Відмінності між версіями «Поняття та види сільського туризму»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][очікує на перевірку]
(категоризація, шаблон, зображення)
 
(Не показані 13 проміжних версій 7 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
{{Стаття, з якої нема посилань|дата=листопад 2013}}
 
 
{{Приєднати до|Агротуризм|дата=жовтень 2014}}
 
{{Приєднати до|Агротуризм|дата=жовтень 2014}}
 
{{Стиль|дата=листопад 2014}}
 
{{Стиль|дата=листопад 2014}}
 
{{Вікіфікувати|дата=листопад 2014}}
 
{{Вікіфікувати|дата=листопад 2014}}
  +
<nowiki>'''Сільський туризм''' – це вид туризму, що передбачає відпочинок у сільській, курортній чи природоохоронній місцевостях з використанням належно облаштованих приватних садиб чи інших закладів розміщення.
 
  +
[[File:Tunnel of Love, Klevan, Rivne Oblast, Ukraine.jpg|right|thumb|right|Всесвітньовідомий [[Тунель кохання]] поблизу Рівного]]
Українське село має багатющу історико-архітектурну спадщину, культуру, самобутній побут, самою природою даровані мальовничі ландшафти; наділене багатими лікувально-рекреаційними ресурсами. Багаті села з індивідуальним житловим фондом та добрими і працьовитими людьми. Разом з тим гострою проблемою для багатьох сіл є брак робочих місць, зростаючий надлишок робочої сили, вивільнюваної з сільськогосподарського виробництва. Враховуючи відсутність потрібних капіталовкладень на створення нових робочих місць, більше уваги варто приділяти галузям, які не потребують для свого розвитку великих коштів. До таких галузей відноситься і сільський зелений туризм, який давно практикується в Україні. Адже в селах, які мають відповідну рекреаційну базу, завжди було багато відпочиваючого міського населення. Найпопулярнішими для відпочинку є села біля морів, річок та гірські.
 
  +
'''Сільський туризм'''&nbsp;— це надання (чи отримання) послуг туристичних атракцій, асоційованих з відпочинком, по використанню [[Екосистема|екосистемного]] потенціалу агропромислового комплексу та локальної інфраструктури певного регіону сільської місцевості або ж її характерної колоритної особливості (культурної, архітектурної, етнічної, господарської тощо)<ref>{{Cite web|url=http://ejournal.vfu.bg/bg/pdfs/Voloshenko.pdf|title=Аспекты функционирования сельского туризма|last=Волошенко|first=С. С.|date=|website=|publisher=|language=|accessdate=}}</ref>.
Існує три різновидності нинішнього сільського зеленого туризму в Україні:
 
  +
1. [[Агротуризм]] – вид сільського зеленого туризму, як пізнавального, так і відпочинкового характеру, пов’язаний з використанням підсобних господарств населення, або земель сільськогосподарських підприємств, які тимчасово не використовуються в аграрній сфері. Цей вид може не мати обмежень в навантаженості на територію і регламентуванні видів розважального відпочинку [2].
 
  +
== Українське село ==
2. Відпочинковий (відпочинок на селі). Базою його розвитку є капітальний житловий фонд на садибах господарів та наявні природні, рекреаційні, історико-архітектурні, культурно-побутові і інші надбання тієї чи іншої місцевості [3].
 
