Правило дев'ятки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:31, 20 лютого 2021, створена 195.114.150.10 (обговорення) (Скасування редагування № 30817660 користувача Mykola7 (обговорення) Підрив нормального функціонування Вікіпедії: Марат Губаєв)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мовознавство
Мови світу
Лінгвістична карта світу
 
П: Портал

Пра́вило дев'я́тки — правописне правило української мови.

У чинному правописі забороняє писати літеру «і» в запозичених загальних назвах після 9 приголосних, а саме: д, т, з, с, ц, ж, ш, ч, р — перед наступною літерою, що позначає приголосний звук (крім «й»): сигнал, динамо, режим, дизель, зиґзаґ, принтер, диджиталізація тощо — а не сігнал, дінамо, режім, дізель, зіґзаґ, прінтер, діджіталізація.

Якщо після і в іншомовному слові йде літера, що позначає голосний звук, то правило дев'ятки не діє. Наприклад: діадема, діоптрія, тіофен, станція, адажіо, Чіо-чіо-сан. Після приголосних у кінці невідмінюваних слів також пишеться літера «і»: колі́брі, парі́, фрі, таксі́ (але таксист).

Чинний Український правопис[1] до правила про правопис літери і в іншомовних словах подає такий виняток до «правила дев'ятки»:

З и, а не з і пишуться також слова церковного вжитку: диякон, єпископ, єпитимія, єпитрахиль, камилавка, митра, митрополит, християнство тощо.

Проте сучасний Орфографічний словник української мови (Київ, 1999) подає як нормативні архієпископ, архієрей, архімандрит, клір, клірик та ін. з літерою і відповідно до правила «дев'ятки».

У низці слів іншомовного походження, що давно засвоєні українською мовою, після, б, п, в, м, ф, г, к, х, л, н пишеться відповідно до вимови и: бурмистер (але бургомістр), вимпел, єхидна, імбир, кипарис, лиман, миля, мирт, нирка, спирт, химера та ін., а також у словах, запозичених зі східних мов, переважно тюркських: башкир, гиря, калмик, кинджал, киргиз, кисет, кишлак (§ 90, примітка 1 до п. а.5 чинного правопису).

На власні назви «правило дев'ятки» не поширюється — після д, т, з, с, р пишуть іізель, Тіто, Зімбабве, Міссісіпі, Грімм).

Вживання літери И у географічних назвах

Правопис географічних назв відбувається за дещо відмінними від «правила дев'ятки» нормами.

Літера и вживається:

 • У географічних назвах з кінцевими -ида, -ика: Антарктида, Атлантида, Флорида; Адріатика, Америка, Антарктика, Арктика, Атлантика, Африка, Балтика, Корсика, Мексика.
 • У географічних назвах після приголосних дж, ж, ч, ш, щ, і ц перед приголосним: Алжир, Вашингтон, Вірджинія, Гемпшир, Жиронда, Йоркшир, Лейпциг, Циндао, Чикаго, Чилі, але перед голосним і в кінці слова пишеться і: Віші, Шіофок.
 • У географічних назвах зі звукосполученням -ри- перед приголосним: Велика Британія, Крит, Мавританія, Мадрид, Париж, Рига, Рим та ін., але Австрія, Ріо-де-Жанейро.
 • У низці інших географічних назв після приголосних д, т та в деяких випадках згідно з традиційною вимовою: Аддис-Абеба, Аргентина, Братислава, Бразилія, Ватикан, Единбург, Єгипет, Єрусалим, Китай, Кордильєри, Пакистан, Палестина, Сардинія, Сиракузи, Сирія, Сицилія, Скандинавія, Тибет[2]

Вживання літери И у прізвищах

Чинний Український правопис у § 104 п. 6-в рекомендує передавати російську літеру «и» українською «и» після дж, ж, ч, ш, щ і ц перед приголосним: Гаршин, Гущин, Дорожин, Лучин, Цецилін, Чичиков, Шишкін, Щиглов; це стосується й прізвищ інших народів: Абашидзе, Вашингтон, Джигарханян, Жильєрон, Тажибаєв; Цицерон, Чиковані тощо; також Чингісхан, але перед голосним пишеться і: Жіоно, Тиціан.

Історія

Вперше «правило дев'ятки» для правопису слів іншомовного походження було сформульовано 1913 року авторами «Граматики руської мови» С. Й. Смаль-Стоцьким і Теодором Ґартнером за зразком аналогічного правила польської орфографії.[3]

Після букв на позначення приголосних т, д, с, з, ц, р пропонувалося писати и (партия, поезия); після букв на позначення приголосних п, б, в, м, ф, ч, к, х та у сполученні з о — писати і (патріот). Однак воно дещо відрізняється від подібного правила в сучасній орфографії, бо вимагало написання и не тільки перед приголосним, але й перед й (партийний)[джерело?].

