Ріг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 07:27, 24 листопада 2010, створена Maxim Gavrilyuk (обговорення | внесок) (Створена сторінка: '''Ріг''' ({{lang-la|cornua}}) − тверде скостеніле або рогове утворення на черепі деяких ссавці...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ріг (лат. cornua) − тверде скостеніле або рогове утворення на черепі деяких ссавців. Роги були наявні також у деяких вимерлих плазунів (наприклад, у рогатих динозаврів). Розрізняють парні й непарні роги.

Непарні роги носорогів містяться на носових і лобних кістках. У носорогів роги являють собою конічні потовщення зроговілого епідермісу, тобто шкіряні утворення на носових або лобних шкіряних виростах.

У інших копитних парні роги мають кісткові стрижні (т.з. спиці), які зростаються з лобною кісткою, вони розвиваються за участі особливого шкіряного скостеніння (os cornu). У порожнисторогих парні роги − кісткові стрижні, які зовні одягнені порожнистими роговими чохлами, ростуть протягом усього життя тварини (у вилорога періодично спадають; у жирафів роги одягнені м'якою шкірою, вкритою шерстю; у оленів тільки молоді роги одягнені у м'яку шкіру (панти), пізніше вона відпадає. Олені, у яких роги мають тільки самціпівнічного оленя − також самки), періодично скидають їх. Розгалуженість рогів з віком збільшується.