  +
Українське село має багату історико-архітектурну спадщину, культуру, самобутній побут, самою природою даровані мальовничі [[ландшафт]]и; наділене багатими лікувально-[[Рекреаційні ресурси|рекреаційними ресурсами]]. Багаті села з індивідуальним житловим фондом та добрими і працьовитими людьми. Разом з тим гострою проблемою для багатьох сіл є брак робочих місць, зростаючий надлишок робочої сили, вивільнюваної з сільськогосподарського виробництва. Враховуючи відсутність потрібних [[капіталовкладення|капіталовкладень]] на створення нових робочих місць, більше уваги варто приділяти галузям, які не потребують для свого розвитку великих коштів. До таких галузей відноситься і сільський [[зелений туризм|туризм]], який давно практикується в світі. Адже в селах, які мають відповідну рекреаційну базу, завжди відпочивало багато міського населення <!-- обгрунтовується теорією периферії В.Крісталера, яка стверджує, що жителі урбанізованих центрів прагнуть до відпочинку в периферії. А також обговорюється у публікації: [Чинники впливу на формування попиту туристичного ринку / С.&nbsp;С.&nbsp;Волошенко // Науковий вісник Ужгородського нац. університету: Сер.:Економіка.&nbsp;— 07/2013 .&nbsp;— Вип.2(39) Ч.2 .&nbsp;— С. 47-50] -->. Найпопулярнішими для сільського туризму в Україні на сьогодні є місця [[Рекреаційний центр|рекреаційних центрів]] з екологічно чистими екосистемами.
3. Екотуризм – науково-пізнавальний вид сільського зеленого туризму, характерний для сільських місцевостей і сіл, розташованих у межах територій національних парків, заповідних зон, природних парків тощо, де передбачено відповідні обмеження щодо навантажень на територію та регламентовано види розважального відпочинку [4].
 
  +
Що ж таке зелений (екологічний, сільський) туризм? Варіантів декілька:
 
  +
== Різновиди сільського туризму в Україні ==
1. Екологічний туризм в незайманих куточках природи і рекреаційних зонах, де збереглася біорізноманітність і тиск людини на природу мінімально.
 
  +
Всі види туризму функціонують в рамках галузевої ієрархічної взаємодії. В порядку спадної градації у системі туризму України існує такий один з видів туризму як [[екотуризм]]. У системі екотуризму України є один з таких різновидів туризму як [[зелений туризм]]. У зеленому туризмі розрізняють такі види туризму як сільський туризм і агротуризм, які мають відмінності за способом відпочинку хоч і схожі між собою за формою користування екосистемними ресурсами.
2. Кінний туризм;
 
  +
3. Сплав по річках;
 
  +
Якщо екосистемний потенціал агрокомплексу використовується для здійснення туристичної діяльності, що асоціюється з роботою (годування та догляд за тваринами, збір урожаю чи участь у виробництві сільськогосподарської продукції, &nbsp;– то вид туризму варто відносити до поняття [[Агротуризм|«агротуризм»]]. Якщо в межах відповідно облаштованої інфраструктури здійснюється діяльність асоційована із тимчасовим недовготривалим відпочинком (риболовля, збирання грибів і&nbsp;т.&nbsp;д.) це&nbsp;— «сільський туризм».
4. Рибалка;
 
  +
5. Мисливство (до речі, ЮНЕСКО вітає лише фотоохоту);
 
  +
Існує велика кількість різновидів нинішнього сільського зеленого туризму в Україні, серед яких можна виділити такі<ref>{{Cite web|url=http://library.kpi.kharkov.ua/NEW/ShandorSuchRizn.pdf|title=Сучасні різновиди туризму : підручник|last=Ф. Ф. Шандор, М.П. Кляп|first=|date=2013|website=|publisher=Знання|language=Українська|accessdate=}}</ref>:
Головною фігурою в забезпеченні функціонування відзначених видів туризму, в організації відпочинку на селі виступає сільська родина, яка надає житло, забезпечує харчування і знайомить з особливостями сільської місцевості. Для того, щоб здійснювати це на відповідному рівні, необхідно вчитись.
 
  +
* Кінний туризм;
Сьогодні в області формується розуміння сільського зеленого туризму як специфічної форми відпочинку на селі з широкою можливістю використання природного, матеріального і культурного потенціалу регіону. Сільський зелений туризм у більшості країн розглядається як невід’ємна складова частина комплексного соціально-економічного розвитку села та як один із засобів вирішення багатьох сільських проблем.
 
  +
* [[Сплав по річках]];
Враховуючи те, що в умовах загальноекономічної кризи економічні і соціальні проблеми села надзвичайно загострилися, широке розповсюдження і розвиток сільського зеленого туризму є особливо бажаними.
 
  +
* [[Рибальство]];
Позитивний вплив сільського зеленого туризму на вирішення соціально-економічних проблем села полягає передусім у тому, що він розширює сферу зайнятості сільського населення, особливо жінок, і дає селянам додатковий заробіток; розширює можливості зайнятості сільського господаря не тільки у виробничій сфері але й у сфері обслуговування. При певному нагромадженні числа відпочиваючих з’являється потреба в задоволенні їх різноманітних запитів, а це, в свою чергу, стимулює розвиток сфери послуг: транспортних, зв’язку, торгівлі, служби побуту, відпочинково-розважальних та інших.
 
