Рєпін Ілля Юхимович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:00, 19 грудня 2016, створена Goo3 (обговорення | внесок) (Відкинуто редагування 93.74.180.239 (обговорення) до зробленого Lorry)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ілля Юхимович Рєпін
рос. Илья́ Ефи́мович Ре́пин
Ilya Yefimovich Repin 1890 cropped.jpg
Світлина 1890 року
При народженні Ілля Юхимович Рєпін
Народження 24 липня (5 серпня) 1844(1844-08-05)
Чугуїв, Харківська губернія, Російська імперія
Смерть 29 вересня 1930(1930-09-29) (86 років)
  с. Куоккала, Терійокі, Фінляндія
Поховання Санкт-Петербург
Національність українець
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперіяФінляндія Фінляндія
Жанр Історичний живопис, портрет і жанрове малярство
Навчання Петербурзька академія мистецтв[1]
Діяльність художник, скульптор, есеїст
Напрямок реалізм, історизм
Вплив Митрофан Федоров
Працівник Вище Художнє Училище при Російській Імператорській Академії Мистецтв
Член Сербська академія наук і мистецтв
Твори Бурлаки на Волзі, Хресна хода в курській губернії[d] і Запорожці пишуть листа турецькому султану
Нагороди
Кавалер ордена Почесного легіону
Автограф Repin signature.svg

Рєпін Ілля Юхимович у Вікісховищі?
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Ілля́ Юхи́мович Рє́пін (рос. Илья Ефимович Репин; нар. 24 липня (5 серпня) 1844(18440805), Чугуїв, Харківська губернія, Російська імперія — пом. 29 вересня 1930, Куоккала, Терійокі, Фінляндія) — відомий український художник-реаліст, майстер портрету, історичних та побутових сцен. Близький друг видатного українського історика Дмитра Яворницького.

Біографія

Дитинство

Народився у Чугуєві (нині Харківської області), у родині військового поселянина-колоніста Юхима Рєпіна. Як був переконаний сам Ілля, походив він з козацького роду, що носив прізвище Ріпа, яке згодом зросійщили. В дитинстві Ілля спізнав увесь тягар злиденного життя, соціальний стан військових поселян у Російській імперії був лише трохи ліпший від становища кріпаків. Протягом майже чотирьох років працював у іконописній артілі Бунакова, розписував і поновлював церкви на Слобожанщині, у такий спосіб здобув елементарну художню освіту. На зароблені 100 рублів двадцятилітнім юнаком подався до єдиного в Російській імперії закладу, де навчали художників — Петербурзької Академії Мистецтв.

Юність

Спершу, з 1863 року, в Петербурзькій малювальній школі, у 1864-1871 роках — у Петербурзькій Академії Мистецтв (учень Івана Крамського), яку закінчив з золотою медаллю і відбув у освітню подорож до Італії та Франції.

Освітня мандрівка

Ілля Рєпін, Віра Шевцова, 1869
Ілля Рєпін, Автопортрет з Наталією Нордман, 1903

За конкурсне полотно «Христос воскрешає дочку Іаіра» Рєпін отримав право на шестирічне перебування за кордоном як академічний пенсіонер, за державний рахунок.

Самовільно скоротив перебування за кордоном, де був у 1873-1876, хоча витратив час на вивчення музейних збірок і творів сучасних французьких майстрів. Більше того, дещо несподіваний у вчинках художник виставив деякі свої твори в Паризькому Салоні, незважаючи на заборону Петербурзької академії. Сам малював відносно мало. Для звіту передав у академію полотно казково-театрального характеру «Садко у підводному царстві» (1876). За пізнішими оцінками найцікавішими були етюди Монмартру та Веля.

1870-1880-ті роки

Період був насичений подорожами по Росії й Україні та створенням декількох відомих картин. Художник відвідав рідний Чугуїв, де збирав матеріали до майбутніх картин. Серед них — «Бурлаки на Волзі», «Дочка Віра в дитинстві», «Хресна хода в Курській губернії», «Царівна Софія». Саме в Чугуєві створене полотно «Протодиякон» зі складним образом православного священика, що викликав суперечливі відгуки через суперечливість самої особи. Значну історичну драму зображено на полотні «Цар Іван убиває свого сина» (1885).

В Академії. Зрілість

З 1893 — академік, професор Петербурзької Академії (до 1907); член товариства Передвижників (з 1878 року) і мистецької групи «Мир искусства» (з 1890 року).

З ініціативи Великого князя Сергія Олександровича Рєпін прийняв пропозицію працювати в Імператорській академії заради реформування навчального закладу. Майстерня художника була найпопулярнішою серед учнів того часу.

Фінський період

Могила Іллі Рєпіна

Після здобуття Фінляндією незалежності від Росії Ілля Рєпін не захотів переїжджати до Москви і Петербурга, згодом більшовики також перекрили шлях і до України. 1919 року Рєпін подарував фінському Товариству художників 23 картини російських художників, які не підтримали більшовицького перевороту. Так було покладено початок знаменитій колекції «Атенеум».

У 1920 прийняли до складу Товариства.

Смерть

Помер у своїй віллі «Пенати» в невеличкому фінському селищі Куоккала. За заповітом, тіло мали поховати в рідному Чугуєві, але через більшовицьку владу в східній Україні, вдова художника вирішила поховати чоловіка в парку недалеко від будинку і пагорба, який Ілля Рєпін називав Чугуєвою гіркою. На могилі (за заповітом художника) висадили дерево. Могила збережена.

