Російська православна церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Російська православна церква

Храм Христа Спасителя
Кафедральний собор Христа Спасителя, Москва
Засновники Іона Московський
Дата заснування 15 грудня 1448 року
8 вересня 1943 відновлена за рішенням Сталіна
Автокефалія/автономія проголошена самопроголошена у 1448 — відбувся розкольницький відрив від Київської митрополії
Автокефалія/автономія визнана 1589 року визнається Єремією II Траносом (з порушенням церковних канонів)
Чинний предстоятель Патріарх Московський і всієї Русі Кирило
Центр

Москва (1448-1721);
Санкт-Петербург (1721-1917);

Москва (з 1917)
Кафедральний собор Храм Христа Спасителя, Москва
Резиденція предстоятеля Свято-Данилів монастир, Москва
Основна юрисдикція Росія Росія[1],
Азербайджан Азербайджан,
Казахстан Казахстан,
Киргизстан Киргизстан,
Таджикистан Таджикистан,
Туркменістан Туркменістан,
Узбекистан Узбекистан, ,
Японія Японія[2],
Flag of the People's Republic of China.svg КНР[2]
Під питанням:
Україна Україна[3]
Білорусь Білорусь[4]
Латвія Латвія[5]
Литва Литва[6]
Молдова Молдова[7]
Естонія Естонія[8]
Літургічна мова російська
Церковнослов'янська та інші мови (у тому числі українська[9])
Церковний календар юліанський, подекуди новоюліанський
Єпископів 387
Єпархій 293
Монастирів 926
Парафій 34 764
Священиків 35171 (без урахування 4816 дияконів)
Офіційний сайт patriarchia.ru/ua/
Ця стаття є частиною серії статей про народ
Росіяни
Coat of Arms of the Russian Federation.svg

Культура
ЛітератураМузикаМистецтво
КінематографКухняТанецьСпорт

Російська діаспора
НімеччинаСШАУкраїна

Етнографічні групи росіян
КозакиПомориЛиповани

Релігія
Православ'я: Російська православна церква
Старообрядництво
Католицизм: Російська греко-католицька церква
Протестантизм
Іслам
Юдаїзм

Мови
Російська моваУкраїнська

Інші статті
Етногенез росіянЗнамениті росіяниІсторія

Російська православна церква (рос. Русская православная церковь, коротко РПЦ; інше офіційне найменування — Московський Патріархат[2], коротко МП; називає себе Руська православна церква[10][11]), з моменту самопроголошення у 1448 — автокефальна помісна православна церква, яка ніколи не отримувала томос про автокефалію[12][13][14], дочка української православної церкви[15]. Займає п'яте місце в диптиху автокефальних православних церков. Володіє вищою церковною владою над УПЦ МП[11] хоча є її дочірньою церквою[16][17].

Найвищим керівним органом відповідно до статуту є Архієрейський собор, нижчим за нього є Помісний собор, та Священний синод на чолі з предстоятелем церкви, патріархом Московським і всієї Русі[2]. Сьогодні патріарший престол займає святійший Кирило (патріарх Московський).

РПЦ самопроголошує, що під її винятковою канонічною юрисдикцією перебувають усі країни колишнього СРСР за винятком Грузії та Вірменії[18]. Це право заперечується іншими автокефальними православними церквами: Молдовською Православною Церквою та Естонською Православною Церквою, а також Православною церквою України, Константинопольською Православною Церквою та Білоруською автокефальною православною церквою.

РПЦ пішла на схизму за результатами Синоду РПЦ в Мінську 15 жовтня 2018 року, у відповідь на надання автокефалії Українській православній церкві та через відкликання Константинопольським патріархатом 11 жовтня 2018 року Синодального листа 1686 року, який тимчасово передавав право хіротонії Київського митрополита патріарху Московському.[19]

Зміст

Членство РПЦ[ред. | ред. код]

У межах СРСР, РПЦ у 1971 налічувала 71 єпархію (з цього числа 16 без правлячих єпископів) та 63 діючі єпископи (у тому числі, крім патріарха, 6 митрополитів, 27 архієпископів та 29 єпископів).

1966 діяло приблизно 7 500 церков та така ж кількість духовенства РПЦ.

Число вірян РПЦ, ймовірно, становить 50 — 100 млн[20]. Поза межами СРСР до РПЦ належать: Західно-Європейський Екзархат (4 єп.) з осідком у Лондоні, Центрально-Європейський Екзархат (4 єп.) з осідком у Східному Берліні, Екзархат Центральної та Південної Америки (1 єп.) з осідком у Буенос-Айресі й управління парафіями РПЦ у Канаді (1 єп.) з осідком в Едмонтоні; парафії у США, духовні місії у Святій Землі, і постійне представництво при Світовій Раді Церков у Женеві. З-поміж російських закордонних Церков (до них належить чимало українців), у порозумінні з Московським центром, перебуває Автокефальна Православна Церква в Америці (раніше митрополія Російської Православної Церкви в Америці), натомість цілковито відокремлена від Московської патріархії т. зв. «Закордонна» Російська Православна Церква.

Офіційні друковані видання РПЦ[ред. | ред. код]

Офіційний орган Московської патріархії — місячник «Журнал Московської Патріархії» (рос. Журнал Московской Патриархии). Крім принагідних книг, збірок (у тому числі неперіодичних збірок духовних академій під назвою «Богословские Труды»), РПЦ видає місячник «Православний Вісник» (орган екзарха всієї України) та за кордоном «Stimme der Orthodoxie» (орган Центрально-європейського екзархату).

З 1989 року видається газета «Церковний вісник» (до лютого 2003 року — «Московський церковний вісник») — офіційний орган Московської патріархії.

Навчальні заклади[ред. | ред. код]

Згідно з інформацією 2016 року Російська православна церква має одну загальноцерковну аспірантуру та докторантуру, 5 духовних академій (у Москві, Санкт-Петербурзі, Києві, Кишиневі, Мінську), 6 університетів та інститутів, 53 духовних семінарії, 29 духовних училищ.

