Провідна (Томина) неділя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:22, 15 листопада 2020, створена Shynkar (обговорення | внесок) (→‎Джерела)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Худ. Рембрандт, Увірування святого Томи.

Провідна (Томина) неділя, Антипасха, неділя Антипасхи ( грец. Κυριακή τοῦ Ἀντίπασχα ἤτοι ἡ ψηλάφησις τοῦ ἁγίου Ἀποστόλου Θωμᾶ) — друга неділя після Великоднія в Православній і Греко-католицьких церквах. Розпочинає Провідний тиждень, який через це в церковній традиції називається Фоминим (Томиним).

Назва походить від того, що в цей день під час Літургії читається Євангельський уривок про увірування апостола Фоми (Томи).

Згідно з Євангелієм від Івана (Ів. 20:19-29) Фома був відсутній при першому об'явленні Ісуса Христа апостолам по Воскресінні з мертвих. Дізнавшись від них, що Ісус воскрес з мертвих і приходив до них, Фома сказав: «Якщо не побачу на його руках знаків від цвяхів і не вкладу свого пальця у місце, де були цвяхи, а й руки моєї не вкладу в бік його, — не повірю!»[1]. З'явившись апостолам знову, Ісус запропонував Фомі вкласти руку в свої рани, після чого Фома увірував, що Христос воістину воскрес, і вимовив: «Господь мій і Бог мій!» (Ів.20:28). У відповідь воскреслий Христос сказав Томі: «Побачив мене, то й віруєш. Щасливі ті, які, не бачивши, увірували!» (Ів.20:29). Досвід св. ап. Томи є важливою складовою християнської концепції віри, як однієї з найвищих чеснот людини.

У пам'ять про цю подію весь другий тиждень після Великодня, як і 7-ий день після Воскресіння (перша неділя після Великодня), в церковній традиції вважається присвяченою апостолу Томі. Оскільки цей день є першою неділею після Великодня і завершує перший головний тиждень святкувань, наголошуючи на можливості чуттєвого усвідомлення тілесного Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, у церковному уставі він також отримав назву "Антипасха", тобто неділі, подібної до свята Великодня (дослівний переклад з грец. "Неділя подібна до Пасхи, яка є чуттєвим сприйняттям святого славного апостола Томи").

При цьому грец. Αντίπασχα походить від грец. ἀντι- — префікса зі значеням подібності і грец. πάσχα — Пасха.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ів. 20:25. Архів оригіналу за 30 серпень 2012. Процитовано 11 січень 2014. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Антипасха // Українська Релігієзнавча Енциклопедія