  +
* [[Мисливство]] (до речі, [[ЮНЕСКО]] вітає лише [[фотополювання]]) та інше.
Сільський туризм. Якщо ви живете в сільській місцевості, то не раз з посмішкою спостерігали, як захоплюються життям в селі городяни. Їх розчулює і вражає жива корова, банячи, яку топлять «по-чорному», колодязь з журавлем, можливість спати в гамаку під яблунею або в дерев’яному будинку на печі. А вже виводок курчат зустрічають радісним писком не лише діти, але і дорослі. Чим залучає сільський туризм:
 
  +
Чисте повітря;
 
  +
== Забезпечення функціонування ==
• Екологічно чисті продукти;
 
  +
Головною фігурою в забезпеченні функціонування відзначених видів туризму, в організації відпочинку на селі виступає сільська родина, яка надає житло, забезпечує харчування і знайомить з особливостями сільської місцевості. Для того, щоб здійснювати це на відповідному рівні, необхідно вчитись.
• Знайомство з флорою і фауною;
 
  +
• Оздоровлення
 
  +
Формується розуміння сільського зеленого туризму як специфічної форми відпочинку на селі з широкою можливістю використання природного, матеріального і культурного потенціалу регіону. Сільський зелений туризм у більшості країн розглядається як невід'ємна складова частина комплексного соціально-економічного розвитку села та як один із засобів вирішення багатьох сільських проблем. Враховуючи те, що в умовах загальноекономічної кризи економічні і соціальні проблеми села надзвичайно загострилися, широке розповсюдження і розвиток сільського зеленого туризму є особливо бажаними.
Особливо сприятливі умови для розвитку сільського зеленого туризму створюються на територіях національних і ландшафтних парків, зокрема Вижницького Національного парку, де існує можливість поєднати повноцінний відпочинок з пізнаванням природничого та історико-культурного потенціалу регіону.
 
  +
Важливим результатом розвитку сільського зеленого туризму є розширення можливостей реалізації продукції особистого підсобного господарства, причому реалізації її на місці, і не як сільськогосподарської сировини, а як готових продуктів харчування після відповідної обробки і приготування.
 
  +
Позитивний вплив сільського зеленого туризму на вирішення соціально-економічних проблем села полягає передусім у тому, що він розширює сферу зайнятості сільського населення, особливо жінок, і дає селянам додатковий заробіток; розширює можливості зайнятості сільського господаря не тільки у виробничій сфері але й у сфері обслуговування. При певному нагромадженні числа відпочивальників з'являється потреба в задоволенні їх різноманітних запитів, а це, в свою чергу, стимулює розвиток сфери послуг: транспортних, зв'язку, торгівлі, служби побуту, відпочинково-розважальних та інших.
Досвід показує, що ті сім’ї, які приймають відпочиваючих, вдосконалюють і структуру посівів на присадибних ділянках з урахуванням потреб гостей, розширюють асортимент овочевих культур, фруктових дерев, ягідників тощо; розвивають і урізноманітнюють присадибне тваринництво, заводять тепличне господарство.
 
  +
Розвиток сільського зеленого туризму спонукає до покращення благоустрою сільських садиб, вулиць, в цілому сіл; стимулює розвиток соціальної інфраструктури. Звичайно, на перших порах приймання і обслуговування відпочиваючих відбувається на базі існуючого житлового фонду з використанням місцевих рекреаційних та інфраструктурних ресурсів. Але з певним надходженням коштів від цієї діяльності ті, хто нею займається, починають робити вкладення у поліпшення комунального облаштування житла, вулиць; об’єднаними зусиллями добиваються зміни на краще сфери обслуговування. А це одночасно й вагомий внесок у розвиток села. Прикладом може бути створення місцевих осередків Спілки розвитку сільського зеленого туризму в Чернівецькій області або районних об’єднань громадян, зацікавлених в розвитку інфраструктури для сільського зеленого туризму тощо.
 