За даними 1973 року РПЦ мала 2 духовні академії: Московську (в Загорську) та Ленінградську — і три духовні семінарії: в Загорську, Ленінграді й Одесі. У всіх згаданих богословських школах у 1973 вчилося приблизно 500 студентів. Крім того, у Загорську діють заочні богословські курси.

Історія РПЦ[ред. | ред. код]

Свою історію РПЦ виводить від хрещення Русі у 988. Проте існування цієї Церкви починається після нападу монголів на Київ у 1240, коли загинув київський митрополит Іосиф, а в 1299 київський митрополит Максим переніс свою резиденцію (церковно-слов'янською — «сидалище») поближче до володарів Золотої Орди, до Володимира на Клязьмі, в ці часи засновується Сарайська єпархія, навертаються до православ'я ординські князі та знать. Наступні митрополити перебували у Москві, що стала центром збору дані в ординському улусі. Разом із зміцненням Московії її митрополити намагалися позбутися залежності від Константинопольського патріарха, у юрисдикції якого й далі залишалася Київська митрополія.

Відрив Московської православної церкви від Грецької православної церкви[ред. | ред. код]

Відокремлення Московської Митрополії від Київської Митрополії Константинопольського Патріархату та її автокефалія були самопроголошена 15 грудня 1448 поставленням Собором єпископів Великого князівства Московського єпископа Рязанського Іони «Митрополитом Київським» самостійно, без дозволу Вселенського Патріархату. Через 10 років московський собор виразно маніфестував відрив МПЦ від Києва. Це було виявом довгого існування двох окремих східно-слов'янських єпархій: Київської і Московської[21].

Порвавши зв'язок з центрами східного християнства, Московська православна церква щораз більше ставала знаряддям державної влади та не мала євхаристійного єднання з усім православним світом і 141 рік (1448-1589) перебувала в схизмі та невизнанні. Наприкінці 15 століття, коли Велике князівство Московське частково звільнилося від підлеглості Золотій Орді, створюється пропагандистська концепція, що Москва — це спадкоємець давнього й нового Риму — Царгороду та охоронець чистоти православ'я. Цьому сприяло і захоплення Константинополя османами у 1453, а ще перед тим спроба поєднання Східних і Західних церков (Флорентійська унія 1439), коли в Москві не прийняли прихильника унії, київського митрополита Ісидора. На цьому релігійно-обрядовому ґрунті розгорівся військовий конфлікт між Московським князівством та Новгородською республікою, коли після смерті в 1470 арієпископа Великоновгородського та Псковського новгородці звернулись до канонічного Київського митрополита, щоб той висвятив їм нового архієпископа, то великий князь московський Іван III сприйняв це як наступ на його канонічну територію й удерся в 1471 до Новгородської республіки. Після «Шелонської битви (14.07.1471)» було підписано «Коростинський мир», за умовами якого Іван III «примушував ставити архієпископа на Москві». Концепцію теорії Третього Риму в Москві сформульовано в писаннях псковського ченця Філофея, про те, що деякі православні землі тепер зібрані під владою єдиного православного московського князя; що два передніші Рими впали, третій, Москва, стоїть, а «четвертому не бути» і негоже йому чинити насилля над «правовірними». Князя почали вважати за голову Церкви, що особливо виявилося від царювання Івана Грозного.

Стан християнства в Московських землях на 1575 добре зобразив посол до Москви Даниїл Принц з Бухова. Коли посол запитав, чому князь дозволяє татарам забирати в рабство своїх одноплемінників і чинити наругу над жінками, послу відповіли[22]:

«вони (маються на увазі московити) не вірять в Св. Матір Христа, в Дванадцять апостолів, чотирьох євангелістів і Єпископа Миколу, який славиться багатьма чудесами, і не шанують ікон, то їх (московитів) вони (татари) і не визнають за справжніх Християн»

Ув'язнення Борисом Годуновим патріарха Єремії II Траноса[ред. | ред. код]

Московська православна церква 141 рік (з 1448 по 1589 роки) не мала офіційного визнання своєї автокефалії. Правитель держави Борис Годунов запропонував Константинопольському патріархові Єремії II Траносу переїхати з захопленого османами Константинополя до Московії. Патріарх приїхав для переговорів, але на місці виявилося, що Годунов хоче залишити у престольному місті — Москві — власного митрополита, а Патріарху пропонує надати резиденцію у «древній столиці» — Владимирі-на-Клязьмі. Коли Єремія на це не погодився, то Годунов почав вимагати від нього надання неканонічному Московському митрополиту титулу патріарха. Цікаво, що ієрархи Московської митрополії навіть не спілкувалися у вирішенні цих питань. Зрештою, під тиском мирської влади та обставин (після піврічного утримання у Москві в неволі у 1588 році) патріарх Єремія був змушений погодитися на умови Бориса Годунова.

Створення патріархату Московською церквою[ред. | ред. код]

Посли Московії сплатили хабар[джерело?] вселенському патріарху Діонісію у розмірі «сорок сороків хутра та 200 золотих червінців» за отримання Томосу проголошення Московської Патріархії замість Київської Митрополії (див. Київський Патріархат правонаступник Київської митрополії Константинопольського Патріархату). Ці антиканонічні дії були помічені чесними теологами та сумлінними священиками, оскільки вони відбулися через акт симонії і тому відбувся церковний суд проти вселенського патріарха Діонісія, за рішенням якого з нього був знятий священичий сан (став як «розстрига»), він був позбавлений посади «вселенського патріарха», і як простий монах був ув'язнений у монастирі до кінця свого життя. Але отриманим у незаконний спосіб документом «Томосом» стали користуватися в Московії проти Київської митрополії на реалізацію ідеології Третього Риму.

