Річковий канонерський човен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 USS Panay, річковий канонерський човен ВМС США, який служив у складі Патруля Янцзи.

Річковий канонерський човен — це тип канонерського човна, пристосованого для річкових операцій. Для плавання річками потрібні були кораблі з невеликою осадкою. Вони були  озброєні гарматами середнього калібру, або гарматами і кулеметами. Часто на річкових канонерках встановлювали гаубиці, які були ефективніші за морські гармати при обстрілі берегових цілей. У багатьох випадках річкові канонерки не були броньовані.  Більш потужними кораблями річкових флотилій були річкові монітори.

Річкові канонерські човни на Дніпрі[ред. | ред. код]

Кормова та зенітна гармати радянського річкового канонерського човна «Вірний», на задньому плані річковий канонерський човен «Передовий», 1935 рік

У складі Дніпровської військової флотилії перед Другою світовою війною знаходились річкові канонерські човни "Вірний" та "Передовий", перероблені у часи Визвольних змагань з цивільних річкових суден, а пізніше модернізовані. У бойових діях на Дніпрі та його притоках 1941 року взяли також участь трофейні польські річкові канонерські човни спеціальної побудови "Білорус" та "Трудовий" (колишні "Zaradna" та "Zawzięta" ), а також переобладнаний з колісного буксиру "Кремль".

У літературі[ред. | ред. код]

Вигаданий річковий канонерський човен USS San Pablo, який служить на ріці Янцзи у Китаї, описаний у романі Річарда Маккени "Піщане каміння".