Відмінності між версіями «Російська православна церква закордоном»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
(за результатами обговорення)
м
Рядок 1: Рядок 1:
'''Російська правосла́вна це́рква закордо́ном''' ('''РПЦЗ'''; {{Lang-en|Russian Orthodox Church Outside Russia (ROCOR)}}; {{Lang-ru|Русская православная церковь заграницей (РПЦЗ)}}) — самоврядна частина [[Російська православна церква|Російської православної церкви]], що утворилася в кінці 1910-х — початку 1920-х років в результаті масової еміграції мільйонів громадян колишньої Російської імперії, головним чином діячів [[Білий рух|білого руху]] (за що отримала неофіційну назву «Біла церква»); потім вбирала в себе всі наступні хвилі російської еміграції. Довгий час існувала з неврегульованим канонічним статусом, свій нинішній статус має з 17 травня 2007 року з підписанням «Акту про канонічне спілкування».
+
'''Російська правосла́вна це́рква закордо́ном''' ('''РПЦЗ'''; {{Lang-en|Russian Orthodox Church Outside Russia (ROCOR)}}; {{Lang-ru|Русская православная церковь заграницей (РПЦЗ)}}) — самоврядна частина [[Російська православна церква|Російської православної церкви]], що утворилася в кінці 1910-х — початку 1920-х років в результаті масової еміграції мільйонів громадян колишньої Російської імперії, головним чином діячів [[Біла армія|білого руху]] (за що отримала неофіційну назву «Біла церква»); потім вбирала в себе всі наступні хвилі російської еміграції. Довгий час існувала з неврегульованим канонічним статусом, свій нинішній статус має з 17 травня 2007 року з підписанням «Акту про канонічне спілкування».
   
 
== Історія ==
 
== Історія ==
У листопаді-грудні 1921 року було проведено Перший Закордонний («Карловацький») Собор РПЦЗ. На ньому Предстоятелем церкви обрано колишнього митрополита Київського та Галицького [[Антоній (Храповицький)|Антонія (Храповицького)]]. За місцем першого собору в містечку [[Сремські Карловці]] в Сербії священиків і мирян спершу названо «карловчанами».
+
У листопаді-грудні 1921 року було проведено Перший Закордонний («Карловацький») Собор РПЦЗ. На ньому Настоятелем церкви обрано колишнього митрополита Київського та Галицького [[Антоній (Храповицький)|Антонія (Храповицького)]]. За місцем першого собору в містечку [[Сремські Карловці]] в Сербії священиків і мирян спершу названо «карловчанами».
   
З [[1927]] року усі контакти РПЦЗ із Російською православною церквою були припинені після відомої «Декларації митрополита Сергія (Страгородського)», в якій заступник «Патриаршего Местоблюстителя РПЦ» закликав усіх православних Радянського Союзу бути лояльними до сталінського режиму.
+
З [[1927]] року всі контакти РПЦЗ із Російською православною церквою були припинені після відомої «Декларації митрополита Сергія (Страгородського)», в якій заступник «Патриаршего Местоблюстителя РПЦ» закликав усіх православних Радянського Союзу бути лояльними до сталінського режиму.
   
На території колишнього Союзу церква мала дві єпархії —Одеська єпархія в Україні та в Сибіру.
+
На території колишнього Союзу церква мала дві єпархії — Одеська єпархія в Україні та в Сибіру.
   
[[25 жовтня]] [[2005]] року на зборах духовенства і мирян Одеської єпархії РПЦЗ одним із чотирьох делегатів на IV Всезакордонний собор РПЦЗ був обраний громадянин США, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні [[Гербст Джон Едвард|Джон Гербст]].
+
[[25 жовтня]] [[2005]] року на зборах духівництва і мирян Одеської єпархії РПЦЗ одним із чотирьох делегатів на IV Всезакордонний собор РПЦЗ був обраний громадянин США, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні [[Джон Едвард Гербст|Джон Гербст]].
   
 
У травні [[2006]] року в [[Сан-Франциско]] проходив IV Всезакордонний собор Російської православної церкви за кордоном. У [[2007]] році увійшла до складу [[Російська православна церква|Російської Православної Церкви]] як самоврядна Церква.
 
У травні [[2006]] року в [[Сан-Франциско]] проходив IV Всезакордонний собор Російської православної церкви за кордоном. У [[2007]] році увійшла до складу [[Російська православна церква|Російської Православної Церкви]] як самоврядна Церква.
   
Частина єпископату та вірних РПЦЗ виступила проти приєднання до РПЦ та утворила [[Руська православна церква закордоном (Агафангела)|РПЦЗ(А)]]. Зараз до РПЦЗ, яка не стала частиною РПЦ та зберегла самостійність, входить Північноамериканський адміністративний округ, Західноєвропейська єпархія, Південноамериканська єпархія, Австралійсько-Новозеланська єпархія, Одеська єпархія, Болградська епархія (частина Одеської обл. та Молдова) а також, Воронежська, Московська, Сибірська та інші єпархії на території РФ.
+
Частина єпископату та вірних РПЦЗ виступила проти приєднання до РПЦ й утворила [[Руська православна церква закордоном (Агафангела)|РПЦЗ(А)]]. Зараз до РПЦЗ, яка не стала частиною РПЦ та зберегла самостійність, входить Північноамериканський адміністративний округ, Західноєвропейська єпархія, Південноамериканська єпархія, Австралійсько-Новозеланська єпархія, Одеська єпархія, Болградська єпархія (частина Одеської обл. та Молдова) а також, Воронежська, Московська, Сибірська та інші єпархії на території РФ.
   