1589 Московська церква стала патріархатом, але це не змінило її залежності від царської влади.

« Цікаво підкреслити, що ніколи не було дано Православній церкві в Росії томосу про автокефалію! В 1589-1590 роках Вселенський патріарх Єремія II просто нормалізував ситуацію, піднявши цю кафедру на патріарше достоїнство, при тому, що було дозволено Московському архієрею «називатися» патріархом, при умові, що він мав поминати патріарха Вселенського і вважати його «як свого главу і першого», як сказано в грамоті. »

— Архієпископ Тельміський Іов (Геча), [21]

1686 Московська церква добивається поставлення на Київську кафедру князя Четвертинського та за «подарунки» османському візиру перепідпорядковує собі частину давньоруської Київської митрополії, Чернігівську та Київську єпархії.[23]. Цей акт був потім скасований Патріархом Григорієм VII в 1924, коли він видав Томос про визнання Польської православної церкви, в якому зазначив: «Перше відділення від Нашого Престолу Київської Митрополії та Православних Митрополій Литви та Польщі, залежних від неї, а також приєднання їх до Святої Московської Церкви відбулось не по писаним канонічним правилам, також не було дотримано все те, що було встановлено відносно повної церковної автономії Київського Митрополита, котрий носив титул Екзарха Вселенського Престолу»[24]

Десятий з московських патріархів, Адріян, помер у 1700, після нього нового не поставлено, і понад 200 років Російська (Московська) церква не була патріархією.

Православна російська церква Санкт-Петербурзького синоду[ред. | ред. код]

Будівля Сенату та Святійшого Правлячого Синоду в Санкт-Петербурзі

У 1721 патріархат ПРЦ замінено Духовною Колегією («Святейший Правительствующий Синод»). Це завершило формальну деградацію ПРЦ, яка стала державною інституцією, що діяла під зверхністю й за «указом» царя (імператора). Контрольною інстанцією Синоду був його обер-прокурор, світський державний достойник, що його називали «царським оком». У 1917 російська церква позбулася, але на дуже короткий час, підлеглості світській владі.

ПРЦ, а з 1943 року РПЦ за СРСР[ред. | ред. код]

1943 року у відповідь на відновлення дільності православних церков на територіях СРСР, окупованих військами гітлерівської коаліції, Сталін з пропагандистською метою прийняв рішення зняти заборону на діяльність РПЦ.

Помісний собор, який пройшов взимку 1945 року, прийняв положення про управління Російською православною церквою і відкритим голосуванням обрав патріархом Московським і всієї Русі митрополита Ленінградського Алексія (Симанського). Окрім того, собор затвердив власне назву Російської православної церкви.

За радянською конституцією церква в СРСР відокремлена від держави, проте ПРЦ (як й ін. рел. групи) є під пильним контролем держави через Раду у справах релігій при Раді Міністрів СРСР (від 1943 до 1965 — у справах РПЦ) та уповноважених Ради, які прикріплені до респ. рад мін. та область виконавчих комітетів. Діяльність РПЦ обмежена відправами у храмах служб і треб і не може виявлятися поза церквами у місіонерській, проповідницькій, навчальній, харитативній чи гром.-політ. ділянках (за винятком т. зв. «патріотичної» діяльності РПЦ, зокрема за кордоном). Церква позбавлена права власності на храми та начиння, які держава дає за відповідним договором у користування т. зв. «двадцяток» і їхніх виконавчих комітетів, складених з мирян, які піклуються госп. справами парафії, «наймають» «служителя культу» тощо. Як «двадцятки», так і всі «служителі культу» (єп. і свящ.) підлягають реєстрації в держ. органах; розривом «договору» на оренду церк. будинку чи «зняттям» «двадцятки» або свящ. з реєстрації влада може припинити леґальну (поза офіц. РПЦ, в СРСР діють у підпіллі окремі групи вірних) діяльність парафії. Попереднього дозволу влади вимагають також церк. собори, синоди та конференції, а також різні прилюдні церк. обряди поза церк. огорожею. Свящ. заборонено навчати дітей і підлітків релігії, а організоване навчання релігії особам понад 18 pp. допускається лише за дозволом влади, у кількох духовних школах.

В грудні 2017 року стало відомо, що СБУ зняла гриф «цілком таємно» з документів НКДБ про створення Московської Патріархії. В них, зокрема стверджується, що всіх делегатів т.з. Помісного Собору РПЦ МП 1945 року було завербовано чекістами.

Важливо забезпечити, щоб в числі намічених кандидатів переважали агенти НКДБ, здатні провести на Соборі потрібну нам лінію
— лист, направлений у вересні 1944 року на місця за підписом начальника 2-го управління НКДБ СРСР Федотова і керівника п'ятого відділу 2-го управління Карпова[25]

З розсекречених документів випливає, що НКДБ СРСР і його підрозділи в союзних і автономних республіках, краях і областях займалися підбором кандидатів для участі в соборі з представників духовництва й мирян. З цією метою потрібно було намітити «осіб, що мають релігійний авторитет серед духовенства і віруючих і в той же час перевірених на агентурній або патріотичній роботі».

Згідно з «Уставом» (Статутом) РПЦ МП (розділ і, пункт 4) РПЦ МП, не має спадкоємства з ПРЦ[26][27].

Розрив з Константинопольським патріархатом (2018)[ред. | ред. код]

Московський патріархат прийняв рішення не брати участь у Всеправославному соборі в червні 2016 року на Криті (Греція), в підготовці якого він спільно з іншими церквами брав участь з 1961 року[28] Рішення собору, що розглядав під головуванням Вселенського патріарха Варфоломія обмежене коло питань дисциплінарно-канонічного характеру, не були прийняті Московським патріархатом.[29]

У 2018 році, в зв'язку з ситуацією в Україні різко загострилися відносини Московського паріархата з Константинопольським патріархатом, напружені з 1920-х років.

