Відмінності між версіями «Ратуша»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 20: Рядок 20:
   
 
== ''Деякі ратуші міст України'' ==
 
== ''Деякі ратуші міст України'' ==
  +
[[Дрогобицька ратуша]]<gallery>
<gallery>
 
 
Файл:Berezhany 143.jpg|[[Бережанська ратуша]]
 
Файл:Berezhany 143.jpg|[[Бережанська ратуша]]
 
Файл:Sambir, city hall.jpg|Ратуша у [[Самбірська ратуша|Самборі]]
 
Файл:Sambir, city hall.jpg|Ратуша у [[Самбірська ратуша|Самборі]]

Версія за 09:37, 27 травня 2016

Ратуша у Львові

Ратуша (від пол. Ratusz; нім. Rathaus, з Rat — рада і haus — будинок) — орган міського самоврядування в ряді європейських країн, а також будівля міського самоврядування.

Суспільна інституція

З XII ст. — після надання Гайнріхом «Левом» місту Любеку у 1160 прав та привілеїв «вільного міста» (нім. -"Freie Stadt"; див. : «Любецьке право» нім. "Lübisches Recht") ратуша — орган міського самоврядування в Західній і Центральній Європі. Після надання в XV ст. містам магдебурзького права (нім. Magdeburger Recht) ратуші перетворені на магістрати.

В Україні XIVXVIII ст. — назва органу міського самоврядування в містах, які не мали магдебурзького права. Такі міста називалися ратушними — на відміну від магістратських, що мали магдебургію, значно ширші адміністративно-судові та господарчі права й краще розбудований апарат самоуправи.

Ратушні міста зазвичай мали тільки війта й 1—2 бурмістрів, які фактично залежали від місцевої державної (старостинської) (на Гетьманщині — від козацької) адміністрації або від дідичів. Як органи місцевого самоврядування ратуші зберігалися в містах Лівобережної України до 1785 р., коли були замінені міськими думами.

Споруда

Ратуша — споруда, в якій перебувала міська влада. Вона зазвичай чотирикутна в плані та з вежею, що інколи стоїть окремо. Як правило, була одним із найважливіших громадських (зазвичай пишно збудованих і оздоблених) будинків міста (наприклад, у Вільнюсі).

В українських містах перші ратуші постали у XIV ст. (наприклад, у Дрогобичі, Львові). Найстаріші ратуші збереглися у Самборі (1668), Бучачі (1751), Кам'янці-Подільському (XIV–XVI ст.).

З ратуш, побудованих у XIX ст., найгарніші — у Харкові, Полтаві, Львові, Чернівцях.

Найвища в Україні ратушна вежа — львівська. Її висота — 65 метрів.

Деякі ратуші міст України

Дрогобицька ратуша

Див. також

Література

Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ратуша