  +
== Переваги та недоліки сільського туризму в Україні ==
Суттєву роль відіграє розвиток сільського зеленого туризму у підвищенні культурно-освітнього рівня сільського населення. Готуючись приймати і обслуговувати відпочиваючих, члени селянських родин мимоволі змушені поповнювати свої знання з ведення домашнього господарства, гігієни і санітарії, приготування їжі тощо, а спілкування з гостями розширює їх кругозір, дає змогу зав’язати нові знайомства, завести друзів в інших населених пунктах.
 
  +
Жителі сіл не раз з посмішкою спостерігали, як захоплюються життям в селі городяни. Їх розчулює і вражає жива корова, [[лазня]], яку топлять «по-чорному», [[криниця]] з «журавлем», можливість спати в гамаку під яблунею або в дерев'яному будинку на печі. А вже виводок курчат зустрічають радісним писком не лише діти, але і дорослі. Чим залучає сільський туризм:
  +
* Чисте повітря;
  +
* Екологічно чисті продукти;
  +
* Знайомство з флорою і фауною;
  +
* Оздоровлення
  +
  +
Важливим результатом розвитку сільського зеленого туризму є розширення можливостей реалізації продукції особистого підсобного господарства, причому реалізації її на місці, і не як сільськогосподарської сировини, а як готових продуктів харчування після відповідної обробки і приготування.
  +
  +
Досвід показує, що ті сім'ї, які приймають відпочивальників, вдосконалюють і структуру посівів на присадибних ділянках з урахуванням потреб гостей, розширюють асортимент овочевих культур, фруктових дерев, ягідників тощо; розвивають і урізноманітнюють присадибне тваринництво, заводять тепличне господарство.<br/>
  +
Розвиток сільського зеленого туризму спонукає до покращення благоустрою сільських садиб, вулиць, в цілому сіл; стимулює розвиток соціальної інфраструктури. Звичайно, на перших порах приймання і обслуговування відпочивальників відбувається на базі існуючого житлового фонду з використанням місцевих рекреаційних та інфраструктурних ресурсів. Але з певним надходженням коштів від цієї діяльності ті, хто нею займається, починають робити вкладення у поліпшення комунального облаштування житла, вулиць; об'єднаними зусиллями добиваються покращення сфери обслуговування. А це одночасно й вагомий внесок у розвиток села.
  +
  +
Суттєву роль відіграє розвиток сільського зеленого туризму у підвищенні культурно-освітнього рівня сільського населення. Готуючись приймати і обслуговувати відпочивальників, члени селянських родин мимоволі змушені поповнювати свої знання з ведення домашнього господарства, [[гігієна|гігієни]] і [[санітарія|санітарії]], приготування їжі тощо, а спілкування з гостями розширює їх кругозір, дає змогу зав'язати нові знайомства, завести друзів в інших населених пунктах.
  +
  +
До недоліків можна віднести наступне:
  +
* антропогенний вплив на природу (будь-який вид туризму здійснює негативне екологічне навантаження на природу, питання лише в ступені цього навантаження);
  +
* сезонність;
  +
* попит і пропозиція має велику залежність від умов перебування (Низький рівень життя не дозволяє покращувати умови проживання і саме по цій причині відсутня можливість і бажання сільських господарів приймати туристів у себе дома);
  +
* дивіденди від вкладеного капіталу в сільський туризм, як правило, досить незначні;
  +
  +
* висока ціна на відпочинок (в Україні вартість відпочинку коливається від 600 грн і більше на добу для однієї особи. Оскільки сільський туризм більше сімейний то сума на двох-трьох осіб може бути доволі значною і значно перевищувати покупну спроможність більшості громадян України виходячи із середньомісячних доходів та рівня життя включно з ростом цін на товари та послуги відповідно до інфляції) та інше.
  +
  +
== Примітки ==
  +
{{reflist}}
   
 
== Джерела ==
 
== Джерела ==
  +
Підручники:
1. Федорченко В. К., Мініч І.&nbsp;М.&nbsp;Туристський словник-довідник: Навч. посіб.&nbsp;— К.: Дніпро, 2000.&nbsp;— 160 с.
 