15 жовтня 2018 року на засіданні Священного синоду Російської православної церкви було прийнято рішення визнати неможливим подальше перебування з ним у євхаристійному спілкуванні. В опублікованій заяві синоду повідомлялося про причини такого рішення:

 • підтвердження наміру Константинопольського патріархату надати автокефалію Українській Церкві;
 • створення ставропігії Константинопольського Патріарха в Києві;
 • прийняття в спілкування Філарета та Макарія;
 • скасування дії соборної грамоти Константинопольського Патріархату 1686 року про передачі Київської митрополії Московському Патріархату.

Список обер-прокурорів Святійшого синоду, що очолювали ПРЦ[ред. | ред. код]

 1. Болтін Іван Васильович (19. 06.[30] 1722 — 11. 05. 1725)
 2. Баскаков Алєксєй Петрович (11. 05. 1725 — 02. 12. 1730)[31]
  • гвардії капітан Раєвський (назначений 14. 07. 1726 «прокурором»[32])[33]
  • Далі, до 1740 року, обер-прокурорів Святійшого Синода не призначали
 3. Кречетніков Нікіта Семенович (03. 11. 1740 — 1741[34])
 4. Шаховськой Яків Петрович (31. 12. 1741 — 29. 03. 1753)
 5. Львов Афанасій Іванович (18 декабря 1753 — 17 апреля 1758)
 6. Козловський Алєксєй Семьонович (17. 04. 1758 — 09. 06. 1763)
 7. Мелісіно Іван Іванович (10. 06. 1763 — 24. 10. 1768)
 8. Чебишов Петро Петрович (24. 10. 1768 — 07. 05. 1774)
 9. Акчурін Сергій Васильович (12. 05. 1774 — 28. 06 1786)
 10. Наумов Аполос Іванович (28. 06. 1786 — 26. 07 1791)
 11. граф Мусін-Пушкін Алєксєй Іванович (1791—1797)
 12. князь Хованський Василь Олексійович (1797—1799)
 13. граф Хвостов Дмитро Іванович (1799—1802)
 14. Яковлєв Олександр Олексійович (31. 12. 1802 — 07. 10. 1803[34])
 15. князь Голіцин Олександр Миколайович (21. 10. 1803 — 24. 10.[35] або 19 листопада[34] 1817; до травня 1824 року — Міністерство духовних справ та народної освіти Російської імперії.
 16. князь Мещерський Петро Сергійович (24. 11. 1817 — 02. 04. 1833)
 17. дійсний тайний радник Нєчаєв Степан Дмитрович (1833 — 25. 06. 1836)
 18. граф Протасов Микола Олександрович (24. 02. 1836 — 16. 01. 1855)
 19. Карасєвський Олександр Іванович (25. 12. 1855 — 20. 09. 1856)
 20. граф Толстой Олександр Петрович (20. 09. 1856 — 28. 02. 1862)
 21. Ахматов Олексій Петрович (з березня 1862 — по червень 1865)
 22. граф Толстой Дмитро Андрійович (23. 06. 1865 — 23. 04. 1880)
 23. Побєдоносцев Костянтин Петрович (24. 04. 1880 — 19. 10. 1905)
 24. князь Оболєнський Олександр Дмитрович (20. 10. 1905 — 04. 04. 1906)
 25. князь Ширінський-Шихматов Олексій Олександрович (26 апреля — 9 июля 1906)
 26. Ізвольський Петро Петрович (27 .06. 1906 — 05. 02. 1909)
 27. Лук'янов Сергій Михайлович (05. 02. 1909 — 02. 05. 1911)
 28. Саблєр Володимир Карлович (02. 05. 1911 — 04. 07. 1915)
 29. Самарін Олександр Дмитрович (05. 07. 1915 — 26. 09. 1915)
 30. Волжин Олександр Миколайович (01. 10. 1915 — 07. 08. 1916)
 31. Раєв Микола Павлович (30. 08.[36] 1916 — 03. 03. 1917)
 32. Львов Володимир Миколайович (03. 03 1917 — 24. 07. 1917)
 33. Карташов Антон Володимирович (25. 07. — 05. 08. 1917).

Володіння ПРЦ (РПЦ)[ред. | ред. код]

ПРЦ колись скупчувала у своєму володінні величезні земельні маєтності. У зв'язку з цим розросталося чисельність духовенства, світського та чернечого. Багатство церкви держава обмежувала забороною набувати нові землі (1649), створенням короткотривалої контрольної установи (Монастирського приказу) тощо. Назрівав конфлікт, що виявився особливо за патріарха Нікона (1652-1658), який намагався зміцнити становище та вплив церкви. Його заходи закінчилися невдачею та засланням його самого. Також натрапили на гострий опір його намагання ввести реформи у церковно-обрядові справи. Прихильники старовини (Старообрядці, старовіри) виступили проти виправлень церковних книг і обрядів. Жорстокі переслідування не зламали опозиції, але змусили старообрядців рятуватися переселенням у відлюдні місцевості за межі Московії, частково й на українські та білоруські землі. Туди ж рятувалися від переслідувань послідовники й інших релігійних груп.

Освітній рівень духовенства[ред. | ред. код]

Вадою ПРЦ був низький освітній рівень духовенства, яке у XV—XVI ст. зазвичай неспроможне було виголошувати проповіді. Щоб зарадити цьому, спроваджувано з закордону вчених богословів, серед них у першій половині XVI століття Максима Грека (Михайло Триволіс), який перекладав церковні книги з грецької мови. Серед численного духовенства, спроваджуваного з України з XVII століття були й такі визначні учені, як Стефан Лаврський, Димитрій Туптало, Феофан Прокопович та ін.

З XIX століття дуже поліпшився освітній рівень російського духовенства; у царській Росії високу освіту давали 4 духовні академії (у Києві, Москві, Петербурзі й Казані), середню — численні (59) духовні семінарії, а нижчу — духовні училища, яких було близько 200. Ця мережа духовних шкіл існувала до 1918.

