Порт-Артур (Люйшунь)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Порт-Арту́р (кит. 旅順 люйшу́нь) — портове місто у Китаї на березі Жовтого моря. З 1950 входить до складу міста Далянь, що нараховує 5 мільйонів жителів.

21 листопада 1894 у ході першої японсько-китайської війни Японія зайняла стратегічно важливу затоку міста Люйшуня. Через сильний тиск із боку Росії і західних держав Японія була змушена повернути місто Китаю, який за Російсько-китайською конвенцією 1898 віддав його разом із прилеглим півостровом в оренду Росії.

Англійську назву Port-Arthur Люйшунь отримав у зв'язку з тим, що у серпні 1860 року у цій гавані ремонтувався корабель англійского лейтенанта Вільяма К. Артура. Ця англійська назва пізніше була прийнятою в Росії та інших європейських країнах.

У Петербурзі планували перетворити Порт-Артур у другу, поряд з Владивостоком, військово-морську базу Тихоокеанського флоту Росії.

Під час російсько-японської війни 19041905 місто стало центром боїв між російськими і японськими військами. Обороною міста керував Кондратенко Роман Ісидорович. Росія програла цю війну і втратила місто. Стару назву Люйшунь було повернуто.

З 1932 Люйшунь належав державі Маньчжурія (Маньчжоу-Го). Наприкінці Другої світової війни місто захопили війська СРСР. З 1955 року Люйшунь належить КНР. Довгий час місто було закритим для іноземців, у зв'язку із розташуванням у ньому секретних баз флоту Китайської Народної Республіки. Зараз Люйшунь є відкритим районом, і як складова частина Даляня втратив статус міста, отримавши й нову назву - Люйшунькоу.