Відмінності між версіями «Птолемей IX»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 8: Рядок 8:
 
Після смерті матері та брата Лафур повернувся з Кіпру в Єгипет і спокійно правив останнім до своєї смерті в [[81 до н. е.|81 р. до н. е.]]
 
Після смерті матері та брата Лафур повернувся з Кіпру в Єгипет і спокійно правив останнім до своєї смерті в [[81 до н. е.|81 р. до н. е.]]
   
  +
==Джерела==
{{Без джерел|дата=лютий 2013}}
 
  +
{{commons category|Ptolemy IX}}
  +
*[http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Gazetteer/Places/Africa/Egypt/_Texts/BEVHOP/11*.html Ptolemy Soter II at LacusCurtius] — (Chapter XI of E. R Bevan's ''House of Ptolemy'', 1923)
  +
*[http://virtualreligion.net/iho/ptolemy_9.html Ptolemy IX Lathyrus] entry in historical sourcebook by Mahlon H. Smith
  +
*[http://oi.uchicago.edu/pdf/ptolemy_soter_II_at_thebes.pdf Ptolemy IX (Soter) at Thebes] by Robert Ritner
  +
 
{{Фараони}}
 
{{Фараони}}
   

Версія за 09:19, 4 листопада 2015

Скульптура Птолемея IX

Птолемей IX Сотер II Лафур (Латір) Філометор (дав.-гр. Πτολεμαῖος Σωτὴρ Λάθυρος Φιλομήτωρ, † 81 до н. е.) — цар Єгипту у 8981 до н. е., старший син Птолемея VIII і Клеопатри III.

Життєпис

За заповітом Птолемея VIII трон успадковувала його дружина разом з тим сином, якого вона вибере. Вона видалила нелюбимого старшого сина, Птолемея IX Сотера II Лафура (Латіра) Філометра, на Кіпр (ще за життя батька), і обрала в співправителі молодшого сина, Птолемея X Олександра I. На вимогу народу, вона повинна була, однак, закликати Лафура, змусивши його попередньо розлучитися з дружиною-сестрою Клеопатрою IV, яка здавалася їй небезпечною, а молодшого відправила намісником на Кіпр. До 107 до н. е. вона правила з Лафуром; але коли він, всупереч її волі, зважився послати допомогу Антіоху Кізікському проти Маккавея Гіркана, вона обурила проти нього війська і знову звела на престол свого улюбленця Птолемея X Олександра I. З ним вона правила до 89 року до н. е. Між тим Лафур, через підступи матері, повинен був піти і з Кіпру, і через деякий час оголосив їй війну. Птолемей X Олександр I відмовився було від влади, але енергійна Клеопатра III наполягла на тому, щоб він зберіг її. Незабаром після цього Птолемей X Олександр I повстав проти матері, вбив її, втік, внаслідок народного невдоволення, і помер дорогою в Кіпр (89 до н. е.).

Після смерті матері та брата Лафур повернувся з Кіпру в Єгипет і спокійно правив останнім до своєї смерті в 81 р. до н. е.

Джерела