Релігійна мережа[ред. | ред. код]

Релігійна мережа Російської православної церкви у країнах, станом на 01.01.2012:

Країна Єпархій Парафій Монастирів Духовних навчальних закладів
Росія[37] 100 13119 429 59
Україна[38] 46 12340 191 20
Білорусь[39] 11 1567 33 6

Експансія ПРЦ[ред. | ред. код]

Експансія на руські землі[ред. | ред. код]

У своїй експансії ПРЦ, використовуючи політичну могутність держави, поширила свої впливи на єпархії Київської митрополії, особливо після підписання «березневих статей 1654» (Переяславської угоди). Київська митрополія боронилася проти цього, бажаючи залишитися у підпорядкуванні Константинопольського патріарха. Проте в 1686 приєднання Київської митрополії до Москви стало доконаним фактом. Освічене духовенство переведено з Київської митрополії до Москви, пізніше — до Петербурга, де воно працювало у церковній адміністрації, шкільництві, проповідництві тощо. Місіонери ПРЦ охрещували інородців на півн. і півд.-сх. європейської Московії (згодом Росії) та в Сибіру. ПРЦ поширила свої впливи і на Америку, де з 1870 існує єпархія єпископа алеутського і аляскінського.

Зросійщення народів[ред. | ред. код]

ПРЦ посилювала зросійщення приєднаних до Росії народів і церков (на поч 19 століття підпорядковано Грузинську Православну Церкву, яка відновила свою автокефалію лише після революції 1917, незаконне насильне приєднання Білоруської греко-католицької церкви та Української греко-католицької церкви Полоцьким собором з нав'язуванням російської мови в житті католиків Білорусі й України, тощо). Зокрема Київській митрополії заборонено було плекати традиційну богослужбову мову, обряди, звичаї та наказано (1720) українським друкарням, щоб у їхніх виданнях «жодної різниці й особливого наріччя не було», а згодом від духовенства вимагалося виголошувати церковно-слов'янські тексти з російською вимовою.

Під зовнішнім обезличенням ПРЦ, у масі вірних не вгасало релігійне піднесення та прямування до християнської досконалості, що виявилося у містичних течіях, які заперечували панівну церкву, і в чинах тих подвижників, що належали до ПРЦ. Церква прославилася багатьма святими; між ними дехто, як Сергій Радонезький († 1392) та Серафим Саровський († 1833) шановані й поза російськими землями. Ці подвижники здебільшого оселювалися у найдальших і найнесприятливіших околицях імперії, зокрема на Соловецьких островах Білого моря (1429). Інші вдавалися до надзвичайних виявів своєї релігійності, наприклад юродиві (Максим Московський, Іоан Устюзький та ін.).

Сучасний стан[ред. | ред. код]

У  2016 р. російська кампанія «Срєда» провела соціологічне дослідження і виявила, що понад 69 % росіян не знають головного розрізнення у вченні про Трійцю між православними та католиками. За даними МВС в акції «Безсмертний полк» брали участь 10.4 мільйони росіян, а у святкуванні Великодня — 4.3, тобто у два рази менше. За результатами опитування проведеного у 2018 р. Великдень є важливим святом для 31 % населення Росії, в той час, як день перемоги для 71 %.[40]

Звинувачення в єресі[ред. | ред. код]

На Всеправославному соборі на о. Криті 21 червня 2016 р. РПЦ МП була звинувачена в єресі етнофілетизму (див. Вселенські собори); звинувачення проголосив кіпрський архієпископ Хризостом II[41].

Російська православна церква та Україна[ред. | ред. код]

Верховна Рада України затвердила звернення до патріарха Константинопольського Варфоломія I 16 червня 2016 р. про надання автокефалії, але сучасна РПЦ виступає категорично проти відновлення історичної справедливості: скасування патріархом Константинопольським Томосу 1686 року про приєднання Київської митрополії Константинопольського патріархату до Московського патріархату, надання Томосу Українській православній Церкві, скликання об'єднавчого Собору в Україні з цією метою[42].

Російська православна церква та грецькі патріархати[ред. | ред. код]

У липні 1948 в Москві урочисто відзначали 500-річчя автокефалії Російської Православної Церкви. До ювілею була приурочена Нарада Голів і представників помісних Православних Церков (спочатку керівництво СРСР задумувало захід як вселенський собор «для вирішення питання про присвоєння Московської Патріархії титулу Вселенської»[43]), яке засудило екуменічний рух і унію як знаряддя експансії папізму[44]. Однак на нараду не прибули предстоятелі Східних грецьких патріархатів.

«Програма 200» храмів для Москви[ред. | ред. код]

Володимир Ресін, відповідальний за реалізацію програми зведення в столиці 200 нових храмів РПЦ МП[45]. Побудова храмів та виділення земельних ділянок викликало обурення та протести в москвичів[46][47][48][49][50][51]. На це відреагував єпископп Подільський РПЦ МП Тихон (Зайцев): «Протести — частина робочого процесу»[52].

2011[ред. | ред. код]

В 28 вересня 2011 році на церемонії освячення закладки храму на честь святителя Стефана Пермського в московському районі Південне Бутово, яку очолив Патріарх Кирило (Гундяєв) він пообіцяв «не розтягувати на десятиліття зведення цих храмів, а зробити їх хоча б за п'ять років». "Ми намагаємося цю справу (програму 200 храмів) зробити, і я впевнений, що зробимо. Наступного разу, Ваша Святосте, ми з Вами ще не один раз зустрінемося на закладці таких каменів в самий найближчий час ", — заявив Володимир Ресін. Храм в Бутово зводиться в рамках згаданої «програми-200» — спільного проекту мерії і РПЦ МП. Патріарх Кирило, зазначив що храми в столиці зводяться «в пам'ять про зруйновані святині Москви». Глава РПЦ МП подякував Володимиру Ресіну за працю з реалізації програми 200 храмів «в нових районах Москви, де таких храмів практично немає», а також префекта ПЗАО Москви Олексія Челишева — за сприяння у зведенні храму в честь святителя Стефана Пермського[53].

