Протекторат Богемії та Моравії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Протекторат Богемії та Моравії
нім. Protektorat Böhmen und Mähren
чеськ. Protektorát Čechy a Morava
Протекторат і частина Нацистської Німеччини
Flag of the Czech Republic.svg
15 березня 1939 (Військова окупація) – 13 травня 1945 (Падіння Праги) Flag of the Czech Republic.svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Protectorate of Bohemia and Moravia (1942).svgПротекторат Богемії та Моравії в 1942 році.


Столиця Прага
Мова(и) чеська, німецька
Релігія Римо-католицька
Площа 49 363 км²
Населення 7 380 000 (1939)
Густота 149,5/км²
Форма правління Протекторат
рейхпротектор
 - 1939—1941 Константин фон Нейрат
 - 1941—1942 Рейнгард Гейдріх
 - 1942—1943 Курт Далюге
 - 1943—1945 Вільгельм Фрік
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Протекторат Богемії та Моравії
Територіальні поступки Чехословацької республіки за Мюнхенською угодою
1. Судети передані Рейху в жовтні 1938
2. Чеський Тешин переданий Польській республіці 2 жовтня 1938
3. Територія, зайнята Королівством Угорщина у листопаді 1938
4. Карпатська Україна зайнята Королівством Угорщина у березні 1939
5. Решта Чехії перетворена на Протекторат Богемії і Моравії у березні 1939
6. Сателітна держава Словацька республіка

Протекторат Богемії та Моравії (нім. Reichsprotektorat Böhmen und Mähren, чеськ. Protektorát Čechy a Morava) — етнічно-чеський протекторат, який Третій Рейх встановив у центральних частинах Богемії, Моравії і Сілезії (Чеська Сілезія) на теренах сьогоденної Чехії.

15 березня 1939 було проголошено Адольфом Гітлером у Празькому Граді. До того, 14 березня 1939 року, було декларовано незалежність Словацької республіки. Богемія і Моравія також як і Генеральна губернія були автономними адміністрованими нацистськими територіями, які нацисти вважали частиною «Великої Німеччини»[1][2]. Кінець протекторату настав із капітуляцією Німеччини 1945 року.

Чесько-німецький договір 1939 року[ред. | ред. код]

Історія[ред. | ред. код]

Судетську область (рейхсгау), розташовану на чеському кордоні з Німеччиною і Австрією, із етнічною більшістю німецьких мешканців, було об'єднано безпосередньо з Рейхом 10 жовтня 1938, коли Чехословаччина була вимушена погодитися на вимоги Мюнхенської угоди. Через п'ять місяців, коли було проголошено незалежність Словаччини, Гітлер викликав чехословацького президента Еміля Гаха до Берліна і запропонував йому ухвалити німецьку окупацію Чехії.

Богемія і Моравія було оголошено протекторатом Німеччини і потрапили під головування рейхпротектора Фрейгерра Константин фон Нейрат. Еміль Гах залишився технічним головою держави на посаді Державного Президента. Німецькі посадові особи скомплектували особовим складом відділи, аналогічні урядовим міністерствам. Євреїв було звільнено з державних посад і переведено на нелегальний стан. Політичні партії було заборонено, і багато комуністичних лідерів втекли до Радянського Союзу.

Населення протекторату було мобілізоване як робоча сила, яка мала працювати задля німецької перемоги; було організовано спеціальні управління промисловістю, важливою для перемоги. Чехам було визначено працювати на вугільних шахтах, металургії і у виробництві озброєнь; частину молоді була відправлено до Німеччини. Виробництво товарів широкого вжитку було зменшено, виробництво було значною мірою спрямовано на постачання німецьких збройних сил. Населення протекторатів було піддане суворому нормуванню.

Ярослав Крейчі проголошує промову у Таборі

Німецьке правління було помірним протягом перших місяців окупації. Чеська урядова і політична система, реорганізована Емілем Гаха, продовжувалася формально. Дії гестапо були спрямовані переважно проти чеських політиків та інтелігенції. Проте 28 жовтня 1939 року, на роковини Чехословацької незалежності, чехи виступили проти окупації. Смерть 15 листопада 1939 студента-медика, Яна Оплеталя, який був поранений у жовтні, викликала студентські демонстрації, і Рейх вирішив розрахуватися. Було масово заарештовано політиків, а також 1800 студентів і викладачів. 17 листопада всі університети і коледжі в протектораті було закрито, дев'ять студентських лідерів було страчено, а сотні відправлено у концтабори до Німеччини. (Див. також Чеський опір нацистській окупації)

Восени 1941 року Рейх вжив радикальних кроків у протектораті. Керманича SS Рейнхарда Гейдріха було призначено заступником рейхпротектора Богемії і Моравії. Прем'єр-міністра Алоїза Еліаша було заарештовано, а потім розстріляно, чеський уряд реорганізовано і всі чеські культурні установи було закрито. Гестапо розпочало арешти і страти. Було організовано висилку євреїв до концтаборів, місто Терешин було перетворено на гетто. 4 червня 1942 Гейдріх помер від поранення під час Операції Антропоїд. Наступник Гейдріха, генерал-полковник Курт Далюге, розпочав масові арешти, страти і руйнування селищ Лідице і Лежакі. 1943 року допомога вермахту була збільшена. Під головуванням Карла Германна Франка, німецького державного міністра Богемії і Моравії, приблизно 350 000 чеських робітників було відіслано до Рейху. В межах протекторату всю невійськову промисловість було заборонено. Більшість чехів підкорились і лише в останні місяці війни вступили до руху опору.

Чеські втрати від політичного переслідування і смертей в концтаборах, становили від 36 000 до 55 000. Єврейське населення Богемії і Моравії (118 000 згідно з переписом 1930 року) було фактично знищено. Багато євреїв емігрували після 1939; більш ніж 70 000 були убиті; 8000 утримано в Терешині.

Керівники[ред. | ред. код]

Державний президент Еміл Гаха (19391945)[ред. | ред. код]

Голова уряду Протекторату[ред. | ред. код]

Збройні сили Протекторату Богемії та Моравії[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 13 листопада 2017. Процитовано 23 травня 2008. 
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 10 квітня 2009. Процитовано 23 травня 2008. 

Джерела[ред. | ред. код]