Сантал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сантал
Koehler (1887)
Koehler (1887)
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Порядок: Santalales
Родина: Santalaceae
Рід: Santalum
L.
Species
See text
Синоніми
* Eucarya T.Mitch.
  • Fusanus L.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Santalum

Сантал, або сандал[1] (лат. Santalum) — рід тропічних дерев.

Синоніми

Індійський сандал, південно-каледонське сандалове дерево. Т. з. австралійське сандалове дерево — вид, окремий від S.Album. англ. Sandalwood, white sandalwood, New Caledonian sandalwood нім. Sandelholz; фр. Bois de santal, Bois de santal type Nouvelle-Caledonie

Життєвий цикл

Найвідомішим є сантал білий (Santalum album) — вічнозелене тропічне дерево, що паразитує на коріннях інших видів. Розмножується насінням, після їх проростання, корінням прикріплюються до коренів рослин-господарів, та живляться їхніми соками.

Поширення та середовище існування

Головні ареали санталових — Індія, Гаваї, острови Тихого океану. У дикому стані санталум белій зустрічається на Малайському архіпелазі від східної частини острова Ява до острова Тимор. Вважалось, що цей вид дико росте також в Індії. Проте ряд ботаніків, навели переконливі аргументи на користь того, що санталум білий тут натуралізувався і широко розповсюдився. Індія, особливо місто Майсур у штаті Карнатака, до 1998 року було головним постачальником сандалової деревини та сандалової олії, зараз його виготовляють переважно в Австралії.

Практичне використання

Широко відомий, як священне дерево, цінується за аромат зумовлений високим вмістом ефірної олії. Духмяна санталова деревина — «сандала» (назва походить від санскритського candarm) використовується для виготовлення намист, скринь, а також пахнючої і цінної ефірної олії. В ядрі деревини міститься 3—6%, а в коріннях до 10% ефірної олії. Деревину сантала використовували в Китаї та Індії починаючи з V століття до н. е., її вивозили до Єгипту, Стародавню Грецію та Рим. Тепер її широко застосовують в Китаї і особливо в Індії для: виготовлення статуеток, мотузок, скринь, шафок, курильних палочок і сувенірів. Подріблена, у виді пудри, деревина використовується для отримання фіміаму, в різних релігійнх обрядах, похороних ритуалах.

Санталова олія широко застосовується в парфюмерії, косметиці та медицині, проте була витіснена з цих сфер: в парфюмерії і косметиці через високу ціну (більше 600 дол/кг) і велику вирубку дерев були змушені перейти на синтетичні ароматизатори, в медицині — через появу дешевших та ефективних засобів, зокрема — антибіотиків. Використовується в ароматерапії.

В 2012 експорт сантала та санталової олії з Індії заборонений до відновлення популяції дерев. Через це санталова олія дуже дорога(більше 1000 дол/кг), а на торгівлю цим продуктом в деяких країнах пропонують заборонити.

Примітки

  1. Не плутати з сандаловим деревом

Посилання

Бібліографія

  • Mandy Aftel, Essence and Alchemy: A Natural History of Perfume, Gibbs Smith, 2001, ISBN 1-58685-702-9