2. Туристичні ресурси України / Під ред. О.&nbsp;І.&nbsp;Лугової.&nbsp;— К.: Інститут туризму федерації профспілок України, 1996.&nbsp;— 352 с.
 
3. Устойчивое развитие сельського хозяйства и сельских территорий. Зарубіжний опит і проблеми розвитку України / За ред. Н.&nbsp;Ф.&nbsp;Глазовского, А.&nbsp;В.&nbsp;Гордеева, Г.&nbsp;В.&nbsp;Сдасюка.&nbsp;— М.: Т-во научньїх изданий КМК, 2005.&nbsp;— 615 с.
 
   
  +
1. Биркович В.&nbsp;І.&nbsp;Сільський зелений туризм&nbsp;— пріоритет розвитку туристичної галузі України // Стратегічні пріоритети.&nbsp;— 2008&nbsp;р.&nbsp;— №&nbsp;1(6)
== Посилання ==
 
http://ruraltourism.com.ua/
 
http://tourlib.net/statti_tourism/grec.htm
 
http://library.iapm.edu.ua/metod/1668-inf_syst_sil_tur.pdf
 
</nowiki>
 
   
  +
2. Рутинський М. Й., Зінько Ю.&nbsp;В.&nbsp;Сільський туризм: навч. посіб.&nbsp;— К.: Знання, 2006.&nbsp;— 271 с.
{{Ізольована стаття}}
 
  +
  +
3. Царик П.&nbsp;Л.&nbsp;Сільський зелений туризм: навч. посіб.&nbsp;— Тернопіль, 2008.&nbsp;— 100 с.  1(6)
  +
  +
4. Машика Т. Власнику сільської садиби: метод. реком. / Т. Машика. Н. Машика.&nbsp;— Ужгород: Ліра, 2006.&nbsp;— 68 с.
  +
  +
5. Лужанська Т. Ю., Махлинець С. С., Тебляшкіна Л.&nbsp;І.&nbsp;Сільський туризм: історія, сьогодення та перспективи [Електронний ресурс]: навч. посіб. / За ред. д. г. н., професора І.&nbsp;М.&nbsp;Волошина&nbsp;— К.: Кондор, 2008.&nbsp;— 385 с.
  +
  +
6. Сучасні різновиди туризму: навч.посіб./ М.&nbsp;П.&nbsp;Кляп, Ф.&nbsp;Ф.&nbsp;Шандор.&nbsp;— К.: Знання, 2011.&nbsp;— 334 с.&nbsp;— (Вища освіта ХХІ століття)
  +
  +
== Посилання ==
  +
Електронні ресурси:
  +
# Банк даних нічлігів зеленого туризму в Україні з вільним доступом до вичерпної інформації про умови розміщення, послуги і ціни: http://ruraltourism.com.ua/
  +
# Близько 2926 публікацій про сільський туризм на сайті «Все о туризме&nbsp;— туристическая библиотека»: http://tourlib.net/search.htm?searchid=2199192&text=%D1%81%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC&web=0
  +
# Спілка сприяння розвитку сільського туризму в Україні: http://www.greentour.com.ua/ukrainian/catalogue
   
 
{{Туризм-доробити}}
 
{{Туризм-доробити}}
   
  +
{{Туризм}}
  +
  +
{{ВП-портали|Туризм}}
  +
  +
[[Категорія:Екологічний туризм]]
 
[[Категорія:Туризм в Україні]]
 
[[Категорія:Туризм в Україні]]
 
[[Категорія:Рекреація України]]
 
[[Категорія:Рекреація України]]

Поточна версія на 05:30, 20 листопада 2018

Всесвітньовідомий Тунель кохання поблизу Рівного

Сільський туризм — це надання (чи отримання) послуг туристичних атракцій, асоційованих з відпочинком, по використанню екосистемного потенціалу агропромислового комплексу та локальної інфраструктури певного регіону сільської місцевості або ж її характерної колоритної особливості (культурної, архітектурної, етнічної, господарської тощо)[1].

