Відмінності між версіями «Ратуша»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
м (r2.7.1) (робот додав: sq:Administrimi komunal)
м (r2.6.4) (робот додав: mr:नगरगृह)
Рядок 68: Рядок 68:
 
[[lt:Rotušė]]
 
[[lt:Rotušė]]
 
[[mk:Ратхаус]]
 
[[mk:Ратхаус]]
  +
[[mr:नगरगृह]]
 
[[nl:Gemeentehuis]]
 
[[nl:Gemeentehuis]]
 
[[nn:Rådhus]]
 
[[nn:Rådhus]]

Версія за 20:23, 28 січня 2012

Ратуша у Львові

Ратуша (від пол. Ratusz; нім. Rathaus) — в Європі будівля міського самоврядування.

Суспільна інституція

З XII ст. — після надання Гайнріхом "Левом" місту Любеку у 1160 прав та привілеїв "вільного міста" (нім. -"Freie Stadt"; див. : "Любецьке право" нім. "Lübisches Recht") — орган міського самоврядування в Західній і Центральній Європі. Після надання в XV ст. містам магдебурзького права (нім. Magdeburger Recht) перетворені на магістрати.

В Україні XIVXVIII ст. — назва органу міського самоврядування в містах, які не мали магдебурзького права. Такі міста називалися ратушними — на відміну від магістратських, що мали магдебургію, значно ширші адміністративно-судові та господарчі права й краще розбудований апарат самоуправи.

Ратушні міста зазвичай мали тільки війта й 1-2 бурмістрів, які фактично залежали від місцевої державної (старостинської) (на Гетьманщині — від козацької) адміністрації або від дідичів. Як органи місцевого самоврядування ратуші зберігалися в містах Лівобережної України до 1785 р., коли були замінені міськими думами.

Споруда

Споруда, в якій перебувала міська влада — зазвичай чотирикутна в плані та з вежею, що інколи стоїть окремо. Як правило, була одним із найважливіших громадських (зазвичай пишно збудованих і оздоблених) будинків міста (наприклад, у Вільнюсі).

В українських містах перші ратуші постали у XIV ст. (наприклад, у Дрогобичі, Львові). Найстаріші ратуші збереглися у Самборі (1668), Бучачі (1751), Кам'янці-Подільському (XIV-XVI ст.).

З ратуш, побудованих у XIX ст., найгарніші — у Харкові, Полтаві, Львові, Чернівцях.

Найвища в Україні ратушова вежа — львівська. Її висота — 65 метрів.

Ратуші міст України

Література

Commons
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ратуша