Реформа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Рефо́рма (лат. reform, фр. réforme — «перетворюю», «змінюю») — 1) В соціології Реформа – це комплекс заходів, якими вводяться такі нові суспільні відносини, які не змінюють основ (передусім, економічних) системи суспільних відносин, але призводять до зміни умов діяльності всіх або групи членів суспільства. Останнє призводить до викорінювання негативних суспільних явищ, які за попередніх умов народилися і процвітають. Нові умови діяльності вводяться законодавчим шляхом. Процес реформування суспільства або окремої його сфери відбувається за умови неможливості при існуючому стані суспільства мати позитивний розвиток країни або сфери суспільної діяльності. Метою реформування є досягнення нового стану суспільства, в якому перешкоди позитивному розвитку, які існували в попередньому стані суспільства, в його новому стані існувати не можуть; 2) Реформа може трактуватись, як «re-» і «form», тобто зміна форми, зміна змісту або суті чого-небудь (будь-якого об'єкту реалізації реформи). Реформа передбачає суттєві зміни в механізмі функціонування об'єкту, можливо зміну основоположних принципів, що ведуть до принципово нового результату і отримання принципово нового об'єкту. Не варто ототожнювати поняття Реформа з «удосконаленнями» або «модернізацією». Реформа в такому випадку є, по суті, корінний перелом усталених процесів, традицій тощо. Саме таке, більш жорстке трактування поняття Реформа, використовується в історичному аспекті. Проте, політики частенько з непристойною метою, ввести в оману суспільство, називають Реформою будь-які суспільні зміни, які не є Реформою змісту 1).

В умовах розвиненого соціально диференційованого суспільства Р. можуть бути різноманітними, суперечливими за змістом, засобами здійснення, впливом на перебіг соціальних процесів. Р. спрямовані на прогресивні зміни у суспільстві, вони постають водночас і як захід, покликаний зберегти існування стабільності у суспільстві, суспільного ладу, тих чи інших соціально-політичних, економічних або ідеологічних структур, інститутів, установ тощо.

Як доведено історією, в індустріальному та постіндустріальному суспільстві неминучі такі етапи його розвитку, коли відбувається глибока, докорінна перебудова усталених економічних, соціальних, політичних та організаційно-ідеологічних структур, усіх сторін суспільного життя, тобто революція або реформування, що призводить за певних умов до карколомних змін. Для того, щоб убезпечити країну від потрясінь, влада проводить країну шляхом більш чи менш поступових трансформацій соціальних інститутів і закладів, що перешкоджають розвиткові. Р. спрямовуються також на забезпечення подальшої демократизації суспільства, розширення можливостей для захисту своїх прав.

Інструментом визначення необхідності здійснити Р. виступає соціологічна наука. Вона, вивчаючи стан суспільства, а також його громадську думку, що виражає ставлення людей і соціальних груп до здійснення тих чи інших Р., їх наслідків, надає суспільству цінну інформацію та практичні рекомендації для сфери управління соціальними процесами, про здійснення Р. з метою якісних суспільних перетворень.

Див. також

Література

  • Горбатенко В. П. Реформа // Юридична енциклопедія: В 6-ти тт. — Т. 5: П — С. — К., 2003. — С. 303.
  • Історична наука: термінологічний і понятійний довідник: Навч. посіб. / В. М. Литвин, В. І. Гусєв, А. Г. Слюсаренко та ін. — К.: Вища школа, 2002. — С. 326–328.