Українське село[ред. | ред. код]

Українське село має багату історико-архітектурну спадщину, культуру, самобутній побут, самою природою даровані мальовничі ландшафти; наділене багатими лікувально-рекреаційними ресурсами. Багаті села з індивідуальним житловим фондом та добрими і працьовитими людьми. Разом з тим гострою проблемою для багатьох сіл є брак робочих місць, зростаючий надлишок робочої сили, вивільнюваної з сільськогосподарського виробництва. Враховуючи відсутність потрібних капіталовкладень на створення нових робочих місць, більше уваги варто приділяти галузям, які не потребують для свого розвитку великих коштів. До таких галузей відноситься і сільський туризм, який давно практикується в світі. Адже в селах, які мають відповідну рекреаційну базу, завжди відпочивало багато міського населення . Найпопулярнішими для сільського туризму в Україні на сьогодні є місця рекреаційних центрів з екологічно чистими екосистемами.

Різновиди сільського туризму в Україні[ред. | ред. код]

Всі види туризму функціонують в рамках галузевої ієрархічної взаємодії. В порядку спадної градації у системі туризму України існує такий один з видів туризму як екотуризм. У системі екотуризму України є один з таких різновидів туризму як зелений туризм. У зеленому туризмі розрізняють такі види туризму як сільський туризм і агротуризм, які мають відмінності за способом відпочинку хоч і схожі між собою за формою користування екосистемними ресурсами.

Якщо екосистемний потенціал агрокомплексу використовується для здійснення туристичної діяльності, що асоціюється з роботою (годування та догляд за тваринами, збір урожаю чи участь у виробництві сільськогосподарської продукції,  – то вид туризму варто відносити до поняття «агротуризм». Якщо в межах відповідно облаштованої інфраструктури здійснюється діяльність асоційована із тимчасовим недовготривалим відпочинком (риболовля, збирання грибів і т. д.) це — «сільський туризм».

Існує велика кількість різновидів нинішнього сільського зеленого туризму в Україні, серед яких можна виділити такі[2]:

Забезпечення функціонування[ред. | ред. код]

Головною фігурою в забезпеченні функціонування відзначених видів туризму, в організації відпочинку на селі виступає сільська родина, яка надає житло, забезпечує харчування і знайомить з особливостями сільської місцевості. Для того, щоб здійснювати це на відповідному рівні, необхідно вчитись.

Формується розуміння сільського зеленого туризму як специфічної форми відпочинку на селі з широкою можливістю використання природного, матеріального і культурного потенціалу регіону. Сільський зелений туризм у більшості країн розглядається як невід'ємна складова частина комплексного соціально-економічного розвитку села та як один із засобів вирішення багатьох сільських проблем. Враховуючи те, що в умовах загальноекономічної кризи економічні і соціальні проблеми села надзвичайно загострилися, широке розповсюдження і розвиток сільського зеленого туризму є особливо бажаними.

Позитивний вплив сільського зеленого туризму на вирішення соціально-економічних проблем села полягає передусім у тому, що він розширює сферу зайнятості сільського населення, особливо жінок, і дає селянам додатковий заробіток; розширює можливості зайнятості сільського господаря не тільки у виробничій сфері але й у сфері обслуговування. При певному нагромадженні числа відпочивальників з'являється потреба в задоволенні їх різноманітних запитів, а це, в свою чергу, стимулює розвиток сфери послуг: транспортних, зв'язку, торгівлі, служби побуту, відпочинково-розважальних та інших.

Переваги та недоліки сільського туризму в Україні[ред. | ред. код]

Жителі сіл не раз з посмішкою спостерігали, як захоплюються життям в селі городяни. Їх розчулює і вражає жива корова, лазня, яку топлять «по-чорному», криниця з «журавлем», можливість спати в гамаку під яблунею або в дерев'яному будинку на печі. А вже виводок курчат зустрічають радісним писком не лише діти, але і дорослі. Чим залучає сільський туризм:

 • Чисте повітря;
 • Екологічно чисті продукти;
 • Знайомство з флорою і фауною;
 • Оздоровлення

Важливим результатом розвитку сільського зеленого туризму є розширення можливостей реалізації продукції особистого підсобного господарства, причому реалізації її на місці, і не як сільськогосподарської сировини, а як готових продуктів харчування після відповідної обробки і приготування.

