Поліксена (метелик)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Поліксена
DianeJLH.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Лускокрилі (Lepidoptera)
Родина: Косатцеві (Papilionidae)
Рід: Zerynthia
Вид: Поліксена
Біноміальна назва
Zerynthia polyxena
(Denis & Schiffermüller, 1775)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Zerynthia polyxena
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Zerynthia polyxena
EOL logo.svg EOL: 131968
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 330376

Поліксена (Zerynthia polyxena) — вид комах з родини Papilionidae, один з 2 видів роду; єдиний вид у фауні України.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Розмах крил — 45-55 мм. Візерунок крил самця та самки ідентичний. Досить яскравий метелик із строкатим забарвленням. Фон забарвлення жовтий із сітчасто-смугастим чорним малюнком. Добре помітні темні крайові зубчасті перев'язки із світлою серединою. На задніх крилах є також червоні та місяцеподібні сині плями з чорною облямівкою. Черевце з чорними та червоними цятками.

Поширення[ред. | ред. код]

Ареал охоплює південну, південно-східну та частково східну Європу, західний Кавказ.

В Україні зустрічається майже повсюдно, крім високогір'я Карпат, деяких північних, західних та найбільш посушливих степових регіонів.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Локальний вид, зустрічається у Лісостепу, на узліссях, галявинах байрачних та заплавних лісів. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів — з середини квітня до початку червня. Самиця відкладає від 1 до 30-32 яєць на листки, квіти та гілки верхньої частини хвилівника звичайного — Aristolochia clematitis. Гусінь з'являється через 8-9 днів, її розвиток триває 4-5 тижнів (травень-червень). Лялечки прикріплюються до гілок рослини та зимують, іноді 2-3 сезони.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Загрози: скорочення місць перебування виду внаслідок затоплювання й осушування заплав, урбанізації, рекреації, вирубування лісів тощо. Негативно впливають різкі коливання рівня води у водоймах протягом доби, що може спричиняти загибель гусені та лялечок.

Охороняється у деяких заповідниках, зокрема у Канівському, Українському степовому, Луганському природному заповіднику та національних природних парках, зокрема — Подільські Товтри. Доцільним є створення ентомологічних заказників у долинах річок, особливо поблизу великих міст задля запобігання затоплення чи руйнування та забудови місць перебування виду. Додаток ІІ Бернської конвенції. Занесений до Червоної книги Українських Карпат, статус: Endangered.

Посилання[ред. | ред. код]