Відмінності між версіями «Польська політична криза 1968»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (→‎Посилання: категоризація)
(Уточнення категорії)
Рядок 18: Рядок 18:
 
[[Категорія:Польща]]
 
[[Категорія:Польща]]
 
[[Категорія:Історія Польщі]]
 
[[Категорія:Історія Польщі]]
[[Категорія:1968]]
+
[[Категорія:Березень 1968]]
 
[[Категорія:Протести в Польщі]]
 
[[Категорія:Протести в Польщі]]
 
[[Категорія:1968 у політиці]]
 
[[Категорія:1968 у політиці]]

Версія за 08:43, 9 листопада 2017

По́льська політи́чна кри́за 1968 року — політична криза в Польщі, яка була спровокована «закручуванням гайок» з боку 1-го секретаря ЦК ПОРП В. Гомулки, що втрачав владу, за підтримки правого крила ПОРП (прем'єр-міністр Юзеф Циранкевич, міністр внутрішніх справ М. Мочар та ін.).

Щоб продемонструвати лояльність Радянському Союзу (на противагу сусідній Чехословаччині, де набирала обертів Празька весна), з санкції Гомулки стали погіршуватися відносини з Ізраїлем, і в той же час всередині Польщі почалася цензура польської класики, яка традиційно була спрямована проти Російської імперії. У результаті під заборону потрапила п'єса Адама Міцкевича «Дзяди»[pl]. 30 січня відбувся останній дозволений показ, після якого відбулася студентська маніфестація, яку силою розігнала поліції. Двох студентів Варшавського університету (Адама Міхніка і Генрика Шлайфера) було виключено з університету, а 8 березня - заарештовано Шлайфера. 8 березня відбувалися масові акції протесту студентів. Мітингувальники вимагали поновлення Міхніка і Шлайфера на навчання у Варшавському університеті. Після акції протесту студентів атакувала міліція з палками. Наступного дня відбулася акція солідарності студентів Варшавської політехніки. По усій Польщі пройшла хвиля студентських протестів: у Вроцлаві, Лодзі, Кракові, Гданську, Торуні, Познані.

Мечислав Мочар звинуватив у розпалюванні даних хвилювань «сіоністів» і зажадав їхнього вигнання в Ізраїль. Він наголошував на єврейському походженні головних винуватців протестів у Варшавському університеті. Згідно з його словами, боротьба з сіонізмом не мала нічого спільного з антисемітизмом. У результаті цієї кампанії кількість євреїв у Польщі знизилася з 40000 до 5000.

Ці події, однак, лише ненадовго відстрочили падіння Гомулки і серйозно знизили його авторитет. Незабаром він був змушений поступитися владою Едварду Гереку.

Посилання