Відмінності між версіями «Психологічне консультування»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (→‎Основні положення консультування: додавання списку літератури)
Рядок 29: Рядок 29:
 
[[Категорія:Психологічне консультування]]
 
[[Категорія:Психологічне консультування]]
 
[[Категорія:Сфера послуг]]
 
[[Категорія:Сфера послуг]]
  +
<references />
  +
  +
== Див. також: ==
  +
  +
* [[Титаренко Тетяна Михайлівна]]
  +
  +
== Література ==
  +
  +
* Титаренко Т. М. [http://lib.iitta.gov.ua/707956/ <nowiki>Кризове психологічне консультування : [програма навч. курсу]</nowiki>] / Т. М. Титаренко ; [[Національна академія педагогічних наук України|Академія педагогічних наук України]], [[Інститут соціальної та політичної психології НАПН України|Інститут соціальної та політичної психології]]. – К. : Міленіум, 2009. – 64 с.
  +
* Титаренко Т. М. [https://www.academia.edu/31085766/ <nowiki>Життєві кризи: технології консультування : [навч. посіб.]</nowiki>]. У 2-х ч. / Тетяна Титаренко. – К. : Главник, 2007. – Ч. 2 – 176 с. – (Серія "Психологічний інструментарій"). ISBN 966-87743-8-8
  +
* <nowiki>Титаренко Т. М. Життєві кризи: технології консультування : [навч. посіб.]. У 2-х ч. / Тетяна Титаренко. – К. : Главник, 2007. – Ч. 1 – 144 с. – (Серія "Психологічний інструментарій"). </nowiki>ISBN 966-87746-7-1
  +
* [[Титаренко Тетяна Михайлівна|Титаренко Т. М.]]<nowiki> Кризове психологічне консультування : [наук.-метод. посіб.] / Т. М. Титаренко. – К. : Главник, 2004. – 96 с. – (Серія "Психологічний інструментарій").</nowiki>

Версія за 16:20, 14 березня 2019

Психологічне консультування — сфера практичної професійної діяльності психолога, пов'язана з наданням допомоги потребуючим її людям у вигляді порад, рекомендацій щодо вирішення життєвих психологічних проблем. Такі рекомендації клієнт отримує на основі особистого спілкування з ним психолога-консультанта як підсумок аналізу проблеми, вивчення того, як вона виникла в житті клієнта.

В психологічному консультуванні психолог працює з людьми, які відчувають труднощі в повсякденному житті. Спектр проблем справді широкий: труднощі на роботі (незадоволеність роботою, конфлікти з колегами і керівниками, можливість звільнення), невлаштованість особистого життя і негаразди в сім'ї, погана успішність у школі, брак впевненості в собі та самоповаги, болісні вагання в прийнятті рішень, труднощі у встановленні міжособистісних відносин тощо[1].

Психологічне консультування прийнято розглядати як одну з трьох можливих спеціалізацій психолога-практика, поруч із діагностикою та корекцією.

З точки зору економіки, психологічне консультування — елемент ринку послуг, діяльність в якій спеціаліст прикладає свої знання, навички та сили для досягнення певного результату. У своїй діяльності він послуговується вербальними засобами та специфічними техніками. Результатом послуги психологічного консультування має бути поновлення здатності клієнта до самодопомоги, вирішення власних життєвих труднощів.

Діагностика, корекція і терапія

Проте слід відрізняти психологічне консультування від психологічної діагностики, корекції і терапії.

Так, психологічна діагностика передбачає всебічний аналіз особистості з метою виявлення та подолання недоліків у розвитку, підвищення рівня навчальної або професійної діяльності, забезпечення гармонійного піднесення здібностей та моральних якостей.

Психологічна корекція - здійснення психологічних заходів для усунення відхилень в психофізичному й індивідуальному розвитку, поведінці.

Психологічна терапія - вплив за допомогою різноманітних засобів на особистість клієнта з метою відновлення чи реконструкції психічної реальності, що передбачає вплив на поведінку та емоції.


Основні положення консультування

  1. Консультування допомагає людині вибирати і діяти на власний розсуд.
  2. Консультування допомагає навчатися новій формі поведінки.
  3. Консультування сприяє розвитку особистості.
  4. В процесі консультування акцентується відповідальність клієнта, тобто визнається, що незалежна, відповідальна особистість здатна у відповідних обставинах приймати самостійні рішення, а консультант створює умови, які заохочують вольову поведінку клієнта.
  5. Серцевиною консультування є "консультативна взаємодія" між клієнтом і консультантом, заснована на філософії клієнт-центрованої терапії.[1]
  1. а б Кочюнас, Римас (1999). Основы психологического консультирования (російська). Москва: Академический проект. ISBN 5-8291-0002-9. 

Див. також:

Література