2012—2015[ред. | ред. код]

У 2012 В. Ресін пообіцяв добудувати 12 московських храмів з «патріаршої програми 200—600» до кінця року.[54] У 2013 заявив що програма будівництва храмів РПЦ МП в Москві займе 20 років.[55] 13 квітня 2014 заявив що, за найближчі 10 років в Новій Москві побудують 100—150 храмів РПЦ МП[56]. В 2015 році Храм на честь святих Кирила і Мефодія на Дубровці став першою церквою, закладка якої відбулася в рамках реалізації програми будівництва в Москві 200 храмів. Його було закладено 29 квітня 2011 року і освячено патріархом Кирилом 13 грудня 2015 року[57].

2016[ред. | ред. код]

У квітні в рамках програми було побудовано також храм на честь Іверської ікони Божої Матері при академії ФСБ на Мічурінському проспекті який освятив Патріарх Кирило (Гундяєв) У числі гостей, запрошених на захід: глава ФСБ Росії Олександр Бортніков, керуючий Західним вікаріатством столиці, ректор Сретенської духовної семінарії, відповідальний секретар Патріаршої ради з культури, єпископ Єгор'євський Тихон (Шевкунов), депутат ДД Володимир Ресін, депутат ДД Леонід Слуцький, начальник академії ФСБ Віктор Остроухов, префект ЗАТ м. Москви Олексій Александров, основні благодійники: президент концерну «Крост» Олексій Добашін, президент концерну «Монарх» Сергій Амбарцумян, представники духовенства, викладачі і студенти академії, благодійники, будівельники.[58].

В липні заявив що в Москві буде побудовано від 550 до 600 нових храмів[59].

У грудні 2016 року на будмайданчику храму в честь Феодора Ушакова (який будується в рамках «програми 200») відбулося «урочисте освячення хреста на головний купол військового храму пам'яті воїнів державної безпеки Росії» тобто ВЧК-НКВД-КГБ-ФСБ[60][61]. Як зазначив Володимир Ресін «В ці дні грудня в Росії відзначаються як дні вшанування співробітників органів держбезпеки, які загинули під час виконання службових обов'язків. А в 2017 році, що надходить, відзначатиметься 100-річний ювілей установи цих державних структур і 200-річчя з дня кончини непереможного адмірала Федора Ушакова . Ці дати надають особливий імпульс у вирішенні завдань військово-патріотичного виховання молоді та збереження історичної пам'яті, поставленої перед нашим суспільством Президентом Росії В. В. Путіним»[62]. Освятив храм єпископ Дмитрівський Феофілакт, вікарій Святішого Патріарха Кирила який і відслужив панахиду за жертвами катастрофи літака ТУ-154[63][64][65].

2017[ред. | ред. код]

В районі Куркіно на північному заході Москви вранці 13 листопада 2017 року за «програмою 200» почалося будівництво храму РПЦ МП, проти якого виступили місцеві жителі. Роботи почалися, незважаючи на відсутність документів, а прохід мітингувальникам проти забудови, перегородили привезені на автобусах люди[66].

2018[ред. | ред. код]

Станом на квітень 2018 року в рамках «Програми-200» в Москві буде «введений в експлуатацію» 21 храмовий комплекс РПЦ МП. Володимир Ресін Заявив що, в цілому в період 2010—2018 рр. в Москві зведено 62 храмові комплекси (45 по «програмі-200» і 17 — понад неї)[67][68].

Критика[ред. | ред. код]

Критикується за екуменічну, комерційну і політичну діяльність. Перебуває в затяжному юрисдикційно-канонічному конфлікті з першою по честі Константинопольською православною церквою[69].

Ця церква зазнавала критики в усі часи, зокрема й власними співвітчизниками:

"Наша московська церква, аби мати від держави гарантії свого існування та поступок, беззастережно віддала себе в рабство державі. Вказані в державних карних законах види примусу та насильства — це єдина зброя, якою наша церква бореться з відступниками та іншою вірою. Крихка й сумнівна єдність нашої церкви тримається лише насильством та фальшем (брехнею), яку наша держава не лише визнає, а й підтримує. Наприклад, підробляє документи вигаданого церковного Собору, або переклад документів Вселенських Соборів. Вся оборонна й наступальна діяльність нашої церкви — це суцільне шахрайство, фальш і брехня, які чиняться безкарно, під захистом державної цензури, яка пильнує, аби хтось не викрив всіх тих шахрайств... Наша московська церква визнає за основу саму зверхність держави над церквою та потребу державного керування церквою. Ця засада записана в наших державних та церковних законах".[70][71]

Патріарх Філарет звинувачує РПЦ в порушені канонів, і каже, що в 1992 році Харківський « Собор був скликаний незаконно, тому що, згідно з канонами, його повинен був скликати я, як митрополит Київський, а його скликав єпархіальний архієрей Харківський..Так само РПЦ порушує канони протягом усієї своєї історії. Наприклад, коли Російська імперія підкорила Грузію, Грузинський патріархат — католікос, що існував століттями, був ліквідований. Замість католікоса був призначений екзарх, причому росіянин, а не грузин. Аналогічна історія була і з Молдовою. Коли вона була приєднана до СРСР, то і Молдавську церкву теж приєднали до РПЦ, хоча Молдавська церква була частиною Румунської. Церкви балтійських країн теж були приєднані до РПЦ, хоча вони були у складі Константинопольського патріархату. Це все порушення церковних канонів, але ніхто не міг заперечувати, тому що і Російська імперія, і пізніше СРСР були сильними державами»[72].