Досвід показує, що ті сім'ї, які приймають відпочивальників, вдосконалюють і структуру посівів на присадибних ділянках з урахуванням потреб гостей, розширюють асортимент овочевих культур, фруктових дерев, ягідників тощо; розвивають і урізноманітнюють присадибне тваринництво, заводять тепличне господарство.
Розвиток сільського зеленого туризму спонукає до покращення благоустрою сільських садиб, вулиць, в цілому сіл; стимулює розвиток соціальної інфраструктури. Звичайно, на перших порах приймання і обслуговування відпочивальників відбувається на базі існуючого житлового фонду з використанням місцевих рекреаційних та інфраструктурних ресурсів. Але з певним надходженням коштів від цієї діяльності ті, хто нею займається, починають робити вкладення у поліпшення комунального облаштування житла, вулиць; об'єднаними зусиллями добиваються покращення сфери обслуговування. А це одночасно й вагомий внесок у розвиток села.

Суттєву роль відіграє розвиток сільського зеленого туризму у підвищенні культурно-освітнього рівня сільського населення. Готуючись приймати і обслуговувати відпочивальників, члени селянських родин мимоволі змушені поповнювати свої знання з ведення домашнього господарства, гігієни і санітарії, приготування їжі тощо, а спілкування з гостями розширює їх кругозір, дає змогу зав'язати нові знайомства, завести друзів в інших населених пунктах.

До недоліків можна віднести наступне:

 • антропогенний вплив на природу (будь-який вид туризму здійснює негативне екологічне навантаження на природу, питання лише в ступені цього навантаження);
 • сезонність;
 • попит і пропозиція має велику залежність від умов перебування (Низький рівень життя не дозволяє покращувати умови проживання і саме по цій причині відсутня можливість і бажання сільських господарів приймати туристів у себе дома);
 • дивіденди від вкладеного капіталу в сільський туризм, як правило, досить незначні;
 • висока ціна на відпочинок (в Україні вартість відпочинку коливається від 600 грн і більше на добу для однієї особи. Оскільки сільський туризм більше сімейний то сума на двох-трьох осіб може бути доволі значною і значно перевищувати покупну спроможність більшості громадян України виходячи із середньомісячних доходів та рівня життя включно з ростом цін на товари та послуги відповідно до інфляції) та інше.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Волошенко, С. С. Аспекты функционирования сельского туризма. 
 2. Ф. Ф. Шандор, М.П. Кляп (2013). Сучасні різновиди туризму : підручник (Українська). Знання. 

Джерела[ред. | ред. код]

Підручники:

1. Биркович В. І. Сільський зелений туризм — пріоритет розвитку туристичної галузі України // Стратегічні пріоритети. — 2008 р. — № 1(6)

2. Рутинський М. Й., Зінько Ю. В. Сільський туризм: навч. посіб. — К.: Знання, 2006. — 271 с.

3. Царик П. Л. Сільський зелений туризм: навч. посіб. — Тернопіль, 2008. — 100 с.  1(6)

4. Машика Т. Власнику сільської садиби: метод. реком. / Т. Машика. Н. Машика. — Ужгород: Ліра, 2006. — 68 с.

5. Лужанська Т. Ю., Махлинець С. С., Тебляшкіна Л. І. Сільський туризм: історія, сьогодення та перспективи [Електронний ресурс]: навч. посіб. / За ред. д. г. н., професора І. М. Волошина — К.: Кондор, 2008. — 385 с.

6. Сучасні різновиди туризму: навч.посіб./ М. П. Кляп, Ф. Ф. Шандор. — К.: Знання, 2011. — 334 с. — (Вища освіта ХХІ століття)

Посилання[ред. | ред. код]

Електронні ресурси:

 1. Банк даних нічлігів зеленого туризму в Україні з вільним доступом до вичерпної інформації про умови розміщення, послуги і ціни: http://ruraltourism.com.ua/
 2. Близько 2926 публікацій про сільський туризм на сайті «Все о туризме — туристическая библиотека»: http://tourlib.net/search.htm?searchid=2199192&text=%D1%81%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B7%D0%BC&web=0
 3. Спілка сприяння розвитку сільського туризму в Україні: http://www.greentour.com.ua/ukrainian/catalogue