Предстоятелем РПЦЗ(А) є митрополит Нью-Йоркський та Східно-Американський, архієпископ Таврійський та Одеський, тимчасово керуючий Південноамериканською єпархією Голова Архієрейського Собору та Синоду РПЦЗ [[Агафангел (Пашковський)]].
+
Настоятелем РПЦЗ(А) є митрополит Нью-Йоркський та Східно-Американський, архієпископ Таврійський та Одеський, тимчасово керуючий Південноамериканською єпархією Голова Архієрейського Собору та Синоду РПЦЗ [[Агафангел (Пашковський)]].
   
 
На території України розташовані Одеська з центром в місті [[Одеса]] та Болградська з центром у Болграді єпархії. Керуючим єпископом Одеської єпархії є митрополит [[Агафангел (Пашковський)]].
 
На території України розташовані Одеська з центром в місті [[Одеса]] та Болградська з центром у Болграді єпархії. Керуючим єпископом Одеської єпархії є митрополит [[Агафангел (Пашковський)]].
   
Єпархії включають в себе громади на території України, Білорусі та Молдови.
+
Єпархії охоплюють громади на території України, Білорусі та Молдови.
   
 
На території України є 28 парафій.
 
На території України є 28 парафій.
Рядок 32: Рядок 32:
 
* [[Віталій (Устинов)]] (22 січня 1986 — 10 серпня 2001)
 
* [[Віталій (Устинов)]] (22 січня 1986 — 10 серпня 2001)
 
* [[Лавр (Шкурла)]] (28 жовтня 2001 — 16 березня 2008)
 
* [[Лавр (Шкурла)]] (28 жовтня 2001 — 16 березня 2008)
* [[Іларіон (Капрал)]] (18 травня 2008 -теперішній час)
+
* [[Іларіон (Капрал)]] (18 травня 2008 — дотепер)
   
 
== Примітки ==
 
== Примітки ==

Версія за 12:23, 21 жовтня 2018

Російська правосла́вна це́рква закордо́ном (РПЦЗ; англ. Russian Orthodox Church Outside Russia (ROCOR); рос. Русская православная церковь заграницей (РПЦЗ)) — самоврядна частина Російської православної церкви, що утворилася в кінці 1910-х — початку 1920-х років в результаті масової еміграції мільйонів громадян колишньої Російської імперії, головним чином діячів білого руху (за що отримала неофіційну назву «Біла церква»); потім вбирала в себе всі наступні хвилі російської еміграції. Довгий час існувала з неврегульованим канонічним статусом, свій нинішній статус має з 17 травня 2007 року з підписанням «Акту про канонічне спілкування».

Історія

У листопаді-грудні 1921 року було проведено Перший Закордонний («Карловацький») Собор РПЦЗ. На ньому Настоятелем церкви обрано колишнього митрополита Київського та Галицького Антонія (Храповицького). За місцем першого собору в містечку Сремські Карловці в Сербії священиків і мирян спершу названо «карловчанами».

З 1927 року всі контакти РПЦЗ із Російською православною церквою були припинені після відомої «Декларації митрополита Сергія (Страгородського)», в якій заступник «Патриаршего Местоблюстителя РПЦ» закликав усіх православних Радянського Союзу бути лояльними до сталінського режиму.

На території колишнього Союзу церква мала дві єпархії — Одеська єпархія в Україні та в Сибіру.

25 жовтня 2005 року на зборах духівництва і мирян Одеської єпархії РПЦЗ одним із чотирьох делегатів на IV Всезакордонний собор РПЦЗ був обраний громадянин США, Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джон Гербст.

У травні 2006 року в Сан-Франциско проходив IV Всезакордонний собор Російської православної церкви за кордоном. У 2007 році увійшла до складу Російської Православної Церкви як самоврядна Церква.

Частина єпископату та вірних РПЦЗ виступила проти приєднання до РПЦ й утворила РПЦЗ(А). Зараз до РПЦЗ, яка не стала частиною РПЦ та зберегла самостійність, входить Північноамериканський адміністративний округ, Західноєвропейська єпархія, Південноамериканська єпархія, Австралійсько-Новозеланська єпархія, Одеська єпархія, Болградська єпархія (частина Одеської обл. та Молдова) а також, Воронежська, Московська, Сибірська та інші єпархії на території РФ.

Настоятелем РПЦЗ(А) є митрополит Нью-Йоркський та Східно-Американський, архієпископ Таврійський та Одеський, тимчасово керуючий Південноамериканською єпархією Голова Архієрейського Собору та Синоду РПЦЗ Агафангел (Пашковський).

На території України розташовані Одеська з центром в місті Одеса та Болградська з центром у Болграді єпархії. Керуючим єпископом Одеської єпархії є митрополит Агафангел (Пашковський).

Єпархії охоплюють громади на території України, Білорусі та Молдови.

На території України є 28 парафій.

Діє заочна Свято-Кириломефодіївська семінарія та монастир на честь свт. Іоана Максимовича в Одеській області.

Болградською єпархією керує єпископ Георгій (Кравченко).

Першоієрархи РПЦЗ

Примітки

Посилання