Єпископ Євтихій (Курочкін) з Тюменської області опублікував допис на своїй сторінці у «ВКонтактіі»[73], в якому оголосив багатих архієреїв Російської православної церкви слугами антихриста. Він підкреслив, що прояви «нахабства, жадібності і ненаситності» з боку кліру вже привели до відділення великої кількості людей від церкви[74].

Священик Владислав Лапердин занесений в базу сайту «Миротворець» через те що надавав «гуманітарну допомогу» бойовикам-найманцям «Новоросії», та незаконно перетинав Державного кордону України в зоні проведення АТО. Отримав від терористів медаль «Захисник Новоросії».[75][76][77]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. окрім колишніх земель Великого Князівства Руського, які є канонічною територію Православної церкви України як спадкоємиці Київської митрополії. Ці землі належать Вселенському Патріарху.
 2. а б в г Статут Руської Православної Церкви, Гл. I
 3. Канонічна територія Православної церкви України як спадкоємиці Київської митрополії. Належить Митрополиту Київському
 4. Канонічна територія Православної церкви України як спадкоємиці Київської митрополії. Належить Вселенському Патріарху
 5. Канонічна територія Православної церкви України як спадкоємиці Київської митрополії. Належить Вселенському Патріарху.
 6. Канонічна територія Православної церкви України як спадкоємиці Київської митрополії. Належить Вселенському Патріарху.
 7. Канонічна територія Православної церкви України як спадкоємиці Київської митрополії (належить Вселенському Патріарху) та Православної церкви Румунії (належить Румунському Патріарху)
 8. Канонічна територія Православної церкви Естонії
 9. В УПЦ МП начинают работу над переводами богослужения на украинский язык(рос.)
 10. Офіційний сайт Руської Православної Церкви / Патріархія.ru
 11. а б Статут УПЦ
 12. У Вселенському Патріархаті заявили, що не давали Томосу Російській Церкві. risu.org.ua (en). Процитовано 2018-09-20. 
 13. Ніколи не отримували томосу: Константинополь завдав нищівного удару по РПЦ. Політека (uk-UA). 2018-09-15. Процитовано 2018-10-02. 
 14. Константинополь нагадав, що РПЦ не отримувала томос на автокефалію. ВолиньPost (en). Процитовано 2018-10-02. 
 15. Самохвалова, Лана (16 липня 2018). Член Синоду Вселенської патріархії: Московська церква є не матір'ю, а дочкою Української. ukrinform.ua. УкрІнформ. Процитовано 15 липня 2018. 
 16. Вселенський Патріархат має документи, які доводять, що РПЦ є дочірньою Церквою УПЦ – Філарет. 5 канал (uk-UA). Процитовано 2018-10-02. 
 17. Синод УПЦ КП: РПЦ – є донькою Київської митрополії, а не її матір’ю - pravoslavnews.com.ua. pravoslavnews.com.ua (ua). Процитовано 2018-10-02. 
 18. Устав Русской Православной Церкви (рос.)
 19. Віряни УПЦ МП перед вибором: схизма разом з РПЦ або єдність зі вселенським православ'ям, - Євстратій Зоря. https://ukr.lb.ua/. Лівий берег. 2018-10-15. Процитовано 15 жовтня 2018. 
 20. Russia (International Religious Freedom Report 2007) (англ.)
 21. а б cerkvarium. Архієпископ Тельміський Іов (Геча): Автокефалія – це засіб забезпечити єдність і Церкви всередині держави, і між Помісними Церквами. cerkvarium.org (uk-ua). Процитовано 2018-09-14. 
 22. Даниил Принц из Бухова. Начало и возвышение Московии (рос.)
 23. В. Бурега «Присоединение Киевской Митрополии к Московскому Патриархату: Как это было» [1]
 24. Цит. по: Ігор (Ісіченко), архієпископ. Історія Христової Церкви в Україні. Б. м.: Видавництво «Акта», 2008. С. 305. См. так же: Полонська-Василенко Н. Історичні підвалини УАПЦ. Мюнхен, 1964. С. 113—116.
 25. Московський патріархат створювали агенти НКВС, - свідчать розсекречені СБУ документи. https://espreso.tv/. Еспресо TV. 2017-12-10. Процитовано 10 грудня 2017. 
 26. Бабкін М. А. Статут Руської православної церкви: припустимо ототожнення РПЦ і ПРЦ? // Суспільні науки і сучасність. М., 2015. № 1. С. 108—114] (рос.)
 27. Статут Руської Православної Церкви (рос.)
 28. [2]
 29. Постановления Освященного Архиерейского Собора Русской Православной Церкви (29 ноября ― 2 декабря 2017 года) // §§ 38, 39.
 30. Всі дати по юліанському календарю.
 31. Дати перших 2-х обер-прокурорів по: Высшие и центральные государственные учреждения России. 1801—1917. СПб.: Наука, 1998, Т. 1, стр. 135.
 32. Государственность России. М., 2001, кн. 4, стр. 109.
 33. Іноді включається в список обер-прокурорів — можливо, помилково.
 34. а б в Высшие и центральные государственные учреждения России. 1801—1917. СПб.: Наука, 1998, Т.1, стр. 135.
 35. Д. Н. Шилов. Государственные деятели Российской империи. СПб., 2002, стр. 186.
 36. Д. Н. Шилов. Государственные деятели Российской империи. Главы высших и центральных учреждений. 1802—1917. СПб., 2002, стр. 620
 37. Число религиозных организаций, зарегистрированных в Российской Федерации, на 1 января 2012 г.
 38. Релігійні організації в Україні (станом на 1 січня 2012 р.)
 39. Религиозные организации, зарегистрированные Уполномоченным по делам религий и национальностей (по состоянию на 1 января 2012 г.)
 40. «Чистота віри» як ідея-фікс. cerkvarium.org. Процитовано 2018-12-05T08:49:08Z. 
 41. «ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΚΥΠΡΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΝΟΔΟ». "Official Site - The Holy and Great Council of the Orthodox Church". 20.06.2016. Архів оригіналу за 24-06-2016. Процитовано 24 червня 2016. «εθνοφυλετισμού»  (гр.)
 42. «РПЦ розкритикувала прохання Ради про автокефальну церкву». ВВС. 16 червня 2016. Архів оригіналу за 17-06-2016. Процитовано 17 червня 2016.  (рос.)
