Відмінності між версіями «Президент України»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 32: Рядок 32:
 
</gallery></div>
 
</gallery></div>
   
== Консультативно-дорадчі органи при Президентові України ==
+
== Консультативно-дорадчі органи при Президенті України ==
 
* [[Національна рада з питань культури і духовності при Президентові України]]
 
* [[Національна рада з питань культури і духовності при Президентові України]]
   

Версія за 19:38, 9 квітня 2010

Lesser Coat of Arms of Ukraine.svg
Ця стаття є частиною серії статей про
державний лад і устрій
України
 
Категорія КатегоріяІнші країни

Статус Президента України визначено у розділі V Конституції України, де сформульовані права та обов'язки Президента як Глави держави, порядок його обрання, а також можливість усунення з поста та припинення його повноважень.

Положення конституції

Статус Президента, Гаранта Конституції, закріплений[1] Конституції України, покладає на нього обов'язок припиняти будь-які дії законодавчої, виконавчої та судової влади, які прямо чи опосередковано порушують основний Закон України. Для виконання цього обов'язку Президент наділений відповідними правами: він може призупинити рішення органів влади, застосувати право вето до законів, за які проголосувала Верховна Рада.

Президент є Гарантом державного суверенітету та територіальної цілісності України. Його повноваження у цій сфері визначені ст.102 Конституції України та покладають на Президента обов'язок приймати рішення та виконувати дії, спрямовані на захист і посилення державного суверенітету, збереження цілісності та недоторканності території України у межах існуючих кордонів.

Згідно зі ст.102 Конституції України, як гарант прав та свобод громадян, Президент наділений повноваженнями виконувати необхідні дії щодо ставлення до гілок та структур влади, до рішень, які вони приймають, з цiллю захисту прав та свобод громадян.

Повноваження Президента вiдносно проведення внутрішньої політики закріплено статтею 106 Конституції України, згідно з якою Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази та розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України. Взаємодіючи з усіма гілками влади, Президент призначає та звільняє членів уряду та інших органів виконавчої влади, може брати участь у засіданнях уряду, а також мати своїх представників у Кабінеті Міністрів, Конституційному Суді, Верховній Раді.

У зовнішній політиці повноваження Президента визначено статтею 102 Конституції України. Президент, як Глава держави, виступає від її імені, представляє Україну у міжнародних відносинах, веде переговори та укладає міжнародні договори, а також управляє всією зовнішньополітичною діяльністю держави.

Президент є Верховним Головнокомандуючим Збройних Сил України згідно зі статтею 106 Конституції України. У разі збройної агресії проти України Президент приймає рішення щодо застосування Збройних Сил України з метою оборони держави від ворога. Як гарант державного суверенітету та територіальної незалежності України Президент очолює Раду національної безпеки та оборони України.

Президент здійснює свої Конституційні повноваження через вертикаль влади, до складу якої входять: Секретаріат Президента, Консультативна рада, Рада національної безпеки і оборони та місцеві адміністрації.

Право стати Президентом України

Відповідно до закону України «Про вибори Президента України»[2], Президентом України може бути обраний громадянин України, який на день виборів:

  • досяг тридцяти п'яти років;
  • має право голосу;
  • володіє державною мовою;
  • проживає в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років.

Президенти України

Консультативно-дорадчі органи при Президенті України

Дивись також

Ресурси інтернету

Виноски

  1. Верховна Рада України — Стаття 102
  2. Закон України «Про вибори Президента України» (редакцiя вiд 10.09.2009)