Відмінності між версіями «Самбірський район»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[неперевірена версія][неперевірена версія]
Рядок 44: Рядок 44:
   
 
== Персоналії ==
 
== Персоналії ==
  +
Із Самбірщиною пов'язано багато відомих історії особистостей:
Із Самбірщиною пов'язано багато відомих історії особистостей: родом з села Кульчиці гетьман України Петро Конашевич-Сагайдачний, Юрій Кульчицький — герой турецьких воєн, який врятував Відень від турецької облоги і став першим у Європі засновником кав'ярень, в тому числі у Львові; Марія Мнішек і Лжедмитрій брали шлюб у Самборі, після чого останній в 1604 році вирушив на Москву, щоб заволодіти царським престолом; [[Григорій Самбірчик]] — талановитий вчений і поет, визначний культурний діяч свого часу; відомий український маляр Федуско; відомий вчений, вихованець Києво-Могилянської академії, викладач Московської Слов'яно-греко-латинської академії [[Павло Конюшкевич]]; з Самбірщиною тісно пов'язане ім'ям українського генія — [[Іван Франко|Івана Франка]]. Сузір'ям яскравих імен, серед яких актори [[Лесь Курбас]], Омелян і Теофіла Бачинські, оперний співак Олександр Носалевич, видатний вчений — Філарет Колесса, засновники Товариства і музею «Бойківщина»: Володимир Гуркевич, Володимир Кобільник, Іван Филипчак, Михайло Скорик, [[Княжинський Антон|Антон Княжинський]], політичні і державні діячі в уряді ЗУНР: секретар (міністр) внутрішніх справ Іван Макух, секретар (міністр) земельних справ Всеволод Ріпецький, ознаменувався Самбір кінця XIX — початку ХХ століття.
 
  +
* родом з села [[Кульчиці]] Гетьман України [[Петро Конашевич-Сагайдачний]],
  +
* [[Юрій Кульчицький]] — герой турецьких воєн, який врятував Відень від турецької облоги і став першим у Європі засновником кав'ярень, в тому числі у Львові;
  +
* [[Марія Мнішек]] і [[Лжедмитрій]] брали шлюб у Самборі, після чого останній в 1604 році вирушив на Москву, щоб заволодіти царським престолом;
  +
* [[Григорій Самбірчик]] — талановитий вчений і поет, визначний культурний діяч свого часу;
  +
* відомий український маляр [[Федуско]];
  +
* відомий вчений, вихованець Києво-Могилянської академії, викладач Московської Слов'яно-греко-латинської академії [[Павло Конюшкевич]];
  +
* [[Іларіон Тарнавський]] (* 1890), 1938 — 39 посол до польського сейму;
  +
* з Самбірщиною тісно пов'язане ім'ям українського генія — [[Іван Франко|Івана Франка]].
  +
 
Сузір'ям яскравих імен, серед яких актори [[Лесь Курбас]], Омелян і Теофіла Бачинські, оперний співак Олександр Носалевич, видатний вчений — [[Філарет Колесса]], засновники Товариства і музею «Бойківщина»: Володимир Гуркевич, Володимир Кобільник, Іван Филипчак, Михайло Скорик, [[Княжинський Антон|Антон Княжинський]], політичні і державні діячі в уряді ЗУНР: секретар (міністр) внутрішніх справ Іван Макух, секретар (міністр) земельних справ Всеволод Ріпецький, ознаменувався Самбір кінця XIX — початку ХХ століття.
   
 
== Пам'ятки ==
 
== Пам'ятки ==

Версія за 18:50, 27 серпня 2013

Самбірський район
Coat of Arms of Sambirsky raion in Lviv oblast.png Flag of Sambirsky raion in Lviv oblast.png
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Львівська область
Код КОАТУУ: 4624200000
Утворений: 8 січня 1965
Населення: 67 514 (на 1.01.2019)
Площа: 934 км²
Густота: 74.5 осіб/км²
Тел. код: +380-3236
Поштові індекси: 81420—81485
Населені пункти та ради
Районний центр: Самбір
Міські ради: 2
Селищні ради: 1
Сільські ради: 35
Міста: 2
Смт: 1
Села: 107
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 81400, Львівська обл., м. Самбір, вул. Мазепи, 8, 6-00-03
Вебсторінка: Самбірська РДА
Голова РДА: Білак Іван Іванович
Голова ради: Максимів Ігор Ярославович
Мапа

Commons-logo.svg Самбірський район у Вікісховищі

Са́мбірський райо́н — район в південно-західній частині Львівської області України з районним центром у місті Самбір.

Загальні відомості

Самбірський район розташований у передгір'ях Карпат. Район розкинувся над Дністром, займаючи площу 93.4 тис. га (934 кв. км), становлячи 4% від усієї площі Львівської області.

На півночі і північному сході Самбірщина межує з Мостиським і Городоцьким районами, на півдні і заході — з Дрогобицьким і Старосамбірським.

У районі є 110 населених пунктів, проживає 74,9 тис. чоловік. На теренах району є три міста Самбір, Рудки і Новий Калинів та селище міського типу Дубляни.

За даними перепису населення України 2001 року в районі проживало 74,6 тисяч осіб, з яких українців — 72,7 тис. (97,5%) тис. росіян — 0,4 тис. (0,5%) і поляків — 1,3 тис. (1,7%)[1].

Територією району протікають ріки: Дністер, Стрвяж, Черхавка, Болозівка, Струга тощо. дрібні річки. Район в основному розташований у передгір'ї Карпат на Самбірсько-Дністровській височині, а його південна частина — в Карпатах.

Персоналії

Із Самбірщиною пов'язано багато відомих історії особистостей:

Сузір'ям яскравих імен, серед яких актори Лесь Курбас, Омелян і Теофіла Бачинські, оперний співак Олександр Носалевич, видатний вчений — Філарет Колесса, засновники Товариства і музею «Бойківщина»: Володимир Гуркевич, Володимир Кобільник, Іван Филипчак, Михайло Скорик, Антон Княжинський, політичні і державні діячі в уряді ЗУНР: секретар (міністр) внутрішніх справ Іван Макух, секретар (міністр) земельних справ Всеволод Ріпецький, ознаменувався Самбір кінця XIX — початку ХХ століття.

Пам'ятки

Примітки

  1. Всеукраїнський перепис населення 2001 року. Національний склад населення Львівської області.