково-видавничий проєкт «ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія»]
 
* [http://www.prosvita.poltava.ua/?p=311 Полтавський осередок «Просвіти»]
 
* [http://www.prosvita.poltava.ua/?p=311 Полтавський осередок «Просвіти»]
   
Рядок 97: Рядок 86:
 
[[Категорія:Українознавчі енциклопедії]]
 
[[Категорія:Українознавчі енциклопедії]]
 
[[Категорія:Енциклопедії локального характеру]]
 
[[Категорія:Енциклопедії локального характеру]]
[[Категорія:Джерела]]
+
[[Категорія:Засновані в Україні 2008]]

Поточна версія на 04:11, 23 серпня 2021

Полтавіка — полтавська енциклопедія — науково-видавничий проєкт 12-томного енциклопедичного видання, що репрезентує культурне, духовне, історичне багатство та соціально-економічний потенціал Полтавщини.

Науково-видавничий проєкт «ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія»[ред. | ред. код]

Творчий задум[ред. | ред. код]

Автор ідеї, керівник проєкту та головний редактор «Полтавіки» — Олександр Андрійович Білоусько, керівник Центру дослідження історії Полтавщини Полтавської ОДА, заслужений вчитель України.

За сприяння Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавської обласної ради до 2015 року заплановано видати 12 томів «Полтавіки»:

 • Том 1. Природа.
 • Том 2. Населення.
 • Том 3. Суспільство.
 • Том 4. Історія.
 • Том 5. Господарство.
 • Том 6. Освіта і наука.
 • Том.7. Мова і література.
 • Том 8. Народна культура.
 • Том 9. Образотворче і декоративне мистецтво. Книга 1. Книга 2.
 • Том 10. Охорона здоров'я.
 • Том 11. Військова справа.
 • Том 12. Релігія і церква.

Науково-редакційна рада.

Білоус Г. П.
Білоусько О. А. (заступник голови)
Галіулліна Т. В. (секретар)
Клепко С. Ф.
Кульчинський М. Г.
Мокляк В. О.
Нестуля О. О.
Пащенко В. О.
Пошивайло О. М.
Пустовгар О. М. (заступник голови)
Пустовіт Т. П. (заступник голови)
Самойленко Ю. О.
Соловей С. А. (голова)
Степаненко М. І.
Супруненко О. Б.
Фесик К. Б.
Ханко В. М.

Реалізація проєкту[ред. | ред. код]

1 грудня 2009 року був презентований 12-й том «Полтавіки» — «Релігія і церква», що вийшов у видавництві «Полтавський літератор».

У томі вміщено інформацію про всі культові місця та споруди, що існували чи існують зараз на Полтавщині, усіх конфесій та про їхніх керівників. Розказано про усі храми, культові місця, монастирі, духовні навчальні заклади, святині (чудотворні ікони), викладена їх історія, а також інформація про релігійний живопис, святих і мучеників, а головне — про діячів церкви: священнослужителів, ієрархів, богословів, педагогів, жертводавців, дослідників, вчених, релігієзнавців.

12-й том має близько 800 сторінок, 3 тис. 726 статей, 1100 ілюстрацій, 40 кольорових ілюстрацій на окремих аркушах, дві схеми, дві карти та чотири таблиці.

Над першою книгою з серії «Полтавіка. Полтавська енциклопедія» працювало близько сотні авторів. Серед них — знані науковці, краєзнавці та полтавці, які переїххали жити за кордон. Поряд із православною церквою, в енциклопедії представлені всі без винятку віри та конфесії, які існують, чи існували на теренах Полтавщини: починаючи від первісних вірувань і закінчуючи сучасними течіями релігії.

Олександр Білоусько, презентуючи перший том видання, зазначив, що «…це подія надзвичайного культурного значення. Адже спільнота, яка може видрукувати енциклопедію, тим самим засвідчує високий рівень інтелектуального розвитку». За його словами, над виданням працював величезний колектив однодумців, який по крихтах збирав матеріал, присвячений церкві та релігії. Особливо важко давалася робота над так званою «радянською епохою», адже, як влучно зазначив Олександр Білоусько, «ті, хто руйнували, не залишали за собою слідів». Та попри це, в енциклопедії величезний обсяг матеріалу присвячений саме «репресіям проти церкви». Як відзначив Олександр Білоусько, після Голодомору і фізичного знищення населення України, радянська влада вдалася і до «духовного мору». Але і цей задум не спрацював.

Єпископ Полтавський і Кременчуцький Української православної церкви Київського патріархату Федір, отець Михайло з Української православної та отець Юрій з Української греко-католицької церкви висловили глибоку вдячність колективу, який створив це фундаментальне видання.

Владика Федір підкреслив:

Коли людина торкається сторінок цієї книги, вона надихається на щось високе, на якусь місію — навіть свою власну. Вона бачить, яким величним був цей Полтавський край. <…> Влада безбожної імперії хотіла захопити весь світ, трощила нещадно храми, ламала хребет української нації, але розсипалася, зникла, мов туман, а Церква як була, так і є, і сьогодні відроджується. І дуже символічно, що видання Полтавської енциклопедії почалося з тому, присвяченого Церкві — символу нашого духовного відродження"

.

Планом 2013 року передбачалося видання 7-го тому видання: «Мова і література», а також першої книги 9-го тому «Образотворче і декоративно-прикладне мистецтво».

2015 року побачив світ черговий том «Полтавіки. Полтавської Енциклопедії» — том 9: «Образотворче і декоративне мистецтво» у 2-х книгах. Упорядники: О. А. Білоусько, Ю. О. Самойленко, В. М. Ханко. Видавець: ТОВ «АСМІ»[2].

Підготовлено до видання том 7: «Мова і література»; том 8: «Архітектура» (2010—2015 рр.).

Готується до видання том 6: «Освіта і наука» (2016 р.).

Робота над енциклопедією продовжується[3][4].

Відзнаки[ред. | ред. код]

У грудні 2009 року книга «Полтавіка — Полтавська енциклопедія» за підсумками обласного конкурсу «Найкраща книга Полтавщини», присвяченого 200-річчю від дня народження Миколи Гоголя, у номінації «Гран-прі» отримала «золото»[5].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Проект ПОЛТАВІКА. Концепція науково-видавничого проекту ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія.Полтавіка. Полтавська енциклопедія.
 2. Проєкт ПОЛТАВІКА
 3. Микола Степаненко. Енциклопедія «Полтавіка» про крайові літературні премії. Анонсуємо матеріали про засновані на Полтавщині літературні премії, які ввійдуть до майбутнього 7-го тому енциклопедії «Полтавіка».— Рідний край, 2011, № 2 (25).— С. 236—246.
 4. Микола Степаненко. Енциклопедія «Полтавіка» про вчених-мовознавців.— Рідний край. 2013. № 1 (28).— С. 148—157.
 5. Книга «Полтавіка» отримала «золото» в конкурсі «Найкраща книга». Архів оригіналу за 10-06-2015. Процитовано 10-09-2012. 

Джерела[ред. | ред. код]

 • Полтавіка. Полтавська енциклопедія. Том 12. Релігія і Церква.— Полтава: «Полтавський літератор», 2009.

Посилання[ред. | ред. код]