Але вже у Правопису 1919 р. воно набуло сучасного вигляду. Також це правило закріпилось у Правописі-1929 і вціліло після його ревізії у 1933 році.

У виданні «Українського правопису» 1993 р., що істотно не відрізняється від попередніх і є чинним сьогодні, правило передавання іншомовного і через и після обумовлених «дев'яткою» приголосних поширено на низку власних назв (Аргентина, Сирія, Чилі). Також зазнав зміни правопис деяких загальних назв, які належали до винятків: бравісимо, фортисимо, піанісимо (до 1993 року було бравіссімо, фортіссімо, піаніссімо).[4]

У проєкті правопису 1999 року пропонувалося поширити «правило дев'ятки» на правопис решти іншомовних власних назв: Аристотель, Едип, Сизиф; Занзибар, Сиракузи[5], Міссисипі, Си́дней[6]. Проте проект не був схвалений. Згідно з чинним українським правописом треба писати: Арістотель (УП, § 90, п. 5, а, 3), Едіп, Сізіф; Занзібар, Міссісіпі, Сідней, але Сиракузи (УП, § 90, п. 5, в, 5).

Мнемонічні фрази

Є мнемонічні фрази, які можуть знадобитись для простішого запам'ятовування літер правила «дев'ятки»:

 • «Реве та стогне Дніпр широкий, човни з циганами жене»
 • «Чия це жінка заспівала „Реве та стогне Дніпр широкий“?»
 • «Де ти з'їси цю чашу жиру?».
 • «Зося і Шура — це чужі діти».

Критика

Правило одразу ж підпало під ніщивну критику[1]. Місцями відверто вульгарну: "раз Західна Україна -- значить, Польський вплив [причому, Польський вплив -- іноземний, а російський -- не іноземний]". Однак також і по суті:

 • В оригіналі Правила не згадується розрізнення власних/загальних назв[2] (і то була взагалі желехівка, де ще могло бути /Ї/ на місці сучасного /І/).
 • Розрізнення власних/загальних назв з'являється в харківському правописі 1928го року, яким нав'язувалося написання /І/ у власних назвах після всіх приголосних, тобто незалежно від оригінальної вимови. Це вочевидь викликано тим що в російській мові літера /Ы/ в запозиченнях не пишеться.
 • Є безліч контрприкладів що виходять за межі Правила, і навіть в самому Правилі сказано, що Правило не розповсюджується на "давно засвоєні слова". E.g. Грінченко написав свій "Словарь" ще до "правила дев'ятки" і виходить, що "правило дев'ятки" заперечує цей досвід: КАПИТАЛИСТА, КАПИТАН. В самому харківському правописі -- ДІЗЕЛЬ[3][4]. І т.п.
 • Залишається відкритим питання, як це взагалі пов'язано з Українською фонетикою, адже напр. як "--диз--" так й "--діз--" зустрічається в питомій лексиці, себто неможна сказати, що "дізель" є суто іноземним. Вихідне твердження по шелестівка́х д, т, з, с, ц, ж, ш, ч, р звук і перейшо́в в вимо́ві на и і длято́го пи́шемо в таки́х ра́зах и. А́ле тре́ба писа́ти: като́лик, католи́цький, євангели́ст, ака́фист, пу́блика (в значі́ню лю́ди), публи́чний. a) не відповідає дійсності b) протирічить саме собі.
 • Академична(!) система передачі Китайської "правило дев'ятки" ігнорує хоча застосовується і до загальних назв. Тобто виходить, Українська як прекрасно обходилася без "правила дев'ятки" раніше, так може обійтися й тепер.
 • Оскільки Правило штучне і про нього знають лише спеціалисти, встановлюється стихійна практика просто калькувати з російської мови не тільки власні назви, але й загальні: "чіпування", "діджіталізація" (і це -- знайома всім зі школи Анґлійська!).

Виноски

 1. § 90 J // Український правопис. — К.: Наукова думка, 2015. — 288 с.
 2. Електронний підручник з сучасної української мови
 3. Масенко Л. Т. Мова і політика. — К.: Соняшник, 1999. — 100 с. — Укр. мов. Додатковий тираж 2003 р.
 4. В. В. Бондаренко, В. В. Дубічинський, І. О. Оржицький, В. М. Кухаренко, В. В. Турчик. Ділова українська мова. Харків. Архів оригіналу за 16 вересень 2011. Процитовано 20 липень 2011. 
 5. Приклади цитуються за: Анкета для опитування фахівців. Пропозиція 12 // Історія українського правопису XVI—XX ст. Хрестоматія. — К., 2004. — С. 565.
 6. Приклади з проекту (§ 101. I, Y та ин.)

Джерела