Відмінності між версіями «Порт-Артур (Люйшунь)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (робот змінив: nl:Port Arthur (China))
м (робот змінив: ja:旅順口区)
Рядок 21: Рядок 21:
 
[[id:Lushun]]
 
[[id:Lushun]]
 
[[it:Port Arthur]]
 
[[it:Port Arthur]]
[[ja:旅順]]
+
[[ja:旅順口区]]
 
[[ko:뤼순]]
 
[[ko:뤼순]]
 
[[nl:Port Arthur (China)]]
 
[[nl:Port Arthur (China)]]

Версія за 17:59, 29 липня 2008

Порт-Арту́р (кит. 旅順 люйшу́нь) — портове місто у Китаї на березі Жовтого моря. З 1950 входить до складу міста Далянь, що нараховує 5 мільйонів жителів.

21 листопада 1894 у ході першої японсько-китайської війни Японія зайняла стратегічно важливу затоку міста Люйшуня. Через сильний тиск із боку Росії і західних держав Японія була змушена повернути місто Китаю, який за Російсько-китайською конвенцією 1898 віддав його разом із прилеглим півостровом в оренду Росії, що перейменувала Люйшунь у Порт-Артур. У Петербурзі планували перетворити Порт-Артур у другу, поряд з Владивостоком, військово-морську базу Тихоокеанського флоту Росії.

Під час російсько-японської війни 19041905 місто стало центром боїв між російськими і японськими військами. Обороною міста керував Кондратенко Роман Ісидорович. Росія програла цю війну і втратила місто. Стару назву Люйшунь було повернуто.

З 1932 Люйшунь належав державі Маньчжурія (Маньчжоу-Го). Наприкінці Другої світової війни місто захопили війська СРСР. З 1949 року Люйшунь належить КНР. Наразі місто закрите для іноземців, у зв'язку із розташуванням у ньому сектретних баз флоту Китайської Народної Республіки.