Відмінності між версіями «Посттрансляційна модифікація»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (r2.7.1) (робот додав: ca:Modificació postraduccional)
м (r2.7.1) (робот додав: fa:پیرایش پسارونویسی)
Рядок 22: Рядок 22:
 
[[en:Posttranslational modification]]
 
[[en:Posttranslational modification]]
 
[[es:Modificación postraduccional]]
 
[[es:Modificación postraduccional]]
  +
[[fa:پیرایش پسارونویسی]]
 
[[fr:Modification post-traductionnelle]]
 
[[fr:Modification post-traductionnelle]]
 
[[it:Modificazione post traduzionale]]
 
[[it:Modificazione post traduzionale]]

Версія за 21:20, 8 травня 2012

Посттрансляційна модифікація — хімічна модифікація білка після його трансляції. Це одна з останніх стадій процесу біосинтезу білків для більшості білків.

Білок (або субодиниця білкового комплексу) є поліпептідную ланцюжком, що складається з амінокислот. В процесі синтезу 20 амінокислот можуть бути включені до його складу (у випадку окремих організмів ще дві). Посттрансляційна модифікація розширює функціональний склад білка за допомогою додаткового приєднання таких груп як ацетатна (ацетилювання) або фосфатна (фосфорилювання), а також цукрів (глікозилювання) і ліпідів. Посттрансляційна модифікація може також включати зміну хімічної природи амінокислоти (наприклад, трансформацію залишку аргініну в цитрулін) або утворення дисульфідних зв'язків у білку. Спостерігається також метилювання аргінінових або лізинових амінокислотних залишків білка, наприклад гістонових ядерних білків.

Специфічні пептидази можуть відщеплювати невеликі фрагменти білка з N-термінального кінця або розрізати поліпептидний ланцюжок в середині. Наприклад, молекула інсуліну після трансляції додатково видозмінюється утворенням внутрішньомолекулярного дисульфідного зв'язку, після чого певна ділянка вирізається з середини ланцюжа пропептиду, що перетворює проінсулін на активний інсулін.

Фосфорилювання є однією з найбільш поширених посттрансляційних модифікацій і використовується як механізм, що контролює поведінку багатьох білків (наприклад, активацію або інактивацію ферментів).

Посилання

  • Post Translational Modification
  • Prediction of human protein function from post-translational modifications and localization features, L.J. Jensen, R. Gupta, N. Blom, D. Devos, J. Tamames, C. Kesmir, H. Nielsen, H.H. Stærfeldt, K. Rapacki, C. Workman, C. A. F. Andersen, S. Knudsen, A. Krogh, A. Valencia, S. Brunak, J. Mol. Biol., 319, 1257—1265, 2002.