Пуруша: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Немає опису редагування
Рядок 17: Рядок 17:


== Аналогічні поняття в інших вченнях ==
== Аналогічні поняття в інших вченнях ==
* [[Інь і янь]] - найважливіші поняття [[Древньокитайська філософія | Старокитайської філософії]] Ян - біле, чоловіче, зовнішнє, небесне, добре; Інь - чорне, жіноче, внутрішнє, земне, зле.
* [[Їнь і ян]] - найважливіші поняття [[Древньокитайська філософія | Старокитайської філософії]] Ян - світле, чоловіче, зовнішнє, небесне, добре; їнь - темне, жіноче, внутрішнє, земне, зле.
* [[Аніма і анімус]] - терміни, введені в психологію [[Юнг Карл Густав | Юнг]]ом для позначення жіночого і чоловічого елемента в психіці.
* [[Аніма і анімус]] - терміни, введені в психологію [[Юнг Карл Густав | Юнг]]ом для позначення жіночого і чоловічого елемента в психіці.
* [[Основні поняття в Каббалі # Світло | Ор і клі]] (світло і посудина) в [[Каббала | каббалі]] - дві сторони однієї дії, корінь якого - взаємодія Творця і творіння.
* [[Основні поняття в Каббалі # Світло | Ор і клі]] (світло і посудина) в [[Каббала | каббалі]] - дві сторони однієї дії, корінь якого - взаємодія Творця і творіння.

Версія за 09:40, 28 червня 2014

Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
Категорія КатегоріяПортал Портал

Пуруша (д.-інд. पुरुष, puruṣa IAST, «людина, чоловік, дух») - згідно індуїстської міфології, істота, з тіла якого був створений Всесвіт.

Значення в різних течіях ведичної філософії

В Рігведі жертвопринесенню Пуруши присвячений окремий гімн - Пуруша-сукта.

В індійської філософії термін «пуруша» означає «божественний дух», макрокосм.

У філософії Самкх'я пуруша - множинне нерухоме чоловіче (духовне) космічне початок, «чиста свідомість», що споглядає динамічне жіноче начало - пракріті (матерія). Пуруша є вічним, його основні властивості - відсутність властивостей (ніргуна). Однак Пуруша, що споглядає пракріті схильний помилково ідентифікувати себе з нею і з гунами.

У первинному вченні був присутній тезу про множинність Пуруше ( пуруша-бахутвам), тоді як у пізніших трактатах проголошувався вже принцип єдиного пуруши, наділяється якостями, близькими до атрибутів атмана в Упанішадах.

Згідно Ішваракрішні (автору ранньої, класичної санкхї), з'єднання Пуруші і пракріті відбувається для того, щоб Пуруша побачив Пракріті, подібно до того, як об'єднуються кульгавий зі сліпим. Разом з тим з'єднання Пуруши і пракріті значить втручання першого в матеріальні процеси, в яких реалізується закладена в природі здатність до саморозвитку. Пуруша лише пасивний глядач дій Пракріті, його основна якість - аудасінья (байдужість).

Автори трактатів пізньої санкхьи відійшли від атеїстичних положень і писали, що Бог (Пуруша) є головним принципом міротворенія. Подібно магніт у, зухвалому руху заліза, він зсередини направляє всі процеси, що здійснюються Пракріті (трактування Віджнянабхікшу).

В Аюрведі під Пурушою мається на увазі комплекс психічних особливостей індивідуума, які прив'язані «мотузками» гун до Пракріті. Мета лікаря-аюрведиста, таким чином: звільнення Пуруші від впливу гун і відділення його від гун і пракріті.

Аналогічні поняття в інших вченнях

  • Їнь і ян - найважливіші поняття Старокитайської філософії Ян - світле, чоловіче, зовнішнє, небесне, добре; їнь - темне, жіноче, внутрішнє, земне, зле.
  • Аніма і анімус - терміни, введені в психологію Юнгом для позначення жіночого і чоловічого елемента в психіці.
  • Ор і клі (світло і посудина) в каббалі - дві сторони однієї дії, корінь якого - взаємодія Творця і творіння.

Література

  • Франк-Каменецкий И. Г. Адам и Пуруша. Макрокосм и микрокосм в иудейской и индийской космогонии // Памяти академика Н. Я. Марра (1864—1934). — М.-Л., 1938. — С.456-476.

Примітки