Продюсер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Продюсер́ (від англ. producer — «виробник», від дієслова "англ. to produce" – «виробляти, продукувати, створювати», утворене від лат. produco — «виробляю»):

Історія

Процес продюсування зародився в одному з найдавніших видів мистецтва – давньогрецькому театрі, в структурі якого існували творчі посади "корифея" (керманича хору) і "хореографа" (постановника танців, графолога сценічної дії).[1] Витоки професії музичного продюсування лежать у театральній антрепризі.[1]

В Україні

В українських ЗМІ під музичним продюсером часто помилково розуміють інтрепренера, менеджера, який займається так званим «просуванням» і контролем за організаційно-фінансовими питаннями діяльності того чи іншого музичного виконавця. В Україні слово «продюсер» набуло використання на позначення «директора» або «імпресаріо», «адміністратора», «менеджера» артиста або колективу. В Україні це «економічний посередник» між мистецтвом і публікою, який займається популяризацією музичного проекту, забезпеченням його комерційної успішності.[1][2] Таким чином, продюсер «пострадянскої» шоу-індустрії є організатором та управлінцем.[2] Неминучим наслідком діяльності таких продюсерів стали їх претензії на диктат в творчих і кадрових питаннях (хрестоматійний приклад — діяльність Д. Селзника на проекті «Віднесені вітром», де в процесі створення одного фільму змінилися чотири режисери). Разом з тим, відомо немало випадків, коли продюсер не просто сприяє реалізації режисерського задуму, але і виводить в життя цілу плеяду молодих талановитих режисерів.

Менеджер же музичного виконавця чи колективу виступає представником артиста у відношеннях із великими звукозаписуючими студіями, які, в свою чергу, при підписанні контракту із артистом зобов'язуються фінансувати як запис музичного матеріалу, в тому числі зйомки фотосесій, відео-кліпів, організацію прес-турів і т.д.

Стаття ІІІ "Закону України про кінематографію" стисло визначає професію продюсера, це: "фізична або юридична особа, яка організовує, або організовує і фінансує виробництво та розповсюдження фільму".[3] В Україні у музикознавчих дослідженнях питання виникнення і формування фаху музичного продюсера висвітлені недостатньо, і станом на 2005 рік не було видано жодного підручника по музичному продюсуванню.[1]

Продюсер

Поняття може вказувати на:

Див. також

Примітки

  1. а б в г Заслужений працівник культури України, доцент, доцент кафедри звукорежисури Київського національного університету культури і мистецтв Папченко Валерій Павлович. МУЗИЧНЕ ПРОДЮСУВАННЯ: ГЕНЕЗА І ТРАНСФОРМАЦІЇ / Міжнародний вісник: культурологія, філологія, музикознавство Вип. ІІ(5), 2015
  2. а б Покулита І.К., Полховський А.О. Музичний продюсер як суб’єкт творчості: зміст діяльності та соціокультурні наслідки / Вісник НТУУ «КПІ». Філософія. Психологія. Педагогіка: збірник наукових праць, № 2 (41)
  3. Закон України "Про кінематографію". Прийнятий 13.01.1998, № 9/98-ВР. – К.: Відомості Верховної Ради, 1998, № 22. – С.114.

Ресурс Інтернету