Свята Маргарита Угорська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свята Маргарита Угорська

Свята Маргарита Угорська, Маргарита Молодша ( пол. Małgorzata Węgierska, угор. Magyarországi Szent Margit, англ. Saint Margaret of Hungary, рос. Маргарита Венгерская) (1242 – 18 січня 1270) – католицька свята, донька короля Угорщини Бели IV і Марії Ласкарини, офірувана батьками Богу задля рятування Угорщини від навали монголо-татар, домініканка, католицька свята.

Біографія[ред. | ред. код]

Заради звільнення Угорщини від орд монголо-татар ще до народження присвятили свою дитину Богу король Бела IV з дружиною, що хоронились від нападників у хорватському замку Кліс біля Спліту. Незабаром після народження принцеси Маргарити кочівники розпочали відхід у глиб євроазійських степів. У віці трьох з половиною років вона оселилась у кляшторі домініканок Св. Катерини у Веспремі, у віці 10 років переходить до кляштору Пресвятої Діви Марії, спеціально збудовано батьком на острові посеред Дунаю біля столиці Буди, де через два роки склала чернечі обітниці генералу Ордену Гумберту з Ромен, а постриг здійснив примас Угорщини. Батько намагався отримати дозвіл папи на зняття складених обітниць і видати Маргариту заміж за декількох володарів, чому вона противилась, бажаючи жити у покорі, надалі доглядаючи у кляшторі інфекційно хворих сестер. Вона дотримувалась життя у суворій покуті з молитвами, довгими постами, важкою працею, самобичуванням. У неї проявлялись стигмати і містичні видіння. Маргарита померла у віці 29 років.

Культ[ред. | ред. код]

Смерть св. Маргарити. Худ. Й. Молнар

Після смерті Маргарити її брат, король Стефан V наполягав на збиранні доказів її святості. Незважаючи на записані 74 випадки оздоровлень, складений у XIV ст. її життєпис беатифікація не відбулась ні тоді, ні у 1640, 1770 роках. Лише 1782 р. її мощі передали до монастирів кларисок у Буді і Пресбургу, а 1789 папа Пій VI її беатифікував. Канонізацію провів 1943 р. папа Пій ХІІ.

Її сестрами були Св. Кінга, бл. Йолента Польська, галицька княжна Констанція, тіткою св. Єлизавета Угорська.

Місце поховання[ред. | ред. код]

Острів на Дунаї, де залишились руїни монастиря домініканок, названо островом Маргарити. Вода джерела св. Маргарити як вважають має оздоровчу і лікувальну силу. Могилу святої покриває плита з написами на угорській мові і латині.

Література[ред. | ред. код]

  • Św. Małgorzata Węgierska, dziewica na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 12.01.2010]