Робінзон Крузо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Робінзон Крузо та П'ятниця

Робінзо́н Кру́зо (англ. Robinson Crusoe) — герой романів Даніеля Дефо, перший з яких виданий у 1719 році.

Перший твір був написаний у вигляді автобіографії, — щоденника головного героя, британського моряка, якому через аварію корабля довелося жити на безлюдному тропічному острові в гирлі річки Оріноко 28 років і 2 місяці і 19 днів.

Повна назва твору «Життя, незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, який прожив 28 років у повній самотності на безлюдному острові біля берегів Америки поблизу гирла річки Оріноко, куди він був викинутий корабельною аварією, під час якої весь екіпаж корабля крім нього загинув, з викладом його несподіваного звільнення піратами; написані ним самим». Книга започаткувала класичний англійський роман і породила моду на псевдодокументальну художню прозу; її нерідко називають першим «справжнім» романом англійською мовою.

В основу першого твору було взято епізод з життя Олександра Селкірка, шотландського моряка, боцмана судна «Cinque Ports» («Сенк Пор»), Селкірк мав

Robinson Crusoe 1913 film screenshot.jpg

задерикуватий характер і погано уживався, тому 1704 після сварки з капітаном його висадили за власним проханням на безлюдному острові у Тихому океані, забезпечивши зброєю, продовольством, насінням та інструментами. На острові він прожив чотири роки і чотири місяці — до 1709.

Острів до 1966 називався Мас е Тьєра (ісп. Más a Tierra, Велика земля), а тепер називається островом Робінзона Крузо і належить Чилі.

У серпні 1719 Дефо випустив продовження «Подальші пригоди Робінзона Крузо», через рік — «Серйозні роздуми Робінзона Крузо».

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Д.Дефо. Робінзон Крузо. К.: Котигорошко, 1993. 248 с.