Рубило

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 11:02, 23 серпня 2013, створена Addbot (обговорення | внесок) (Bot: Migrating interwiki links, now provided by Wikidata on d:q479448)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ручне рубило
Рубило із Англії, 600—300 тис. років тому.

Рубило, ручна сокира (англ. hand axe — ручна сокира; фр. coup-de-poingкам'яна сокира, буквально — кам'яний кулак) - макролітичне знаряддя праці первісної людини. З'явилося ще в епоху розвинутого Олдувая 1,5-1,0 млн років тому, але характерніше для аббевільскої і ашельської культур раннього палеоліту.

Рубила зустрічаються в основному в Африці, Європі. Але нові археологічні дані з Китаю показують, що були рубила і в Східній Азії.

Рубило входить ввелику групу так званих біфасів (фр. biface, буквально — двосторонній). Зазвичай, цей термін використовується як синонім «рубила». Найбільш ранні й грубі з цих знарядь називають протобіфасами.

Форма рубила частіше мигдалеподібна, з потовщенням і закругленням біля основи (руків'я) і загострена з ударного кінця. Але бувають і інші: серцеподібні, трикутні, овальні, еліптичних або «ліманди», «фікрони» (з вузькою робочою частиною), лопатоподібні, ланцетоподібні, дисковидні, човноподібна, яйцеподібні, ромбовидні. Близько до рубил знаходятся або є їх різновидами великі знаряддя «клівер» і «піки», а також «монофаси» і «уніфаси». Клівер (односторонній чи двосторонній) (англ. cleaver — колун; фр. hachereau — топірець, сікач; нім. Spalter — колун) - знаряддя з оббитими поздовжніми краями, але з поперечним гострим лезом без підправки. Піка (фр. pic) має робочі краї які сходяться . Монофас (фр. monoface) - це знаряддя з розколотої гальки з оббивкою тільки з одноєї сторони. Уніфас (фр. uniface) на відміну від монофаса має радіальну (кругову) обивку однієї сторони.

Для виготовлення рубил використовувалися найрізноманітніші породи каменю: кремінь, щільні вапняки і пісковики, сланець, кварцит та ін. Застосовувалася тільки техніка оббивання. Рубила аббевільскої культури виготовлялися методом удару каменя по каменю, створюючи при цьому на робочій частині знаряддя два збіжних у вістрі двосторонніх (біфасальних) леза. У ашельську епоху вже переходили на ударники з дерева і рогів, які були тонші більш семетричні і і мали прямі краї. У неандертальців в епоху мустьє рубала взагалі зменшилися до невеликих трикутних знарядь.

Рубило було універсальним знаряддям і могло застосовуватися в різних випадках як:

Див. також

Література

  • Щелинский В. Е., Гагашьян В. М. Ашёльское рубило из окрестностей Туапсе // СА, 1980. — № 4. — С. 244—248.
  • Матюхин А. Е. Орудия раннего палеолита // Технология производства в эпоху палеолита. — Л.: «Наука», Ленинградское отделение, 1983. — С.134—187.

Шаблон:Link FA