Сім'я

Був одружений двічі. Шлюб з першою дружиною — Вірою Олексіївною Шевцовою — не задовольнив художника, і він розірвав його. Друга дружина художника — Наталія Нордман, письменниця, померла від туберкульозу.

Син Рєпіна Юрій став другорядним художником, не залишивши відомого сліду в мистецтві. Одна з дочок була розумово відсталою.

Творчість

Залишив багату й різноманітну мистецьку спадщину, його ранні розписи церков в Україні знищені під час війни, численні жанрові, побутові картини, портрети і твори на історичні теми зберігаються в музеях Росії, України та у приватних колекціях.

Найвідоміші твори[джерело?]:

 • «Бурлаки на Волзі» (1870—1873),
 • «Іван Грозний і син його Іван» (1881—1885),
 • «Царівна Софія» (1879),
 • «Засідання Держ. Ради» (1901—1903).

На українські теми:

 • «Портрет І. С. Тургенєва»,
 • «Етюд академічної натурниці»,
 • «Солоха і дяк»

Створив численні портрети діячів російської культури, а з українців серед інших: С. Любицької, М. Мурашка (1877), В. Тарновського (1880, «Гетьман») і С. Тарновської, Т. Шевченка (1888), Д. Багалія (1906); чотири ескізи проекту пам'ятника Шевченкові у Києві (на конкурс 1910 — 14). Робив ілюстрації до творів М. Гоголя «Тарас Бульба» і «Сорочинський ярмарок» (1872 — 82), книги Д. Яворницького «Запоріжжя в залишках старовини і переказах народу» (1887), а також малюнки з пам'яток української архітектури, українських народних типів тощо.

Рєпін — типовий реаліст, який проте не копіював природу, а перевтілював її мотиви своїм розмашним, часто майже експресіоністичним малярством. Майстерно охоплював людську постать у русі, її типаж і вираз, а його соковиті і звучні барви надавали творові ефектної пластичности. На деяких творах Рєпіна помітний вплив імпресіонізму й символізму. Залежно від того, де і над якою тематикою він працював, періоди його творчості можна визначити як український та російський. У творчості він є продуктом українсько-російського культурного симбіозу. Проте з Україною Ілля Рєпін був пов'язаний не тільки походженням, але й чуттєво. Він був закоханий в українську природу, людину, фольклор та висував проблему українського стилю в мистецтві. До друзів Іллі Рєпіна належали українські діячі: М. Кропивницький, М. Мурашко, Д. Яворницький, Є. Чикаленко й багато інших. Між учнями були М. Пимоненко, О. Мурашко, І. Макушенко, Ф. Красицький, С. Прохоров, І. Шульга, Ф. Чуприненко та інші. Як педагог і критик він написав книгу «Далеке близьке» (1953). Після революції Ілля Рєпін не бажав жити в радянській Росії й залишився у своєму маєтку «Пенати» у Куоккала (Фінляндія), де й помер. У 1982 році «Пенати» відбудовано й відкрито як «Музей-маєток І. Ю. Рєпіна».

Рєпін був членом журі комісії, метою якої було створення пам'ятника Т. Шевченку до 100-річчя з дня народження поета й художника. Як і деякі інші українські художники, Рєпін вийшов із журі, оскільки був невдоволений остаточним вибором комісії. Ілля Юхимович називав Шевченка «апостолом свободи» і власноруч виконав кілька ескізів для проекту пам'ятника. В. К. Розвадовський мав намір створити листівку, гроші від продажу якої спрямувати на будівництво пам'ятника. Для цього І. Рєпін намалював аквареллю «Прометея» з поеми Шевченка «Кавказ». Рєпін став членом-засновником Спілки захисту пам'ятників Т. Шевченку, устав якої не було утверджено владою.

Допомагав комітету при Спілці образотворчих мистецтв ім. В. Верещагіна в м. Миколаєві, був поважним членом Київської літературно-артистичної спілки, Київської спілки старовини й мистецтва.

Тема народовців

Серед картин-відгуків на сучасні художнику події особливе місце посіла серія про народовців. Рєпін добре усвідомлював усю скандальність теми, її антидержавне спрямування. Широко розрекламовані картини цієї серії в часи СРСР мало хто знав при житті художника.

Запобігаючи доносам і неприємностям з російським урядом, Рєпін створив серію невеличких картин, яку постійно ховав і показував лише довіреним особам. Серед картин серії —

 • «Арешт пропагандиста» (1880)
 • «Під конвоєм» (1876)
 • «Не чекали» (1884)
 • «Сповідь», яку вже в СРСР перейменували у «Відмову від сповіді» (1885).

Серія могла бути знищена як самим художником, так і сучасниками. На щастя, цього не сталося. Усі найкращі варіанти серії зберігає Третьяковська галерея.

Релігійні композиції Іллі Рєпіна

Портрети роботи Рєпіна

Учні Рєпіна

Вшанування пам'яті

Україна

Росія

Білорусь

Казахстан

Див. також

Примітки

Джерела та література

Література

Посилання

 1. http://www.britannica.com/biography/Ilya-Yefimovich-Repin.  Пропущений або порожній |title= (довідка)