Роберт Лейрд Борден

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Роберт Лейрд Борден
Sir Robert Laird Borden
Роберт Лейрд Борден Sir Robert Laird Borden

Час на посаді:
10 жовтня 1911 — 10 липня 1920
ПопередникВільфред Лор'є
(англ. Sir Wilfrid Laurier )
НаступникАртур Міен
(англ. Arthur Meighen )

Народився16 червня 1854(1854-06-16)
Гранд-Прі, Нова Шотландія
Помер10 червня 1937(1937-06-10) (82 роки)
Оттава, Канада
Політична партіяКонсервативна партія Канади, Юніоністи

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Сер Ро́берт Ле́йрд Бо́рден (англ. Sir Robert Laird Borden); 16 червня 1854(18540616), Гранд-Прі, Нова Шотландія  — 10 червня 1937, Оттава), Онтаріо — восьмий прем'єр-міністр Канади, адвокат, бізнесмен, викладач і ректор університетів Квінз та Макгілла.


Біографія

Політична кар'єра

1896 року Борден був обраний до парламенту від Консервативної партії, а в 1901 році очолив цю політичну силу, яка протягом наступного десятиріччя перебувала в опозиції.

1911 року консерватори перемогли на федеральних виборах і Борден обійняв посаду прем'єр-міністра Канади.

З початком Перщої світової війни у 1914 році трансформував свій уряд в адміністрацію військового часу та забезпечив прийняття закону Про військові заходи (англ. War Measures Act), який передбачав відправку на фронти півмільйона канадських вояків. Із затягуванням війни кількість волонтерів до канадського війська зменшилася і 1917 року правляча партія була змушена прийняти закон Про військову повинність (англ. War Services Act). Закон був порівняно схвально сприйнятий англомовною частиною населення країни, яка з лояльністю відносилася до Британської імперії, однак викликав значне невдоволення серед франкомовних канадців та спричинив розкол країни за мовною ознакою. У результаті цього розколу правлячі консерватори фактично не могли розраховувати на підтримку у Квебеці і були змушені сформувати коаліційний уряд із залученням частини лібералів, який став відомим як уряд юніоністів. На виборах 1917 року юніоністи отримали повну підтримку в англомовних провінціях Канади і суттєву більшість в парламенті країни, Борден зберіг за собою посаду прем'єр-міністра.

Серед вагомих досягнень Бордена на посаді глави уряду — створення Національної Ради Досліджень (англ. The National Research Council (NRC)) у 1916 році. За його правління було вперше введено податок з доходів населення. Цей податок розглядався як тимчасовий захід для наповнення державного бюджету країни під час війни, але так й не був ніколи скасований.

Борден відомий значними успіхами у просуванні Канади як окремої політичної сили на міжнародній арені, зокрема, значною мірою завдяки його старанням Канада та інші домініони Британської імперії незалежно від Британії стали у 1919 році підписантами Версальського мирного договору та членами новоствореної Ліги Націй.

У тому ж 1919 році Борден погодив використання військових для придушення Вінніпезького загального страйку.

По завершенні політичної кар'єри

Борден пішов у відставку з посади Прем'єр-міністра Канади у липні 1920 року. По завершенні політичної кар'єри у 1920 році став ректором Університету Квінз та обіймав цю посаду до 1932 року. Раніше, ще перебуваючи на чолі уряду Канади, він вже очолював університет — Університет Макгілла з 1918 по 1920 роки.

На момент смерті Борден перебував на чолі двох фінансових установ — був президентом канадського представництва банку «Барклейс» та страхової компанії «Краун-Лайф». Помер 10 червня 1937 року, похований в Оттаві.

Вшанування пам'яті