Відмінності між версіями «Ріг»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
м
Рядок 31: Рядок 31:
 
* [http://www.vokrugsveta.ru/publishing/vs/archives/?item_id=1499 Венцы природы. Статья о рогах в журнале «Вокруг света»] {{ref-ru}}
 
* [http://www.vokrugsveta.ru/publishing/vs/archives/?item_id=1499 Венцы природы. Статья о рогах в журнале «Вокруг света»] {{ref-ru}}
   
  +
{{зоологія-доробити}}
{{stub}}
 
   
 
[[Категорія:Покривна система]]
 
[[Категорія:Покривна система]]

Версія за 07:20, 24 квітня 2013

Ріг (лат. cornua) — тверде скостеніле або рогове утворення на черепі деяких ссавців. Роги були наявні також у деяких вимерлих плазунів (наприклад, у рогатих динозаврів). Розрізняють парні й непарні роги.

Непарні роги носорогів містяться на носових і лобних кістках. У носорогів роги являють собою конічні потовщення зроговілого епідермісу, тобто шкіряні утворення на носових або лобних шкіряних виростах.

У інших копитних парні роги мають кісткові стрижні (т.з. спиці), які зростаються з лобною кісткою, вони розвиваються за участі особливого шкіряного скостеніння (os cornu). У порожнисторогих парні роги — кісткові стрижні, які зовні одягнені порожнистими роговими чохлами, ростуть протягом усього життя тварини (у вилорога періодично спадають; у жирафів роги одягнені м'якою шкірою, вкритою шерстю; у оленів тільки молоді роги одягнені у м'яку шкіру (панти), пізніше вона відпадає. Олені, у яких роги мають тільки самціпівнічного оленя — також самки), періодично скидають їх. Розгалуженість рогів з віком збільшується.

У багатьох ссавців роги є і в самців, і в самок; слугують для захисту. У самців багатьох видів роги слугують «турнірною» зброєю у боротьбі за самку.

Роговий чохол використовується для виготовлення різноманітних виробів, кісткову частину рогів — для отримання кісткового жиру, кісткової муки, клею. З ростучих не скостенілих рогів (пантів) плямистого і благородного оленів виготовляють пантокрин.

Галерея

Див. також

Джерела

  • Биологический энциклопедический словарь / Гл. ред. М. С. Гиляров. — М. : Сов. энциклопедия, 1986. — 831 с.

Посилання