Райдер (шоу-бізнес)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Райдер ( від англ. ride — поїздка, їхати) — список вимог, що пред'являються артистом (або групою) організаторам гастрольних виступів. Фактично, це перерахування умов, яких потребують артисти до, під час і після виступу. 

В українській мові є відповідник цього іншомовного слова — виряд, яке в "Українському військовому звичáї означає набір, сукупність предметів побуту, харчів, похідного спорядження, озброєння та боєзапасу для певного походу, наступу, нападу, розгортання, пересування тощо".[1] Це слово відоме з 19 століття, у 20 столітті воно пов'язане з Українськими Січовими Стрільцями, Українською Повстанською Армією, а також провійськовими товариствами на взірець Пласт, Сокіл, Січ тощо. 

Зазвичай райдер ділиться на дві частини: технічну та побутову. 

Як зазначено в технічному райдері Театру тіней Verba, технічні вимоги є не примхою артистів, а необхідністю, покликаною забезпечити якісне проведення виступу.[2]

Здебільшого чим "зірковіший" артист, тим більший його райдер як за обсягом, так і за строгістю вимог його виконання. Наприклад, малознаний артист чи група можуть навіть не мати особливих вимог у райдері — житло і транспорт вони забезпечують собі самі. А такі зоряні величини, як Мадонна, в документі прописують (звичайно, не самі, а їхні агенти) практично кожен момент перебування в тому чи іншому місці.[3]

Для шанувальників особливий інтерес становить саме побутова частину райдеру зірок, зокрема, коли в ньому є екстравагантні «зіркові» претензії. Наприклад, до їжі (зірка вимагає вегетаріанську кухню), до квітів (наприклад, в гримерці неодмінно повинні бути білі орхідеї) чи ще до чогось іншого. 

Слово «райдер» — це професійний сленг. Іноді воно може дещо змінювати свій сенс. Так, іншим поширеним значенням цього слова є список населених пунктів, де виступає артист у ході туру. 

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Райдер - Як перекладається слово Райдер українською - Словотвір. Словотвір (uk-UA). Процитовано 2017-05-11. 
  2. Райдер - Verba Shadow. Verba Shadow (uk-UA). Процитовано 2017-05-11. 
  3. Що таке «райдер»?. arhiv-statey.pp.ua. Процитовано 2017-05-10. 

Джерела[ред. | ред. код]