Відмінності між версіями «Піраміда (геометрія)»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Рядок 4: Рядок 4:
   
 
'''Пірамі́да''' (також рогівниця, гостриця, остриця) — [[Багатогранник|многогранник]], який складається з плоского [[багатокутник]]а і точки (яка не лежить у [[площина|площині]] основи) та всіх [[відрізок|відрізків]], що сполучають вершину піраміди з точками основи. Відрізки, що сполучають вершину піраміди з вершинами основи, називаються бічними ребрами.
 
'''Пірамі́да''' (також рогівниця, гостриця, остриця) — [[Багатогранник|многогранник]], який складається з плоского [[багатокутник]]а і точки (яка не лежить у [[площина|площині]] основи) та всіх [[відрізок|відрізків]], що сполучають вершину піраміди з точками основи. Відрізки, що сполучають вершину піраміди з вершинами основи, називаються бічними ребрами.
  +
  +
'''Пряма піраміда''' це піраміда із вершиною, яка розміщена прямо над [[Центроїд|центром]] її основи. Не правильні піраміди називають '''похиленими пірамідами'''. '''Правильна піраміда''' має в основі [[Правильний многокутник|правильний многокутник]].<ref>William F. Kern, James R Bland,''Solid Mensuration with proofs'', 1938, p.46</ref><ref>[https://books.google.com/books?id=KC1RAAAAYAAJ&pg=PA248 Civil Engineers' Pocket Book: A Reference-book for Engineers] {{webarchive|url=https://web.archive.org/web/20180225234757/https://books.google.com/books?id=KC1RAAAAYAAJ&pg=PA248 |date=2018-02-25 }}</ref>
 
==Опис==
 
==Опис==
 
[[Поверхня]] піраміди складається з основи і бічних граней. Кожна бічна грань&nbsp;— [[трикутник]]. Однією з його вершин є вершина піраміди, а протилежною стороною&nbsp;— сторона основи піраміди.
 
[[Поверхня]] піраміди складається з основи і бічних граней. Кожна бічна грань&nbsp;— [[трикутник]]. Однією з його вершин є вершина піраміди, а протилежною стороною&nbsp;— сторона основи піраміди.

Версія за 23:51, 26 березня 2019

Неправильна шестигранна піраміда.
Елементи піраміди.

Пірамі́да (також рогівниця, гостриця, остриця) — многогранник, який складається з плоского багатокутника і точки (яка не лежить у площині основи) та всіх відрізків, що сполучають вершину піраміди з точками основи. Відрізки, що сполучають вершину піраміди з вершинами основи, називаються бічними ребрами.

Пряма піраміда це піраміда із вершиною, яка розміщена прямо над центром її основи. Не правильні піраміди називають похиленими пірамідами. Правильна піраміда має в основі правильний многокутник.[1][2]

Опис

Поверхня піраміди складається з основи і бічних граней. Кожна бічна грань — трикутник. Однією з його вершин є вершина піраміди, а протилежною стороною — сторона основи піраміди.

Висотою піраміди є перпендикуляр, опущений з вершини піраміди на площину основи.

Піраміда називається n-кутною, якщо її основою є n-кутник. Для трикутної піраміди існує власна назва — чотиригранник.

Надалі розглядатимемо лише піраміди з опуклим багатокутником в основі. Такі піраміди називаються опуклими многогранниками.

Правильна піраміда (довершена) — якщо її основою є правильний багатокутник, центр якого збігається з основою висоти піраміди. Бічна поверхня правильної піраміди дорівнює добутку півпериметра основи на апофему.

Вісь правильної піраміди — пряма, яка містить її висоту. У правильній піраміді бічні ребра рівні між собою, а бічні грані — рівні рівнобедрені трикутники.

Висота бічної грані правильної піраміди, проведена з її вершини, називається апофемою. Бічною поверхнею піраміди називається сума площ її бічних граней.

Формули

 • Площа бічної поверхні правильної піраміди дорівнює добутку половини периметра (півпериметру) основи на апофему:
  ,
  де P — периметр, l — апофема, n — число сторін основи, b — бічне ребро,  — кут при вершині піраміди
 • Об'єм піраміди дорівнює одній третій добутку площі її основи S на висоту h:

Особливі випадки піраміди

Правильна піраміда

Піраміда називається правильною, якщо основою її є правильний багатокутник, а вершина проектується в центр основи. Тоді вона має такі властивості:

 • Бічні ребра правильної піраміди рівні;
 • В правильній піраміді всі бічні грані - конгруентні трикутники;
 • В будь-яку правильну піраміду можна як вписати, так і описати навколо неї сферу;
 • Якщо центри вписаної і описаної сфери збігаються, то сума плоских кутів при вершині піраміди дорівнює , а кожен з них відповідно , де n - кількість сторін багатокутника основи[3];
 • Площа бічної поверхні правильної піраміди дорівнює половині добутку периметра основи на апофему.

Прямокутна піраміда

Піраміда називається прямокутною, якщо одне з бічних ребер піраміди перпендикулярне основі. В даному випадку, це ребро і є висотою піраміди.

Тетраедр

Тетраедром називається трикутна піраміда. У тетраедра кожна з граней може бути прийнята за основу піраміди. Крім того, існує велика різниця між поняттями «правильна трикутна піраміда» і «правильний тетраедр». Правильна трикутна піраміда - це піраміда з правильним трикутником в основі (межі ж повинні бути рівнобокими трикутниками). Правильним тетраедром є тетраедр, у якого всі грані є рівносторонніми трикутниками.

Властивості

Такі три твердження є еквівалентними:

 1. Бокові ребра піраміди рівні;
 2. Бокові ребра піраміди нахилені до площини її основи під рівними кутами;
 3. Проекція вершини піраміди на площину її основи збігається з центром кола, описаного навколо основи.

Такі три твердження також є еквівалентними:

 1. Вершина піраміди рівновіддалена від усіх сторін її основи;
 2. Двогранні кути при основі піраміди рівні;
 3. Вершина піраміди проектується до центру кола, вписаного в її основу.

Зрізана піраміда утворена пірамідою та площиною, яка паралельна до основи піраміди та перетинає її, відтинаючи подібну піраміду.

Див. також

Примітки

 1. William F. Kern, James R Bland,Solid Mensuration with proofs, 1938, p.46
 2. Civil Engineers' Pocket Book: A Reference-book for Engineers Архівовано 2018-02-25 у Wayback Machine.
 3. Готман Э. Свойства правильной пирамиды, вписанной в сферу // Квант. — 1998. — № 4.

Джерела