РБ-341В «Леєр-3»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
РБ-341В «Леєр-3»

РБ-341В «Леєр-3» (рос. РБ-341В «Леер-3») — російський комплекс радіоелектронної боротьби. Призначений для придушення GSM-зв'язку за допомогою перешкод, які передаються з безпілотного літального апарата або скидуваного пристрою. Розроблений в петербурзькому «Спеціальному технологічному центрі».

Перші моделі комплексу «Леєр», завданням яких було придушення GSM-мереж, надійшли у російські війська ще в 2015 році. В 2017 стали надходити модернізовані комплекси, які вже здатні гарантовано придушувати мережі 3G та 4G а також відправляти короткі повідомлення абонентам.

Огляд[ред. | ред. код]

Перші моделі комплексу «Леер», завданням яких було придушення GSM-мереж, надійшли у війська ще в 2015 році. Але вони не завжди могли працювати з мережами покоління 3G і 4G[1].

У 2017 році комплекс був модернізований, зокрема, було модернізовано БПЛА, що входять до його складу. Тепер він вже здатен підміняти вежі стільникового зв'язку і відправляти абонентам SMS, звукові, а в перспективі і невеликі відео повідомлення[1].

Нові БПЛА створені на базі безпілотника «Орлан-10». Поки вироби можуть відправляти SMS та аудіоповідомлення. Але найближчим часом до цього списку додадуться і невеликі відеоролики[1].

До складу комплекса входять три БПЛА «Орлан-10» і пункт управління на вантажівці КамАЗ-5350[2][1].

Головне завдання безпілотників — придушувати бази стільникового зв'язку. Для цього на борту «Орланів» встановлені спеціальні «глушилки», а також одноразові передавачі перешкод, які скидають на землю. Придушивши базові станції, старі «Орлани» могли за певних умов відправляти абонентам SMS. Але боротися з мережами 3G і 4G, а значить, і взаємодіяти зі смартфонами їм було досить складно. Оновлений комплекс легко справляється з такими цілями. Оновлені БПЛА «глушать» базові станції і займають їх місце, стаючи віртуальними стільниковими станціями[1].

Призначення[ред. | ред. код]

Розширення можливостей комплексу відбувається за рахунок змінних корисних навантажень. Комплекс може бути використаний з метою:

 • Придушення мобільного зв'язку.
 • Імітація роботи базової станції стільникового зв'язку в діапазонах GSM 900 і GSM 1800 і відправлення хибних сигналів (повідомлень).
 • Ведення розвідки шляхом визначення точок випромінювання апаратів в мережах GSM.
 • Виявлення абонентських точок (мобільні телефони, планшети та інші комплекси зв'язку).
 • Нанесення місця розташування абонентських точок на цифрову карту.
 • Передача даних про місце абонентських точок артилерійським розрахунками для нанесення вогневого удару.
 • Повітряне спостереження за обстановкою на полі бою і пересуванням військ[3].
 • Оцінка стану армійських і флотських об'єктів[3].
 • Дослідження рельєфу місцевості[3].

Комплекс «Леєр-3» здатний вирішувати поставлені завдання в заданому районі протягом 10 годин при роботі з одним БПЛА і має високу конфліктну стійкість в умовах активної роботи засобів радіоелектронного придушення противника.

Тактико-технічні характеристики[ред. | ред. код]

Корисне навантаження (модулі радіолектронної боротьби БПЛА) мають такі оголошені тактико-технічні характеристики:

 • Максимальна маса корисного навантаження, кг: 2,5
 • Кількість блокованих операторів (мереж) стільникового зв'язку GSM: до 3
 • Радіус зони блокування абонентських терміналів, км:
  • прийомо-передавальним модулем типу 1: до 6
  • прийомо-передавальним модулем типу 2, 3: до 3,5

Бойове застосування[ред. | ред. код]

Громадянська війна в Сирії[ред. | ред. код]

З 2016 року відомі повідомлення про застосування цього комплексу в сирійському конфлікті[4][5].

Російсько-українська війна[ред. | ред. код]

На початку січня 2017 року волонтери спільноти InformNapalm і хактивісти Українського Кіберальянсу (UCA) повідомили про успішну розвідувальну операцію проти російських терористів. Українським хактивістам вдалось вкорінити специфічне програмне забезпечення на робочий комп'ютер «начальника розвідки другого армійського корпусу народної міліції» (2 КНМ) російських окупаційних військ у Луганській області. Після вкорінення хактивісти отримали контроль над даними, що пересилалися між «начальником розвідки» 2 КНМ, 12-им командуванням резерву ЗС РФ (м. Новочеркаськ, Росія) і розвідувальними підрозділами, що діють в інтересах «корпусу» (російська безпілотна авіація, підрозділи радіоелектронної розвідки і космічна розвідка)[6].

Із оприлюднених даних випливало, що серед засобів повітряної розвідки російських окупаційних військ в Луганській області на кінець 2014 року перебували БПЛА Орлан-10 (4 одиниці), Элерон-3 (4 одиниці), РБ-341В (2 одиниці), Тахион (2 одиниці)[6].

Таким чином, можна зробити висновок, що російські військові розгорнули та використовували два комплекси РБ-341В «Леєр» на території Луганської області щонайменше з кінця 2014 року.

За інформацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МОУ) в квітні 2016 року, під час загострення бойових дій навколо Авдіївки, російські бойовики розгорнули біля Макіївки обладнання для радіоелектронної боротьби: станції РЕБ Р-330Ж «Житель» та комплекс РЕБ «Лєєр-3»[7].

В липні 2018 року з безпілотного літального апарату СММ ОБСЄ був помічений комплекс РБ-341В неподалік населеного пункту Чорнухине (на південний захід від Луганську, окупований російськими загарбниками з лютого 2015 року)[8].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д A.V.Karpenko. Комплекс «Леер» с беспилотным летательным аппаратом «Орлан-10». bastion-opk.ru. Процитовано 2018-10-17. 
 2. Jonas Kjellèn (2018-10-04). Drone-based jamming (REB-N) (PDF). Russian Electronic Warfare. The role of Electronic Warfare in the Russian Armed Forces. Stockholm: FOI, Swedish Defence Research Agency. с. 105. FOI-R--4625--SE. 
 3. а б в Юрий Гаврилов. Подразделения РЭБ на Дальнем Востоке получат беспилотники «Леер-3». — «Российская газета», 2015. — 06.
 4. В Сирии обнаружили российские комплексы подавления мобильной связи «Леер-3»
 5. Американская армия пожаловалась на российские системы РЭБ в Сирии
 6. а б Начальник розвідки 2 АК ЗС РФ під контролем UCA. Part 1: БЛА «Орлан-10». ІнформНапалм. 2017-01-05. 
 7. Біля Макіївки бойовики розгорнули російські станції РЕБ Р-330Ж «Житель» та комплекс РЕБ «Лєєр-3» – полковник Андрій Лисенко. UACRISIS.ORG. 8 квітня 2016. Процитовано 15 квітня 2016. 
 8. Последние новости от Специальной мониторинговой миссии ОБСЕ в Украине на основе информации, поступившей по состоянию на 10 августа 2018 года. 11.08.2018. Процитовано 2018-08-18. 

Посилання[ред. | ред. код]