 43. Цит. із звіту СДРПЦ до ЦК ВКП(б) щодо підсумків роботи за 1946 рік (14 лютого 1947 р.) за: Лисовой Н. Н. Русская Церковь и Патриархаты Востока. Три церковно-политические утопии XX века. // «Религии мира. История и современность». 2002. М., «Наука», стр. 151. (рос.)
 44. Деяния Совещания
 45. Первый заммэра Москвы Владимир Ресин обещает не растягивать «на десятилетия» возведение 200 новых храмов РПЦ МП в столице — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 46. МОНИТОРИНГ СМИ: Ресин вызывает на разговор депутатов, проголосовавших против строительства церкви в сквере — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 47. МОНИТОРИНГ СМИ: Храмы раздора. Москвичи протестуют против церковной застройки шаговой доступности — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 48. МОНИТОРИНГ СМИ: Глас народа не расслышат в Божьем доме. Протесты москвичей больше не смогут помешать строительству культовых зданий в столице — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 49. МОНИТОРИНГ СМИ: «Мы воины света, мы всех вас зачистим». Жители Лосиноостровского района Москвы противостоят строительству храма РПЦ МП в местном парке — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 50. МОНИТОРИНГ СМИ: Одни новые джинсы на уме. Москвичи добились приостановки строительства храма РПЦ МП в парке «Торфянка» — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 51. МОНИТОРИНГ СМИ: Дорога от храма. Николай Митрохин о «наезде Смирнова», противостоянии в Торфянке, памятнике князю Владимиру, «нормальных» православных и большой политике — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 52. МОНИТОРИНГ СМИ: «Протесты – часть рабочего процесса». Интервью председателя правления фонда «Поддержка строительства храмов города Москвы» епископа Подольского РПЦ МП Тихона (Зайцева) — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 53. Первый заммэра Москвы Владимир Ресин обещает не растягивать «на десятилетия» возведение 200 новых храмов РПЦ МП в столице — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 54. Депутат-миллионер Ресин пообещал достроить 12 московских храмов из «патриаршей программы 200-600» к концу года; судьба остальных — под вопросом — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 55. Куратор «программы-200» Владимир Ресин предложил подумать о строительстве трех новых храмов РПЦ МП в каждом округе Москвы, кроме Центрального — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 56. За ближайшие 10 лет в Новой Москве построят 100-150 храмов РПЦ МП, заявил депутат Госдумы РФ Владимир Ресин — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 57. Патриарх Кирилл (Гундяев) освятил первый храм, построенный в Москве в рамках провозглашенной им «программы 200» — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 58. Патриарх Кирилл (Гундяев) освятит храм при академии ФСБ в Москве — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 59. От 550 до 600 новых храмов может быть построено на территории Москвы, заявил депутат Госдумы РФ Владимир Ресин — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 60. В Москве освятят крест для главного купола храма к 100-летию ВЧК-НКВД-КГБ-ФСБ | РОНС — Россия освободится нашими силами — Лента русских новостей. ronsslav.com. Процитовано 2018-10-02. 
 61. На юге Москвы освятят крест для главного купола храма в честь погибших сотрудников ВЧК-НКВД-КГБ-ФСБ, а в наступающем 2017 году «будет отмечаться 100-летний юбилей учреждения этих государственных структур» — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 62. Органы власти / Сайт Москвы. www.mos.ru (ru). Процитовано 2018-10-02. 
 63. Скоріш за все мова у джерелах йде про Катастрофу Ту-154 над Чорним морем .
 64. ЗаНоСтрой.РФ. В храме в честь Фёдора Ушакова освящён и водружён крест, отслужена панихида по жертвам авиакатастрофы ТУ-154. ЗаНоСтрой.РФ (ru). Процитовано 2018-10-02. 
 65. Москва | Новости | Владимир Ресин подведет итоги строительства храмового комплекса в районе Черемушки. mosday.ru (ru). Процитовано 2018-10-02. 
 66. В московском районе Куркино началось незаконное строительство храма РПЦ МП — с площадки были грубо вытеснены протестующие жители района — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 67. В Москве в рамках «программы-200» возвели уже 60 храмов РПЦ МП, еще 42 строятся — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 68. Куратор московской «программы-200» Владимир Ресин призвал переложить на управляющие компании ответственность за строительство храмов РПЦ МП — Credo.Press. credo.press (ru-RU). Процитовано 2018-10-02. 
 69. THE RUSSIAN CANONICAL TERRITORY (англ.)
 70. В. Соловйов "Россия й Вселенская Церковь". V.Solovieff "La Russia et l'Eglise Univeiselle"
 71. Павло Штепа "Московство"
 72. Rbc.ua. Патріарх Філарет: Ми готові прийняти всіх архієреїв УПЦ МП в нову помісну церкву. РБК-Украина (uk). Процитовано 2018-09-17. 
 73. Wall. m.vk.com. Процитовано 2018-11-28. 
 74. Епископ объявил богатеющее руководство РПЦ слугами антихриста. Процитовано 2018-11-28. 
 75. Лапердин Владислав Витальевич. Myrotvorets.center (ru-RU). Процитовано 2018-12-12. 
 76. Награждение героев-ополченцев Новороссии в Алтайском крае! | Сибирская Солидарность. sib-solid.ru. Процитовано 2018-12-12. 
 77. Награждение героев-ополченцев Новороссии в Алтайском крае! | Сибирска…. archive.fo. 2016-03-07. Процитовано 2018-12-12. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]