Відмінності між версіями «Розгерметизація»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 11: Рядок 11:
   
 
== Деякі трагічні події внаслідок розгерметизації ==
 
== Деякі трагічні події внаслідок розгерметизації ==
* [[30 червня]] [[1971 рік|1971 року]] у результаті випадкового спрацювання вентиляційного клапану відбулася розгерметизація [[Спускаємий апарат|спускаємого апарату]] космічного човна [[Союз-11]]. Усі 3 члени екіпажу загинули.
+
* [[30 червня]] [[1971 рік|1971 року]] внаслідок випадкового спрацювання вентиляційного клапану сталася розгерметизація [[Зпускаємий апарат|зпускаємого апарату]] космічного човна [[Союз-11]]. Усі 3 члени екіпажу загинули.
* [[14 серпня]] [[2005 рік|2005 року]] у літаку [[Боїнг-737]] [[Республика Кіпр|кіпрської]] авіакомпанії [[Авіакатастрофа під Афінами 14 серпня 2005|сталася поступова розгерметизація салону]]. Внаслідок втрати кисню люди знаходилися у розрідженій атмосфері, коли людина може дихати, але не отримує достатньо кисню, щоб знаходитися у свідомості. Такий стан пілотів призвів до того, що літак став некерованим. У результаті зіткнення літаку з ґорою на півночі від [[Афіни|Афін]] загинули усі 115 пасажирів, а також 6 членів екипажу, які знаходилися на борту.<ref>http://www.rian.ru/incidents/20050821/41197673.html Причиною катастрофи «Боїнга» у Ґреції стала повільна розгерметизація.</ref>
+
* [[14 серпня]] [[2005 рік|2005 року]] у літаку [[Боїнг-737]] [[Республика Кіпр|кіпрської]] авіакомпанії [[Авіакатастрофа під Афінами 14 серпня 2005|сталася поступова розгерметизація салону]]. Внаслідок втрати кисню люди знаходилися у розрідженій атмосфері, коли людина може дихати, але не отримує достатньо кисню, щоб знаходитися у свідомості. Такий стан пілотів призвів до того, що літак став некерованим. У результаті зіткнення літаку з ґорою на півночі від [[Афіни|Афін]] заґинули усі 115 пасажирів, а також 6 членів екипажу, які знаходилися на борту.<ref>http://www.rian.ru/incidents/20050821/41197673.html Причиною катастрофи «Боїнга» у Ґреції стала повільна розгерметизація.</ref>
   
 
== Див. також ==
 
== Див. також ==

Версія за 18:23, 13 березня 2012

Розгерметизація — втрата герметичності корпусу або будь-якої системи технічного пристрою. Розгерметизація може бути штатною (під час проведення технічних робіт) та аварійною — непередбаченою внаслідок технічного дефекту, внутрішньго або зовнішнього впливу. Аварійна розгерметизація може бути дуже небезпечна, бо при цьому у значній мірі порушується функція системи. Насамперед, аварійна розгерметизація кабіни літаку або космичного апарату може призвести до загибелі екіпажу та пассажирів.

Причини аварійної розгерметизації

Аварійну розгерметизацію можуть викликати як внутрішні, так і зовнішні фактори. До внутрішніх факторів можна віднести:

  • виробничі дефекти, при яких герметичні деталі не можуть витримувати експлуатаційних навантажень.
  • «людський фактор» — будь-які дії екипажу та пассажирів, навмисно або випадково порушивших герметичність системи. Сюди ж треба віднести й стрілянину у салоні літака.

До зовнішніх факторів можна віднести:

  • позаштатну ситуацію, під час якої навантаження на систему виявляються вищими ніж розрахункові. Наприклад - перевищення пілотом дозволеного для літального аппарату рівня перевантажень.
  • простромлення герметичного елементу будь-яким предметом. Сюди ж слідт віднести й розгерметизацію під час пошкодження ракетно-гарматним вогнем — розповсюджена причина смерті екіпажів бомбардувальників середини XX сторіччя.

Деякі трагічні події внаслідок розгерметизації

  • 30 червня 1971 року внаслідок випадкового спрацювання вентиляційного клапану сталася розгерметизація зпускаємого апарату космічного човна Союз-11. Усі 3 члени екіпажу загинули.
  • 14 серпня 2005 року у літаку Боїнг-737 кіпрської авіакомпанії сталася поступова розгерметизація салону. Внаслідок втрати кисню люди знаходилися у розрідженій атмосфері, коли людина може дихати, але не отримує достатньо кисню, щоб знаходитися у свідомості. Такий стан пілотів призвів до того, що літак став некерованим. У результаті зіткнення літаку з ґорою на півночі від Афін заґинули усі 115 пасажирів, а також 6 членів екипажу, які знаходилися на борту.[1]

Див. також

Примітки

  1. http://www.rian.ru/incidents/20050821/41197673.html Причиною катастрофи «Боїнга» у Ґреції стала повільна розгерметизація.

Посилання

Аварійна розгерметизація - Російська енциклопедія з охорони праці