Відмінності між версіями «Ратуша»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (додана Категорія:Ратуші з допомогою HotCat)
Рядок 37: Рядок 37:
 
* {{ЕУ}}
 
* {{ЕУ}}
 
* [http://www.ji.lviv.ua/n36texts/rybchynskyj1.htm Олег Рибчинський. Міські ратуші]
 
* [http://www.ji.lviv.ua/n36texts/rybchynskyj1.htm Олег Рибчинський. Міські ратуші]
* Зображення будівель ратуш на зарисовках [[Наполеон Орда|Наполеона Орди]] у містах [[Паволоч]] і [[Умань]] (1870-ті роки). — Muzeum Narodowe. Krakow. — III-r. a. 2862 (Teka Ukraina).
+
* Зображення будівель ратуш на зарисовках [[Наполеон Орда|Наполеона Орди]] у містах [[Паволоч]] і [[Умань]] (1870-ті роки). — Muzeum Narodowe. Kraków. — III-r. a. 2862 (Teka Ukraina).
 
* «Довідник з історії України».— 2001, Київ, «Генеза»; Ратуша.
 
* «Довідник з історії України».— 2001, Київ, «Генеза»; Ратуша.
 
{{Ратуші України}}
 
{{Ратуші України}}

Версія за 21:33, 23 липня 2015

Ратуша у Львові

Ратуша (від пол. Ratusz; нім. Rathaus, з Rat — рада і haus — будинок) — орган міського самоврядування в ряді європейських країн, а також будівля міського самоврядування.

Суспільна інституція

З XII ст. — після надання Гайнріхом «Левом» місту Любеку у 1160 прав та привілеїв «вільного міста» (нім. -"Freie Stadt"; див. : «Любецьке право» нім. "Lübisches Recht") ратуша — орган міського самоврядування в Західній і Центральній Європі. Після надання в XV ст. містам магдебурзького права (нім. Magdeburger Recht) ратуші перетворені на магістрати.

В Україні XIVXVIII ст. — назва органу міського самоврядування в містах, які не мали магдебурзького права. Такі міста називалися ратушними — на відміну від магістратських, що мали магдебургію, значно ширші адміністративно-судові та господарчі права й краще розбудований апарат самоуправи.

Ратушні міста зазвичай мали тільки війта й 1—2 бурмістрів, які фактично залежали від місцевої державної (старостинської) (на Гетьманщині — від козацької) адміністрації або від дідичів. Як органи місцевого самоврядування ратуші зберігалися в містах Лівобережної України до 1785 р., коли були замінені міськими думами.

Споруда

Ратуша — споруда, в якій перебувала міська влада. Вона зазвичай чотирикутна в плані та з вежею, що інколи стоїть окремо. Як правило, була одним із найважливіших громадських (зазвичай пишно збудованих і оздоблених) будинків міста (наприклад, у Вільнюсі).

В українських містах перші ратуші постали у XIV ст. (наприклад, у Дрогобичі, Львові). Найстаріші ратуші збереглися у Самборі (1668), Бучачі (1751), Кам'янці-Подільському (XIV–XVI ст.).

З ратуш, побудованих у XIX ст., найгарніші — у Харкові, Полтаві, Львові, Чернівцях.

Найвища в Україні ратушна вежа — львівська. Її висота — 65 метрів.

Деякі ратуші міст України

Див. також

Література

Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ратуша